Jedeme IN-LINE 1 - konečně ve škole
7.6.2020 korunka.org ŠKOLA HROU

Ano, konečně pracujeme in-line, myšleno společně ve škole. První ukázku společné práce dětí ze školy přináší paní vychovatelka Ivana Glasová. Děti ze 3.A a 3.B si ke Dni dětí pro radost vytvořily několik koláží.

Koláže ke Dni dětíCo jsme si upekli, musíme si také spapat...
25.1.2020 korunka.org ŠKOLA HROU


Žáci několika tříd prvního stupně absolvovali tento týden další lekci angličtiny s rodilým mluvčím, tentokrát ve školní kuchyňce. Nálada byla výborná a malí kuchaříci neuvěřitelně šikovní (i v angličtině). Jeden produkt jsem osobně ochutnal, byl:
fine - jemný, vynikající, skvělý, pěkný, krásný, hezký
excellent - vynikající, výborný, skvělý, znamenitý
wonderful - vynikající, skvělý, báječný, úžasný, podivuhodný, znamenitý

Tomáš Komrska

Hodiny angličtiny s rodilým mluvčím zajišťuje v tomto školím roce paní Jana Vaňková, která tuto lekci také fotografovala.

Fotogalerie
,,MacDonaldová měla velkou fantazii“, říká paní průvodkyně Ústřední knihovny v Praze.
23.10.2019 korunka.org ŠKOLA HROU

Městská knihovna v Praze nabízí pro školy velmi zajímavé programy, například literární dílnu s knihou v ruce aneb Lekce čtenářské gramotnosti, které jsme se zúčastnili i my. A jak se dílna líbila dětem, můžete posoudit níže. Ivana Šmídová

,,MacDonaldová měla velkou fantazii“, říká paní průvodkyně Ústřední knihovny v Praze. V Ústřední knihovně v Praze jsme mohli získat mnoho vědomostí a zjistit, jak asi spisovatelka Betty MacDonaldová myslela.

Když přijdete, nejde si nevšimnout velkého tunelu vedoucího do stropu, který je postaven z knih. Poté si můžete odložit bundy a mikiny do šatny, a potom si vás vyzvedne paní průvodkyně. Vezme vás přímo do knihovny, kde se usadíte a vyčkáte na přednášku.

Betty Macdonaldová a její kniha paní Láryfáry. Paní Láryfáry lečí dětské zlozvyky a neduhy. Ze začátku paní Láryfáry nakreslíme podle popisu, který nám paní průvodkyně přečetla, např. jaké má vlasy nebo jak je vysoká. Pak napíšeme její vlastnosti, jestli je hodná nebo jaká je podle nás. Paní průvodkyně nám přečte jednu kapitolu z knížky a zeptá se, jak bychom daný zlozvyk léčili my. Potom jsme zkusili nějakou nemoc vymyslet nebo říct, jak bychom ji léčili. Potom jsme dostali do dvojic list na vypracování, který byl i s textem.

Mohli jsme si i nějakou knihu vypůjčit. Nakonec nám ukázali, jak si tu knihu můžeme vypůjčit sami, potom jsme se sbalili a šli si pro věci do šatny a nakonec odešli.

Ústřední knihovna v Praze se nachází: Mariánské nám. 98/1, Praha 1 Josefov. Je to největší knihovna v Praze. Byla založena v roce 1891 a budova, ve které nyní sídlí, byla postavena v letech 1925-1928.

Tereza Perničková

Dne 15. října jsme byli se třídou 5.B v knihovně poblíž Staroměstského náměstí . Po první vyučovací hodině třída vyrazila na zastávku Strossmayerovo náměstí a odtud jsme jeli tramvají. Když naše třída dojela, šla se podívat na 27 křížů na Staroměstském náměstí a poté jsme se šli nasvačit. Po svačině děti vyrazily do knihovny, kde nás uvítala milá paní , která nás provázela programem. Nejdříve jsme si povídali o tom, jak paní LáryFáry vypadá a jaká je. Také nám paní přečetla kousek z jejích příběhů a my potom vymýšleli vlastní diagnózy, a jak by se daly léčit. Všechny děti dostaly do dvojic papír na vyplnění.

Když jsme skončili, každý si mohl prohlížet a půjčovat knížky. Po chvíli jsme se rozloučili a odjeli zpátky do školy. Výlet se mi líbil, byla to zábava. :D

Hanka Weberová 5.BNaše třída 5.B vyrazila na výlet do městské knihovny v Praze 1. Předtím než jsme šli do knihovny, tak jsme šli na Staroměstské náměstí a spočítali jsme, jestli je tam opravdu 27 křížů a nasvačili jsme se.

Potom jsme šli na seznámení s knihou Paní Láry Fáry, od spisovatelky Betty MacDonald. Povídali jsme si o tom, co paní Láry Fáry umí léčit. Například různé zlozvyky. Poté jsme měli chvíli čas porozhlédnout se a rozhodnout, co si vypůjčíme. Potom, co jsme si vše vypůjčili a zařídili, tak jsme si šli pro batohy a bundy a jeli jsme do školy. Výlet se mi moc líbil a doufám, že ostatním také.

Kája Petrovická


Třída 6. C v Muzeu Karla Zemana
16.9.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Jelikož v úterý 10. 9. netekla ve škole voda, šli jsme do Muzea Karla Zemana. Karel Zeman byl známým filmařem minulého století a natočil filmy, které musí znát spousta z nás, např. Vynález zkázy, Čarodějův učeň, Cesta do pravěku a další. V muzeu se krásně doplňuje minulost, kdy bylo natáčení trikových filmů ještě v plenkách a současnost, která je poznat pouze podle obrazovek a sluchátek, zachycujících útržky ze Zemanových děl. Když jsme si výstavu důkladně prohlédli, vyfotili, vyzkoušeli a okomentovali, začala honba za pokladem. Dostali jsme kartičky a hrací desku, zjišťovali jsme různé údaje o filmech, knižních předlohách a jejich autorech. Po splnění všech úkolů jsme vyluštili kód, díky kterému jsme otevřeli zámek truhly a vybrali si odměnu.

Nikola Čížkovská, 6.C

Fotogalerie


Angličtina ve 3. ročníku - projekt MY HOUSE
13.4.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Žáci 3. tříd dostali za úkol vytvořit ve skupinách jednotlivé pokoje, které podle své fantazie vybavili. Útulné obýváky, pokojíčky, krásné koupelny a vybavené kuchyně vytvářeli z kartonů a krabiček, ruliček, kousků látek či bavlnky. Své pokoje potom anglicky prezentovali spolužákům z vedlejší skupiny. Práce se většině dětí povedla, děkujeme za přípravu a snahu.

Vyučující anglického jazyka T. Richtrová a R. Frková

Fotogalerie


Výroba robotů ve 4.C
11.4.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Děti ze 4. třídy se vrhly na výrobu robotů. Měli jste je vidět! Aranžovaly krabice, stříhaly je, lepily, daly si záležet i na maličkostech. Pracovaly v menších skupinkách - nejdříve přišla na řadu burza nápadů, pak hlasováním vybraly vítězný nápad a pustily se do promýšlení. Realizace nejzajímavějších návrhů jim zabrala více než 3 vyučovací hodiny. Někteří roboti mají i dálkové ovládání a manuál! Přijďte se podívat, roboti stojí za zhlédnutí! (Jsou v přízemí vedle 4.C).

Blanka Dvořáková


VÝUKA NA PRAŽSKÉM HRADĚ
18.3.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Čtvrteční odpolední vyučování třídy 4. A, B, C s Dášou a Elou strávily vyjížďkou na Pražský hrad. Čekala nás exkurze s řízenou besedou do královských skleníků plné jarních kytiček a cibulovin. Přišlo to,"ale"… V zahradě byla kilometrová fronta a čekání by bylo na dvě hodiny. Exkurze byla předem domluvená, bohužel nás tam dříve nepustili. Nenechali jsme se tím odradit a vyrazili na prohlídku. Od hradního příkopu nešla přehlédnout věž Daliborka, prošli jsme nádvořím, zastavili se u studny Radosti a kašny Štěstí. Další pokračování směřovalo ke katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Plečnikův menhir, socha Jiřího s drakem a v podhradí učebny výukových programů. Všichni jsme vnímali staletí, která jsou na Pražském hradě zapsána. Nezapomněli jsme ani na rynek, kde pravidelně probíhají trhy, prodej staročeských dobrot a řemesel. Rozloučili jsme se pohledem na královské vinice krále Karla IV. a pomalu jsme sestupovali po zámeckých schodech na Malostranské náměstí. Věříme, že odpolední dvouhodinová výuka se nám s náhradním programem vydařila a všichni si to užili. Těšíme se na další výpravu a dobrodružství.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Ela Masaryková

Fotogalerie


Návštěva Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur
3.2.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Dne 29.1. jsme vyrazili do Náprstkova muzea na Praze 1. Jeli jsme z Letenského náměstí tramvají č. 12 na zastávku Malostranská, ze které jsme přestoupili na osmnáctku a vydali se směrem na Národní. Odtud už jen zbýval kousek pěšky. V muzeu jsme se dozvěděli všechno o indiánech Severní i Jižní Ameriky. Byly tam obrázky, ukázky, videa i exponáty. Provázela nás paní průvodkyně, která nám o všem pověděla a na konci ukázala, jak se plete náramek z nitek. Když jsme odcházeli, koupili jsme si suvenýry a vydali se zpět do školy. Nakonec jsme se vrátili o poslední vyučovací hodinu. Výlet se nám moc líbil.

Žáci 6.B a třídní učitelka Jana Kloučková


Montessori a Tvořivá škola ruku v ruce v angličtině
19.1.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Od minulého školního roku máme možnost využívat pomůcky pro výuky anglického jazyka zakoupené spolkem Korunka. O většině z nich bychom mohli říci, že jsou určené pro výuku s prvky Montessori. To však neznamená, že je nelze využít v třídách bez alternativního zaměření. Tyto pomůcky se vyznačují zejména názorností a hravostí, což přitahuje pozornost většiny žáků. Tvořivá škola propaguje zapojení všech smyslů při získávání nových poznatků a také se vyznačuje aktivním zapojením žáků do výroby knížeček, skládaček, leporel … jednoduše názorných pomůcek všeho druhu.

Není tedy třeba využívané pomůcky nijak nálepkovat, stačí otevřený přístup a vše jde zkombinovat dohromady.

Mgr. Tereza Blažková, vyučující Aj


Prvňáčci na Kupkovi ve Valdštejnské jízdárně
18.1.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


V pondělí 24.1. navštívila třída 1.B ve Valdštejnské jízdárně výstavu Františka Kupky. Nechali jsme se okouzlit barvami obrazů a děti pomocí barevných fólií vytvářely různé odstíny barev. V obrazech s vertikálními čarami objevovaly katedrály, geometrické tvary jim připomínaly vnitřky technických věcí a nejjednodušší abstrakce je ve škole inspirovala k rozpohybování obrazu.

TU


Pátek 13. ve škole?? Ano, s Andersenem...
16.4.2018 korunka.org ŠKOLA HROU


V pátek 13. 4. 2018 u nás na Korunce proběhla poslední z Nocí s Andersenem. Jistě Vás napadla otázka, zda učitelé (spal s námi ve škole i Zdeněk) neměli obavy z onoho data… představte si, neměli!

Paní učitelky Iva, Lenka, Zorka, Petra, Eva, Gábina, Líza a Beáta byly tak hodné, že si pro nás připravily skvělou, zábavnou a v neposlední řadě strašidelnou noc.

Vše jsme započali ve školní tělocvičně, kde nás přivítala světoznámá novinářka Didi Kočičková, která si jako váženého hosta pozvala samotného pana Hanse Christiana Andersena (jeho ducha den předtím paní učitelky společně vyvolávaly, pozn. redakce). Když jej dostatečně představila a nechala mu i nemalý prostor se vyjádřit, odebrali jsme se do svých tříd, kde byl pro nás připravený program. Většinou se jednalo o čtenářské dílny. Práce nás moc bavila, mimo běžnou výuku je to vždy zábavnější.

Tuto část jsme ukončili večerní hygienou a potom to přišlo…! Čekala nás "bojovka" ve sklepení školy. Vydali jsme do sklepa, šli s baterkami po šipkách, odpovídali na otázky a dostali tak čtyři čísla, která nám otevřela zámek k truhlici s pokladem. Ukázalo se, že jsme odvážní a školy se nebojíme!

Potom jsme se vydali do svých spacáků a snažili se jít spát co možná nejpozději, aby se snad paní učitelky v noci nenudily. Naopak ráno jsme všem dospělákům chtěli udělat radost, a tak jsme vstávali pod heslem "čím dřív, tím líp". Nakonec jsme uklidili třídu a čekali na naše rodiče.

Děkujeme a za rok zase na shledanou!

Za všechny odvážné Petra Marušková

...a ředitel dodává, že v sobotu po odchodů dětí a rodičů škola patřila celý den umělcům, ti měli u nás krásný workshop "Malování na porcelánu" a paní učitelky z celé Prahy měly kurz Tvořivé školy zaměřený na tvorbu individuálních vzděláváacích plánů pro děti.

Fotogalerie


3D modelování rebubliky (4.A)
25.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU

V rámci vlastivědy a poznávání geografie České republiky si žáci netradičním způsobem vyzkoušeli vytvořit 3D mapu ČR. Děti si doma připravily speciální hmotu podobnou plastelíně a mohli jsme se pustit do práce. Na začátku bylo potřeba si dle předlohy nakreslit obrys hranic České republiky. Poté již žáci modelovali hory a nížiny, vyznačili hlavní řeky na našem území a celou mapu si domalovali. Poslední hodinu pak děti umístily do svých map vlajky s některými městy a horami ČR. Děti si vyzkoušely pracovat s mapou, odhadovat vzdálenost a vytvořily si základní přehled o poloze měst, hor a řek ČR. Všechny práce bavila a výsledné mapy jsou velmi povedené.

Gabriela Gošová + 4.A

¨

Fotogalerie


Projekt POVOLÁNÍ v Montessori třídách
21.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU

V uplynulých dvou týdnech proběhl v Montessori třídách (1.C a 2.C) společný projekt POVOLÁNÍ NAŠICH RODIČŮ.

Více než 25 odvážných rodičů během několika dní představilo své povolání a čelilo zvídavým dotazům dětí: Co je na jejich práci baví, jaké jsou její výhody a nevýhody, jak dlouho a co museli studovat, kolik si svou prací mohou vydělat. Každý z rodičů si prezentaci připravil podle sebe, ať již s počítačem, či s názornými pomůckami. Děti během těchto inspirativních setkání zjistili kromě jiného, kde všude pomáhají neziskové organizace, jak interierová designérka plánuje dětský pokojíček, čím se živí advokát i soudkyně, jak se nejlépe starat o své zuby, jak sestavit zdravý finanční rozpočet, jak vzniká film a reklama, jak se nahrává a jak pomáhá hudba, jak banka hlídá praní špinavých peněz, jak pracuje lékařka, psychoterapeut, ředitelka mateřské školky či průvodkyně.

Tento způsob prezentace povolání proběhl v Montessori třídách poprvé, ale již teď se paní učitelky shodly na tom, že projekt byl velmi úspěšný a budou v něm pokračovat. Také podle zaujatých diskuzí dětí je jasné, že setkání s konkrétními lidmi a jejich příběhy pro ně byla silná a inspirující zkušenost. Mnoho lidí při debatě nad volbou povolání uvádí, že je ovlivnil nějaký zážitek v dětství. Kdo ví, jaký dopad budou jednou mít právě tyto dny věnované povolání.

Tereza Rafoth, účastnice projektu

Do Goethe Institutu za virtuální realitou
17.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU

Vážení rodiče, žáci a vůbec všichni čtenáři toto webu,

chtěla bych se s vámi podělit o zážitky ze super výletu do Goethe Institutu za virtuální realitou, na kterém jsme byli ve čtvrtek 8. 3. naší třídou. Nejenže byl výlet celý moc fajn a paní učitelka s paní asistentkou nás měly naprosto pod kontrolou a skvěle nás zvládaly, ale byl také zábavným, výjimečným doplňkem pro literární výchovu, konkrétněji k tématu Franz Kafka.
v Franz Kafka byl skutečně jedinečným spisovatelem a za jedno z jeho nejoceňovanějších děl se považuje právě Proměna, o které celý výlet byl. Proměna je příběh o tom, jak se jednoho rána hlavní postava Řehoř Samsa probudí jako brouk. Není žádné vysvětlení k tomu, jak nebo proč se to stalo, ale díky virtuální realitě v Goethe Institutu jsme si tím každý mohl na 6 minut projít také! Bylo to velmi zajímavé a doporučuji to všem - dětem, teenagerům i dospělým - a děkuji paní učitelce za fajn výlet.
Sára Comerová, 9.A

Fotogalerie


Třída 3.A na České zemědělské univerzitě
8.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU


Ve třídě 3.A probírají žáci učivo o neživé a živé přírodě. Je to látka těžší, ale krásná. Momentálně jsme dobrali horniny, nerosty a půdy. Hornin a nerostů je mnoho a tak jsme se na ně šli podívat na fakultu VŠ CZU, která sídlí v Městské části Praha - Suchdol. Ukázek nerostů, hornin a půd jsme viděli celé sbírky, byl zajištěn i o odborný výklad, jak k horninám tak i k půdám. Prošli jsme si krásný a protorný areál VŠ. Žáci si také vyzkoušeli odbornou učebnu. Nakonec nás čekalo velké překvapení - zvířata, která na fakultě chovají ( kozy, ovce, prasata, krávy , drůbež..). Právě tam měli čerstvě narozené kůzlátka a o zábavu bylo postaráno. Kůzlata pěkně dováděla, moc nás to potěšilo.

Hanka Větrovcová - třídní učitelka

Indiáni v přípravné třídě
11.2.2018 korunka.org ŠKOLA HROU


Naše současné téma je Indiáni a krásně navazuje na předchozí téma Les. Indiáni totiž žili v souladu s přírodou. Protože se z nás pro tuto chvíli Indiáni stali, musíme o přírodě něco vědět.

Máme svá indiánská jména, speciální indiánské knížky, kam si kreslíme, kde Indiáni žili, čím se živili, jaké používali zbraně a mnoho dalšího. Vyrobili jsme si krásné indiánské čelenky a také jsme Indiány malovali v ateliéru temperovými barvami. Ještě nás toho ale mnoho čeká. Budeme si vyrábět amulety, náramky, totemy…A také navštívíme Náprstkovo muzeum, kde právě probíhá výstava o původních obyvatelích Severní a Jižní Ameriky. Těšíme se, ale jsme trpěliví… jako Indiáni.

Irena Taterová, třídní učitelka

VÝLOV - BOŠILECKÝ RYBNÍK 14. 11. 2017
17.11.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Nejdříve něco z historie

Bošilecký rybník je považován za nejstarší z tzv. hlavních neboli kaprových rybníků na panství třeboňském. Celková plocha rybníka Bošilecký je dnes 200 ha. Je obhospodařován společností Rybářství Třeboň, a.s. Přestože již 650 let vydává své bohatství, patří spolu s níže ležícím rybníkem Horusickým k nejvýznamnějším rybníkům v majetku společnosti a je mu právem věnována maximální péče.

Úterní mrazivé ráno 14. 11. 2017 vyjížděly třídy Montessori na výlov Bošileckého rybníka. Odjezd od Sparty se nám trošinku zpozdil, neradi bychom odjeli některým opozdilcům. Cesta byla náročná kvůli hustému dopravnímu provozu. Celá expedice se nám o hodinu posunula, ale my se tím nenechali odradit. Rybáři na nás čekali a beseda začala pohádkou O ZLATÉ RYBCE. Ve skupině bylo mnoho malých rybářů, kteří se už setkali s odbornými názvy. Neušel nám ani zátah na výlov ryb, který se dělal ručně - sítě táhli rybáři zvaní hajní. Všichni jsme mohli zhlédnout vše tak, jak se ve skutečnosti odehrává při každém výlovu. Je to velmi náročná, ale i zajímavá práce. Rybáři každý rok očekávají, co rybník kromě kaprů a amurů vydá. Letos to byla i škeble cca 7 let stará. Rozloučení bylo pro nás speciální, protože rybáři ochotníci s námi zazpívali lidovou písničku NA TOM BOŠILECKÉM MOSTKU. Pozvali nás ještě na poutní místo ke kostelu sv. Martina, kde je jejich chloubou kazatelna ve tvaru obří velryby. Kolem poledního už na nás čekal tým kuchařů restaurace na Kopečku, kteří nám připravili výborný oběd. Dále následovala návštěva historického města Třeboň. Je vyhlášeno svojí tradicí, knížecím pivovarem, lázněmi plodnosti, Masarykovým náměstím, ale převážně rybníkem Svět, který založil rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Celý den jsme měli krásné a slunečné počasí a výlet jsme si užili. Domů jsme se vraceli plni dojmů a zážitků.

Těšíme se na další výpravu! Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


VÝLOV - BOŠILECKÝ RYBNÍK 15. 11. 2017
17.11.2017 korunka.org ŠKOLA HROU


Středeční ráno 15. 11. 2017 třídy 6. A, 7. B, 8. B vyjíždějí na celodenní výlet na výlov Bošileckého rybníka a za historií lázeňského města Třeboně. Naše výprava začala řízenou besedou u Bošileckého rybníka, kde se nás ujal pan Ing. Brabec, který žákům formou ukázek a kazuistických příběhů přiblížil výlov rybníka. Žáci na vlastní oči viděli třídění ryb, jemnou techniku, ale převážně fyzickou práci rybářů. Navštívili jsme také kostel sv. Martina, který se pyšní velkou zlatou velrybou, sloužící jako kazatelna pro důstojného pana faráře při mši.

Další cesta vedla do kempu u rybníka Dvořiště, který byl vypuštěný a kde se vše ukládalo ke spánku. Po dopoledním programu jsme se zastavili v jihočeské hospůdce Na Kopečku, tam se o nás postaral tým kuchařů. Na jídle jsme si všichni moc pochutnali. Měli jsme tradiční kuřecí řízek, brambor, salát, knedlíčkovou polévku a někteří boloňské špagety.

Závěrem jsme navštívili historické město Třeboň, kde jsme se seznámili s jeho historií a tradicí. Před odjezdem byl rozchod, aby žáci mohli svým blízkým přivézt drobné dárečky. Velké poděkovaní patří panu řidiči Marku Trešlovi (firma Anexia Rakovník) za šťastnou a bezpečnou cestu tam i domů. Výlet se nám vydařil a sluníčko nás provázelo celou dobu.

Těšíme se na další dobrodružství! Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


VÝLOV RYBNÍKU DVOŘIŠTĚ
5.11.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Něco z historie

Rybník Dvořiště je třetím největším rybníkem na Třeboňsku a čtvrtým největším v jižních Čechách. Nachází se severozápadně od Třeboně u obce Smržov. Je to jeden z nejstarších rybníků u nás, byl založen roku 1367 v době panování Karla IV. Rybník se využívá nejen k chovu třeboňského kapra a dalších druhů sladkovodních ryb, ale i k rekreaci. Jméno dostal zřejmě po blízkém dvorci zvaném Dvořiště, jehož pozůstatky jsou patrné dodnes. Z historických pramenů víme, že na rybníce pracoval i Štěpánek Netolický a později Jakub Krčín; jeden z nejslavnějších českých rybářů. Za doby Jakuba Krčína měl rybník i jiný název - Věrný.

Poslední říjnový den brzy ráno třídy 5. B + 4. C + část dětí 2. A vyjely směr jižní Čechy na výlov rybníka Dvořiště. U rybníka nás čekal pan porybný, který nám formou řízené besedy vysvětlil, co vše se kolem výlovu rybníka děje (jaká technika je k tomu zapotřebí, sádky, kádě, které sladkovodní ryby se loví). Neloví se pouze kapr, ale v zátahu se našel sumec, amur, okoun, cejn aj. Přednáška byla velice zajímavá a pro děti poučná. Další naše cesta vedla podzimní přírodou do jihočeské restaurace Na Kopečku - Slověnice, kde nám kuchaři připravili vývarovou polévku, kuřecí řízek, bramborovou kaši a zeleninu. Zahřál nás vynikající šípkový čaj. Po výborném obědě jsme navštívili historické město Třeboň, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o Masarykově náměstí, zámecké zahradě, knížecí pivovar, radniční věž, divadlo J. K. Tyla a prošli jsme vstupními branami Třeboně. Děti si měly možnost koupit drobné dárkové předměty a lázeňské oplatky. Na zpáteční cestě z náměstí jsme se prošli po hrázi druhého největšího rybníka Svět. Náš celodenní výlet jsme zakončili s tradicí Památky zesnulých před veřejnosti přístupnou Schwarzenberskou hrobkou. Počasí nám přálo, občas se na nás usmálo i sluníčko. Velké poděkování patří dopravní společnosti Anexia Rakovník, celému týmu jihočeské restaurace Na Kopečku, ale převážně výpravě, která si tento výlet užila. Těšíme se na příště.

Bc. Dáša Mikešová, Beáta Kůdelová

Fotogalerie


NEUČÍME SE JEN V LAVICÍCH VE ŠKOLE (5.C)
8.10.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Jak je velký vesmír, je Slunce hvězda nebo kolik planet má naše sluneční soustava? Odpovědi na tyto otázky teď společně hledáme v přírodovědě, a proto jsme v půlce září navštívili Planetárium Praha, kde jsme měli hodinový program Kde začíná vesmír, kdy jsme při projekci na klenbu nad sálem spolu s průvodci odletěli kosmickou raketou do vesmíru a společně jsme našli odpovědi na mnoho zajímavých otázek.

A minulý týden jsme se vydali společně na Vyšehrad, kde naopak nám paní průvodkyně kladla otázky z naší historie a my jsme tak mohli ukázat znalosti z vlastivědy při interaktivním programu Vhled do české historie. Navštívili jsme Rotundu sv. Martina i Baziliku svatého Petra a Pavla, a teď už určitě nezapomeneme, kdo byl první český král. Všichni jsme si užili atmosféru tohoto historického místa i krásné výhledy na Prahu. Na obou akcích byli všichni aktivní a já jsem byla velmi pyšná, jaké znalosti děti ukázaly z dějin naší země.

Za 5.C, Ivana Šmídová

8.A na výletě - video
19.5.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Minulý týden jsme vyjeli na čtyřdenní školní výlet do Starého Města pod Landštejnem. Zvládli jsme 45 km na kole a 19 km pěšky, prohlédli jsme si hrad Landštejn, zahráli jsme si paintball, nevynechali jsme ani táborák s opékáním buřtů a noční bojovku. K tomu všemu nám celou dobu přálo počasí. I když se paní učitelky zpočátku trochu bály, nakonec jsme si výlet užili úplně všichni. :)

Pro ty, kteří by se chtěli podívat na video z našeho výletu, přikládáme odkaz:

Video na youtube.comtereza Staňková

PŘÍRODOVĚDA - rozmnožování rostlin - 4.C
16.5.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Opravdu se dá z listu vypěstovat nová rostlina? Tak to si tedy vyzkoušíme… Děti si přinesly z domova řízky zelených rostlin, daly si je do sklenic a samy si hlídaly, aby měly dostatek vody a pozorovaly, zda jim rostlinky zakoření. Povedlo se. Tak jsme si barakrylem natřeli květináče, po týdnu jsme si vyzkoušeli ubrouskovou techniku známou též jako decoupage a každý si ozdobil svůj květináč. Do hotových květináčů jsme pak zasadili zakořeněné rostlinky a měli jsme krásný dárek pro naše maminky.
Ivana Šmídová

Fotogalerie


I mozek se musí trénovat (Informatika 8. roč.)
30.1.2017 korunka.org ŠKOLA HROU
ůvě
Od začáku ledna mají děti k dispozici v počítačové učebně speciální počítačový program, který umožňuje trénovat různé mozkové funkce (brainjogging.com).

O co vlastně jde a lze skutečně mozek trénovat jako např. svaly v posilovně??? Určitě ano, i když trénink mozku vypadá trochu jinak. Program disponuje řadou úloh, které rozvíjejí - zlepšují poznávací funkce lidského mozku. Úlohy jsou navíc docela zábavné. Skvělé je, že si může každý nastavit obtížnost úkolů, tak aby měl šanci trénovat v klidu a v plném soustředění. ...skvělá alternativa k počítačovým hrám...

Velmi často děti zápasí v oblasti učení s malou sebedůvěrou a říkají: Já si nic nepamatuji, nerozumím tomu, nechápu to atd. Tento program kromě intenzivního tréninku může v důsledku i výrazně zlepšit tzv. učební dovednosti a posílit sebevědomí dětí v této oblasti. Autoři programu říkají, že použít ho může každý od 3 do 99 let. U nás program vyzkoušela jako první třída 8.A.

Kognitivní funkce (někdy poznávací funkce) jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky, jejich centra jsou uložena v růzuných částech mozku. Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí. Kognitivní funkce rovněž zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací.

Tomáš Komrska, vyučující předmětu Informatika

Výstava pravěkých loveckých nástrojů (1.p. u ředitelny)
25.11.2016 korunka.org ŠKOLA HROU

Naši čtvrťáci se v říjnu učili o pravěku. Je to zajímavé období našich dějin a pro děti je vlastivědné vypravování o době kamenné zábavné. Vždyť způsob života byl tak odlišný a zajímavý! Škoda, že si děti nemohou mávnutím kouzelného proutku vyzkoušet například lov menších zvířat pomocí vlastnoručně vyrobených loveckých nástrojů. To by bylo jistě nezapomenutelné dobrodružství!

A tak se alespoň s chutí pustily do práce. Do jaké? Přijďte se podívat! Vedle vstupu do ředitelny školy je výstavka pravěkých sekyrek. Můžete se podílet i na hlasování o nejpovedenější exemplář.

Těší se na vás děti ze 4.A, 4.B a 4.C

info připravila Blanka Dvořáková

Předškoláci kuchaři
17.11.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Naše celotýdenní poznávání ovoce jsme zakončili návštěvou kuch. studia, kde si děti zahrály na kuchaře a připravily samy výtečný ovocný salát. Krásně se vydařila i zátiší "Mísa s ovocem".

Irena Taterová

Přípravná třída šla po stopách Karla IV.
10.6.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Ve středu 25.5. jsme se vydali tramvají na Malostranské náměstí a odtud na Karlův most. Karel IV. je stále naše hlavní téma, tak jsme chtěli shlédnout jednu z jeho významných staveb. Nejprve jsme si celý most prošli, prohlédli jsme si věže na obou stranách, sochy, Čertovku a Kampu. Pověděli jsme si pověst O Bruncvíkovi a Janu Nepomuckém. Pak jsme se projeli lodí, kochali se pohledem na Prahu a poslouchali vyprávění kapitána. Nakonec jsme navštívili Muzeum Karlova mostu, abychom se dozvěděli, jak se most stavěl, kde stál most Juditin, jaké se používalo nářadí při stavbě. Po půldenní výpravě jsme byli sice trošku zmoženi, ale spokojeni.

Irena Taterová

Pohádková vyjmenovaná slova... (3.B)
15.5.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Třída 3. B už umí všechny vyjmenovaná slova, a proto nikomu nedělalo problém si je zopakovat při psaní pohádek. Všichni jsme se u toho zasmáli a byli bychom rádi, kdybyste si vyjmenovaná slova po V, S a Z s námi mohli touto hravou formou zopakovat i Vy! Stejně skvělou práci děti odvedly při psaní básní. Jejich fantazie nás vždy ohromí a věříme, že tvorba těchto malých spisovatelů si touto cestou najde i mnoho dalších fanoušků :)

Iva Schmittová
Alžběta Tietzová

Pohádky (PDF)


Novoroční ohňostroj v Praze (2.C)
15.1.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Příchod nového roku lidé většinou společně slaví. Loučí se s rokem starým a vítají ten nový. V současnosti lidé často sami kupují rachejtle a ohňostroje zkoušejí. Velké ohňostroje pro své obyvatele pořádají mnohá města. Každý z nás už určitě nějaký ohňostroj zažil. V 2.C jsme se pokusili vybavit si jeho atmosféru a sdělili si svoje zážitky. Někdo se na ohňostroje dívá rád, někomu vadí velké rány, někdo se bojí. V některých velkých městech byl letos dokonce ohňostroj poprvé zakázán, protože vadí domácím mazlíčkům. Pokud ani vy nemáte z ohňostrojů „na živo“ dobrý pocit, můžete oslavit příchod nového roku s námi – ty naše jsou opravdu krásné a nikdo neděsí?

Krásný nový rok vám přeje 2.C

Fotogalerie


myši hledají na poli poslední zrníčka... (podzim ve třídě1.B)
21.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Ovoce je zavařené ve spíži, myši hledají na poli poslední zrníčka, z komínů se kouří a draci se vznášejí v oblacích. Tak vypadá podzimní čas ve třídě 1.B. Lucerny svítí dušičkám na cestu a všem dětem pro radost.

Alena Mazáčová

O Sluníčku, Měsíčku a hvězdách (1.A v planetáriu)
21.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Třída 1.B navštívila Planetárium s pořadem "O Sluníčku, Měsíčku a hvězdách". Téma vesmíru provázelo děti i v hodinách výtvarné výchovy - navštívily svá měsíční znamení i cizí planety.

Alena Mazáčová

Třída 4. A v Muzeu hlavního města Prahy
20.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Jak se lidé v pravěku oblékali, co jedli, kde bydleli a spoustu dalších zajímavých informací získali žáci 4. A během návštěvy Muzea hlavního města Prahy. Své znalosti si děti následně ověřily při vyplňování pracovních listů. Nutno dodat, že všechny děti tuto činnost bez problémů zvládly. Největším zážitkem pak pro většinu z nich představovala možnost vyzkoušet si práci archeologa při odkrývání kostrového hrobu.

Lenka Růžičková


Proč je moře slané? (miniprojekt třídy 2.B)
20.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


V hodině českého jazyka jsme v učebnici četli článek o moři. Než jsme začali, žáci už měli ruku nahoře, že by chtěli sami odpovídat. Sami by se chtěli podělit se svými spolužáky o své dosavadní vědomosti v této oblasti.

Spousta žáků byla ovlivněna pohádkou od Jana Wericha, kdy mlýnek namlel, co si člověk přál. Obdobné téma se ale objevuje i v jiných pohádkách od jiných autorů. A dokonce i v cizokrajných zemích. Pomalu jsme se ale dostávali k jiným dětským představám typu, že už slaná voda do moře prší, nebo že je slaná, protože je tam sůl. Ale jak se tam ta sůl dostala? Nakonec jsme se dopídili toho, že se tam sůl naplavuje z usazenin na březích řek. Udělali jsme si také "hokus pokus". Mořskou sůl jsme smíchali s vodou, udělali si tzv. slaný roztok a potom denně pozorovali, jak se voda vypařuje, a na dně misky zůstávají krystalky soli. Miska vypadala jako zasněžená.

Nakonec jsme si povídali o tom, co vše může být na mořském dně. Z čehož vznikly velmi zajímavé malby a naše výstava s názvem "Podmořský svět". Podívejte se sami.

Magdaléna Malá

Fotogalerie


Prvouka ve Stromovce (1.C)
19.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Z naší školy máme blízko do Stromovky a tak je škoda v krásných barevných podzimních dnech zůstávat ve třídě... Největší pražský park jsme využili několikrát, v terénu se učíme například rozeznávat stromy podle listů, zkoumáme kmeny, plody i ohromné bukové pařezy.Fotogalerie

Hanka Větrovová

Třída 4.A V PRAŽSKÉ ZOO zdarma
18.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Dne 12. 10. 2015 využili žáci ze 4. A symbolického vstupného do zoologické zahrady a šli se přesvědčit, jak se daří jejich svěřenci papouškovi nádhernému.Musíme konstatovat, že se má čile k světu. Kromě papouška byly děti nadšené i z opiček, šelem či různých druhů plazů.

Lenka Růžičková

Vodník Pačísek pro děti v NTM - názory třeťáků
1.11.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Národní zemědělské muzeum Praha připravilo ve spolupráci s Karlovarským hudebním divadlem a společností EKO-KOM (http://www.ekokom.cz/) ekopohádku "O vodníku Pačískovi", kterou navštívily zdarma některé třídy z naší školy v pondělí 26. října. Co si o představení myslí některé děti ze 3.B se můžete dočíst právě zde:

"Moc se mi to líbilo, protože to bylo hodně vtipné, ale bylo to trochu takové ve stylu Teletubbies.:-) Ale jinak to bylo super! Líbilo se mi na tom, že ty hlasy byly takové zkombinované Také se umějí do těch rolí vžít!!! Ale vtipnost tomu nechyběla! Akorát se mi nelíbilo, že se tam hodně křičelo. Ale to chápu, bylo tam hodně dětí. Líbila se mi hodně manažerka Pepka!!!" Monika

"Mně se to líbilo, protože to bylo hodně veselé! Bylo tam hodně zpívání a taky hezká víla. Líbilo se mi, že to bylo o "normální" přírodě." Boróka (upraveno, autorka je cizinka)

"Mně se to líbilo, protože to bylo srandovní a líbila se mi víla Míla, manažerka Pepka, žabka Tonka, prostě všichni! Ale Pepka se mi líbila nejvíc. Chtěla bych to vidět ještě jednou." Natálka

Připravila Iva Schmittová

Předškoláci si hrají s kaplou
22.10.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Díky sponzorskému daru jsme v loňském roce mohli dětem z přípravné třídy zakoupit skvělou dřevěnou stavebnici "Kapla". Rodiče Sofinky V. nám do třídy zakoupili další část stavebnice. Je to jen soubor stejných dřevěných destiček. Ale co všechno z něj lze postavit! Podívejte se sami. Děti Vám představují svoje stavby.

Irena Taterová a děti z přípravné třídy

Fotogalerie


"Orchestr na kusy" slyšeli a viděli předškoláci
22.10.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Přípravná třída začala navštěvovat cyklus České filharmonie "Orchestr na kusy". V průběhu pěti návštěv se seznámí postupně s celým orchestrem. Jedná se o velmi hezké přiblížení vážné hudby dětem. V listopadu se těšíme na smyčcové sexteto.

Irena Taterová a děti z přípravné třídy


ZOO jako dárek a velké překvapení
5.6.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Třída 5.B se nečekaně podívala do ZOO 1.června a byla velmi mile překvapena.. Paní učitelka třídu docela překvapila a tak se jen ptáme: Nikomu nebylo divné, že si mají děti vzít do školy větší svačinu? V ZOO byl perfektně strávený Den dětí. Soutěže, zvířátka, občerstvení ...paráda.

Hanka Větrovcová


Veletrh vědy a dusíková zmrzlina (3.A)
3.6.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Věděli jste, že nejbližšími příbuznými dinosaurů jsou ptáci nebo že pomocí dusíku lze připravit zmrzlinu? Tyto a mnoho dalších informací získali 21. 5. na prvním ročníku Veletrhu vědy, který se konal v Letňanech, žáci 3. A. Návštěvu zahájili zajímavou přednáškou o dinosaurech, v druhé části programu si děti individuálně prohlížely jednotlivé stánky a prováděly různé pokusy.
"Nejvíc se mi líbili mnohonožka a sklípkan, se kterým jsem se mazlila."
" Na Veletrhu vědy se mi nejvíc líbilo poznávání dinosaurů."
" Na Veletrhu vědy se mi nejvíc líbily pokusy s dusíkem."
"Na Veletrhu vědy se mi líbilo úplně všechno."

Z reakcí dětí je zřejmé, že je akce skutečně zaujala a zanechala v nich hluboký dojem.

Lenka Růžičková


Den dětí v Boulder baru (3.A)
2.6.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

K Mezinárodnímu dni dětí dostali žáci 3. A netradiční dárek, navštívili totiž lezecké centrum Boulder bar v pražských Holešovicích. Některé děti už patří mezi zkušené lezce, pro jiné to byla premiéra, ale všechny dohromady prožívaly nadšení a radost z pohybu. Programem nás provázeli profesionální instruktoři, kteří zároveň dbali o bezpečnost všech zúčastněných. Dětem se nejvíce líbil hrad, nenašel se nikdo, kdo by jeho hradby nezdolal.

Lenka RůžičkováStarší články