ŠKOLNÍ DRUŽINA PŘEDSTAVUJE SVOU ČINNOST
2.5.2020 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Školní rok zdaleka neskončil a vychovatelky školní družiny už připravily přehled všech důležitých aktivit, které v tomto školním roce s dětmi absolvovaly. Články budou uzajímavé nejen pro děti, které do družiny chodí, ale i pro maminky budoucích prvňáčků, které naši školní družinu neznají. Doufejme, že družna brzy obnoví provoz a děti budou moci pokračovat v rozvoji svých zájmů.

Aktivity školní družiny po odděleních ve školním roce 2019/20


Akce školní družiny ve školním roce 2019/20


Kroužky školní družiny ve školním roce 2019/20MASOPUST PŘINESL JARO I RADOST DĚTÍ
7.3.2020 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

MASOPUSTNÍ STŘEDA 19. ÚNORA BYLA TENTOKRÁT, CO SE POČASÍ TÝČE, VELMI PESTRÁ. JEN CO SE MASKY SEŠLY NA ŠKOLNÍM DVOŘE, ZALEZLO SLUNÍČKO A NEŽ JSME SE NADÁLI, NA HLAVU NÁM PADALY OPRAVDICKÉ LEDOVÉ KROUPY! BRRR, RYCHLE JSME UTEKLI DO TĚLOCVIČNY, TAM JSME SE S HAMISCHEM NAUČILI A ZAZPÍVALI "PŘÍŠERU" A ZVOLILI 3 NEJNÁPADITĚJŠÍ MASKY: PRAČKU+INDIÁNKU+KADIBUDKU, PRO KTERÉ TEREZA KOUPILA MOC HEZKÉ KNIŽNÍ CENY. TITO KAPITÁNI PAK VEDLI SVÁ DRUŽSTVA V PUZZLE KVÍZU SE ZÁLUDNÝMI OTÁZKAMI.

MEZITÍM SE POČASÍ KONEČNĚ UMOUDŘILO, SNĚDLI JSME MASOPUSTNÍ KOLÁČE A KOBLIHY/VŠECHNY…/ A PRŮVOD VÍCE NEŽ PADESÁTI MASEK VYRAZIL ZE ŠKOLY ZA ZPĚVU PÍSNĚ "PŘÍŠERA" KONEČNĚ DO STROMOVKY. TADY JSME JEŠTĚ ZAHRÁLI PEXESA A ŠTAFETU DRUŽSTEV, V KONEČNÉM BODOVÁNÍ TĚSNĚ ZVÍTĚZILO DRUŽSTVO PRAČKY. MALÉ DÁREČKY NAKONEC VYŠLY NEJENOM NA VÍTĚZE ALE I NA VŠECHNY OSTATNÍ DĚTI.

DĚKUJEME HAMISCHOVI, JIRKOVI A ŠTĚPÁNOVI Z TÁBOROVÉHO SDRUŽENÍ JEDEM ZA POMOC A PODPORU, KRISTÝNCE ZA FOTOGRAFICKOU DOKUMENTACI, TERCE ZA ODMĚNY A POMOC ORGANIZACÍ. HAMISCHOVI ZVLÁŠTNÍ DÍK ZA OBĚTAVÝ KYTAROVÝ DOPROVOD.

NA PŘÍŠTÍ ROK SE NA VÁS TĚŠÍME ZA ŠKOLNÍ DRUŽINU ELENA MASARYKOVÁ

FotogalerieTřída 1.C V BOTANICKÉ ZAHRADĚ
26.4.2019 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Čtvrteční dopoledne 25. 4. se 1. C Montessori vypravila na prohlídku skleníků Botanické zahrady v Praze 2 Na Slupi. Většina dětí znala Botanickou zahradu v Tróji a zahrada Na Slupi byla jejich premiérou. Využili jsme možnosti průvodcovské služky a slečna nás seznámila interaktivní formou včetně ochutnávek s tropickým pralesem, vlhkými subtropy a pouštními oblastmi. V zahradě ovšem žije i řada drobných živočichů jako žabky a ptáci. V jezírcích a akváriích jsme mohli vidět rybky z různých biotopů a v neposlední řadě nám dělali společnost velcí papoušci, kteří obývají obrovskou voliéru u vchodu do skleníků. Řada z nich byla odebrána z nevhodných podmínek či pašerákům, ale v hejnu v obří voliéře se jim daří velmi dobře. Po prohlídce skleníků jsme si prošli i venkovní zahradu, geopark a posvačili na louce. Množství zážitků jsme zpracovávali i druhý den v rámci výtvarných činností.

Bc. Karolína Mochanová


BAREVNÉ VELIKONOČNÍ DNY NA KORUNCE
22.4.2019 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Jako každý rok na Korunce probíhaly BAREVNÉ VELIKONOČNÍ DNY v době od 15. - 17. dubna. Zapojily se třídy, školní družinka i školní jídelna. Pondělí bylo červené, úterý bylo žluté a středa byla zelená. Všichni jsme si to společně užili, prohlédněte si fotografie.

Tým ŠD

FotogalerieBarevná jídla


3D květy v březnovém kreativu
11.4.2019 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Během března jsme s dětmi vyráběly náušnice. Vzhledem k oblíbenosti tohoto výrobku se budou vyrábět znovu na začátku května, aby děti měly dárky ke Dni matek. Od pondělí 8. 4. do pátku 26. 4. se budeme věnovat tvorbě 3D květů z barev na sklo a drátku.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková


Jaro se probouzí, my také
10.4.2019 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Botanický kroužek pro čtvrté třídy pod vedením Eleny a Dáši probíhá od října 2018. Jaro je v plné své kráse a my s dětmi osázeli jařenkami kameninové květníky, které zdobí vchod do školní jídelny. Primule, první poslové jara přitahují oči každého dítěte i dospělého. Bio třída se nám začíná probouzet a žáci čtvrtých tříd se s velkým nadšením pustili pod vedením Eleny do okopávání, kypření, protrhávání máty a sázení bylinek. Pažitka (šnitlík), líbeček, majoránka, petrželka, oregano, rukola a šalvěj už zdobí náš dřevěný truhlík. Rádi bychom za pomoc a koupi jarních kytiček a bylinek poděkovali jedné z maminek ze třídy 4. C), která přispěla tímto užitečným darem pro náš kroužek. Těšíme se na bylinkové mňamky a koktejly.

Bc. Elena Masaryková, Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


MASOPUST 2019
25.3.2019 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


MASOPUSTNÍ STŘEDU 6. BŘEZNA JSME SI PĚKNĚ UŽILI, POČASÍ NÁM PŘÁLO, SLUNÍČKO SE I NA CHVÍLI UKÁZALO. TÉMĚŘ 60 DĚTÍ, NĚKTERÉ S MASKAMI, VYRAZILO ZE ŠKOLY ZA ZPĚVU PÍSNĚ "ŠVÉDSKÝ TROJSTĚŽNÍK VASSA" DO STROMOVKY. NA DOLNÍM HŘIŠTI POROTA VYBRALA NEJPOVEDENĚJŠÍ, KTERÉ V NÁSLEDUJÍCÍCH SOUTĚŽÍCH VEDLY SVÉ TÝMY.

¨ VÍTĚZNÉ MASKY, KTERÉ BYLY ODMĚNĚNY KNIŽNÍ ODMĚNOU: MEDŮZA, PES BLECHAVEC, MOŘSKÁ SÍŤ A PAPOUŠEK.

SOUTĚŽILO SE V PEXESECH, ŠTAFETĚ DRUŽSTEV S PINPONGOVÝMI MÍČKY A SKLÁDÁNÍ PUZZLE S JMÉNY: JIŘÍ Z PODĚBRAD, FERDINAND DOBROTIVÝ, KAREL IV, PŘEMYSL OTAKAR II.

PRÉMIOVÁ OTÁZKA ZNĚLA: CO SPOJUJE JMÉNA V TAJENKÁCH?

V KONEČNÉM BODOVÁNÍ ZVÍTĚZILO DRUŽSTVO MOŘSKÉ SÍTĚ A VŠICHNI JEHO ČLENOVÉ PO ZÁSLUZE OBDRŽELI VĚCNÉ CENY. A ABY TO OSTATNÍM ÚČASTNÍKŮM NEBYLO LÍTO, PAMATOVALI JSME NA NĚ TAKÉ DROBNÝMI CENAMI.

NAKONEC JSME SE VŠICHNI PUSTILI DO MASOPUSNÍCH KOBLIH A KOLÁČKŮ, KTERÝCH NÁM DÁŠA OBSTARALA DVA VELIKÁNSKÉ KOŠÍKY. MŇAM! DĚKUJEME HAMISCHOVI, VLÁĎOVI, PEPOVI, VOJTOVI, JIRKOVI A ANČÍ Z TÁBOROVÉHO SDRUŽENÍ JEDEM ZA POMOC A PODPORU, TEREZCE ZA FOTOGRAFICKOU DOKUMENTACI, HAMISCHOVI ZVLÁŠTNÍ DÍK ZA OBĚTAVÝ KYTAROVÝ DOPROVOD. NA PŘÍŠTÍ ROK SE NA VÁS TĚŠÍME

ZA ŠKOLNÍ DRUŽINU ELENA a TEREZAFotogalerie


Kreativ v únoru
1.3.2019 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Během února probíhal projekt zaměřený na výrobu vyplétaných přívěsků ve tvaru srdce. Účast byla mimořádně vysoká a překvapily zejména žákyně čtvrtých tříd, které využily každou volnou chvíli, aby mohly vyrábět. Dalším projektem budou ketlované náušnice, které byly velice oblíbené v minulých letech, a předpokládám, že účast bude opět hojná. Těším se na všechny, kteří přijdou tvořit.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková


Kroužek historie ŠD
19.12.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Od října děti ze školní družiny navštěvují KROUŽEK HISTORIE, který se koná každé pondělí v 1.C. Kroužek je určen pro menší děti (1.,2. třída), které se zábavnou a hravou formou dozvídají zajímavosti o Praze, a to zejména o místech na Praze 7, která je většinou jejich domovinou. Setkávání ve třídě prokládáme procházkami na místa, o kterých jsme si četli. Viděli jsme už rybníky ve Stromovce, Letenskou vodárenskou věž, nebo Letenskou pláň. Na jaře budeme odvážnější a procházky budeme směřovat blíže k Pražskému hradu, o kterém se nyní hodně zajímáme a čteme jeho historii.

Bc. Karolína Mochanová


ADVENTNÍ DÍLNA 4. C (ŠD)
19.12.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Letos jsme se ve školní družině 4. C rozhodli zkusit vyrobit vlastní opravdové adventní věnce z živých větviček, které by si tvůrci mohli odnést domů. Taky jsme doufali, že natrénujeme na tvorbu věnců na vánoční trhy. Nakonec se připojilo i několik žáků z ostatních čtvrtých tříd a jejich úsilí bylo korunováno úspěchem. Všichni slíbili, že až doma zapálí první adventní svíčku, pošlou do družiny fotografii. A na vánočních trzích se okamžitě prodalo všech šest svícnových zdobených věnců.

Tak zas příští rok! Veselé a šťastné svátky přeje Bc. Elena Masaryková

PŘEDVÁNOČNÍ NÁVŠTĚVA PŘAŽSKÉHO HRADU (3.A)
19.12.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dnešní čtvrteční dopoledne 20. prosince 2018 třída 3. A navštívila Pražský hrad. Cestu nám zpříjemnily padající sněhové vločky. Byla to nádhera. Prošli jsme si hlavní nádvoří, podívali se do katedrály sv. Víta, která byla nádherně vánočně vyzdobena. Katedrálu obdivovalo mnoho tuzemských i zahraničních turistů. Krása, která nás překvapila, byl betlém, který byl vyroben ze slámy, sochy v životní velikosti. Jeho výzdoba byla naproti vchodu z kancléřské budovy našeho pana prezidenta. Po malé exkurzi nádvořím jsme se zastavili na vánočních trzích pod hradem, kde se linula vůně purpury, vanilky a skořice. Naši výpravu jsme zakončili sejitím po zámeckých schodech na Malostranské náměstí. Výprava byla moc pěkná, vánoční a sněhově bílá.

Krásný adventní čas přejí Bc. Dáša Mikešová, Bc. Petra Frková


DIVADLO FANTAZIE - DIVADELNÍ KROUŽEK ŠD
18.12.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Letos jsme opět úspěšně navázali a pokračujeme (již třetím rokem) s trochu obměněným ansámblem, v jehož čele se stále drží Janek Pantoflíček, Prokop Štamfest, aj. ale i loňští prvňáci.

Přibylo několik nových herců z prvního stupně, taktéž dva předškoláci velmi překvapují svou nebojácností a výmluvností. Loni jsme nastudovali Pohádku o narození Jezulátka ( na motivy knížky Josefa Lady ) - nebo-li živý Betlém. Stále jsme ale nemohli letos obsadit roli Svatého Josefa, což je dost klíčové. Nakonec tuto roli studuje Tadeáš Hájek. Panna Marie je krásná dlouhovlasá dívka z 1. B, Kristýnka Stachová.

Ivana Glasová

Sportovní hry ŠD
18.12.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


I v letošním roce byl od října pro děti ze školní družiny otevřen kroužek sportovních her, který se koná každou středu ve dvou skupinách pro mladší a starší žáky. Malé děti se zábavnou formou sportovních her učí rozvíjet své pohybové schopnosti a smysl pro fair play. Starší děti se postupně seznamují s gymnastickým nářadím, učí se akrobatické prvky a posilují střed těla. K tomu jim slouží pomůcky jako kladina, žebřiny, kruhy a různé jiné balanční pomůcky. Motto sportovních her stále zůstává "Kdo si hraje, nezlobí" a v tomto duchu budeme pokračovat i nadále.

Bc. Kristýna Valentová, Beáta Kůdelová


První pomoc čtvrťáci umí (kroužek ŠD)
18.12.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V říjnu jsme s dětmi začali pokračovat v prevenci a kroužku První pomoci. Kroužek je určen pro děti čtvrtých tříd, které se úkolu a příprav uchopily s velkým nasazením. Každé pondělí probíráme různá témata, která jsou obohacena kazuistickým příběhem, názornými ukázkami a videozáznamem. Děti kroužek doplňují svými myšlenkami a příběhy, které je potkaly. Uvědomují si, že poskytnout první pomoc komukoliv, je velmi důležité a záslužné. Jako malí mají strach, ale první rozhodnutí je na nich samotných. Cílem tohoto kroužku je připravit se na celorepublikovou soutěž HELPÍK v první pomoci, ale také poskytnout pomoc nebo zachránit život kamarádovi nebo komukoliv jinému.

Bc. Dáša Mikešová


Kreativ - podzimno zimní projekty (ŠD)
16.12.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Během letošního podzimu a začínající zimy proběhly již dva projekty. První byl zaměřen na zdobení textilu a druhý na výrobu sněžítek. První tvoření probíhalo ještě za příznivého počasí a mohli jsme se tedy květinovým vzorům, mandalám, hudebním motivů a dalším originálním obrázků věnovat i v prostorách školního dvora. Děti opět nezůstaly jen u triček, ale vznikly např. i krásně puntíkované šortky :. Sněžítka byly posledním projektem tohoto kalendářního roku, protože jsme všichni měli spoustu práce s přípravou výrobků na trhy. Tvoření ale určitě ještě neodzvonilo, v lednu se ozvu s dalším projektem :.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková

Drakům lehce vanul podzimní větřík
18.10.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Podzimní vánek je jako stvořený pro zábavu s létajícími draky. A stalo se už tradicí, že v tento čas školní družina pořádá soutěž o nejkrásnější a nejlépe létající draky ve velké Drakiádě. A tak jsme se 17. října sešli na Letenské pláni, abychom si užili slunné odpoledne a pořádnou dračí zábavu. Atmosféra byla pohodová navzdory povětrnostním podmínkám, které nebyly zrovna ideální. Jedno z hesel naší Drakiády je: "co neudělá vítr, doběhnou nohy". I přes různé peripetie a občasné zamotání provázků nakonec letenskou oblohu zaplnily pestrobarevné létající příšerky. Za své výkony si děti odnesly výherní balíčky a diplomy. Tímto bychom také chtěli poděkovat všem rodičům, kteří se akce zúčastnili. Vše tedy dopadlo dobře a my se už teď těšíme na další ročník Drakiády, yohoo!
Za tým ŠD Beáta a Kristýna

BIO OKO - KARKULKA A SEDM TRPASLÍKŮ
13.10.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Kulturní zážitek pohádkového příběhu v Bio Oku ve čtvrtek 11. 10. navštívily naše tři třídy Montessori. Kino Oko v Praze je jednosálové kino z roku 1940 v ulici Františka Křížka na Praze 7. Je jedním z dosud zachovaných a provozovaných kinosálů z doby před rokem 1990 a od roku 2007 se zaměřuje na netradiční a artovou produkci. Viděli jsme pořad s názvem Karkulka a sedm trpaslíků. Jedná se o pásmo moderních českých animovaných pohádek pro děti od 6 let. Díky krásnému počasí jsme si užili cestu do kina i zpět. Pro prvňáčky to byla první podobná akce, ale už se těšíme na nové zážitky (např. návštěva galerie Rudolfinum).

Bc. Karolína Mochanová

Náš Ježíšek na Divadelním festivalu Prahy 7
31.5.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Koncem dubna se divadelní kroužek naší školy zúčastnil Divadelního festivalu Prahy 7, který se konal na ZŠ Ortenovo náměstí. Představení se jmenovalo: "Vánoční příběh aneb Pohádka o narození Jezulátka" na motivy pohádky Josefa Lady. Celou akci organizovala a také uváděla herečka Divadla KALICH paní Klára Cibulková. Stejně jako loni jsme se umístili na pěkném čtvrtém místě a vyhráli jsme hodnotnou stolní hru MONOPOLY.

Děti si mohly vyzkoušet jak se cítí opravdoví herci na pódiu a co všechno herectví a vystupování před mnoha lidmi obnáší. Není to vůbec jednoduché, ale naši herci to zvládli na výbornou!!! Myslím, že naši školu reprezentovali opravdu velmi dobře. Za to si zaslouží poděkování.

Ivana Glasová ( ved. kroužku )

Fotogalerie


Vybíjená družin Prahy 7
31.5.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Smrt jsme vám odnesli, nové léto přinesli…
17.3.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Smrt jsme vám odnesli, nové léto přinesli…
HU HU HU, jaro už je tu!

V úterý 13. března jsme se spolu s dětmi rozloučili se zimou a přivítali příchod nového jara. Podle starého slovanského zvyku jsme z papíru, starých hadrů a vaječných skořápek vyrobili Morenu - šerednou babici, jež symbolizuje zimu a smrt. Za zvuků tamburín a halasného zpěvu lidových říkanek jsme ji odnesli do Stromovky k Vltavě, zapálili a hodili do řeky. Sledovali jsme, jak odplouvá a s sebou odnáší vše staré a nechtěné, co ze zimy zbylo. Děti si na místě také zasoutěžily o sladké velikonoční dobroty. Náš průvod ověnčený barevnými pentlemi se potom vrátil do školy a od té chvíle se už všichni těšíme na nové jaro!

Gábina Peřestá a Ivana Glasová

DĚJINY EVROPSKÉ CIVILIZACE (kroužek ŠD)
8.3.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Za více než polovinu školního roku jsme podnikli zajímavou a pestrou cestu napříč dějinami Evropy. Důležitou zastávkou byla historie antického světa jako nositelky budoucího formování filosofie a myšlenek obyvatel Starého světa. Poznali jsme středověk Anglie, Španělska, Francie a Svaté říše římské jako hlavní hráče kontinentálního dění. Od Alexandra Velikého, Hannibala, budování a zhroucení Římského impéria, temný středověk, objevení Nového světa, myšlenek Francouzské revoluce jsme momentálně dorazili k začátkům Druhé světové války. Čekají nás podrobné diskuze o problematice 20. století jako věku nových technologií i zvrácených ideologií, fašismu a komunismu.

Zdeněk Bláha

Kroužek Kreativ - aktvita ŠD
24.2.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Únorový kreativ se vztahoval k svátku zamilovaných, který se již tradičně slaví 14. února v den svátku svatého Valentýna. Děti k této příležitosti vyráběly krabičky ve tvaru srdce, do kterých mohly schovat drobné dárky pro své blízké. Další projekt bude probíhat od 5. 3. do 28. 3. Tentokrát se budeme věnovat drhání náramků a přívěsků.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková

Fotogalerie


Masopust 2018 (akce ŠD)
10.2.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


MASOPUSTNÍ ÚTERÝ 6. ÚNORA JSME SI PĚKNĚ UŽILI, POČASÍ NÁM PŘÁLO, JENOM TROŠKU MRZLO. VÍCE NEŽ 55 MASKOVANÝCH DĚTÍ VYRAZILO ZE ŠKOLY ZA ZPĚVU PÍSNĚ "MOROVÁ RÁNA" DO STROMOVKY, NA DOLNÍM HŘIŠTI POROTA VYBRALA NEJPOVEDENĚJŠÍ, KTERÉ V NÁSLEDUJÍCÍCH SOUTĚŽÍCH VEDLY SVÉ TÝMY.

VÍTĚZNÉ MASKY, KTERÉ BYLY ODMĚNĚNY KNIŽNÍ ODMĚNOU:

ROBOT/ODPADNÍ KOŠ/, PIRÁT, PIZZA A VOZEMBOUCHY 1.B - /ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY/.

SOUTĚŽILO SE V PEXESECH, ŠTAFETĚ DRUŽSTEV S KORÁLKY A SKLÁDÁNÍ PUZZLE S MÍSTOPISNOU ŠIFROU. V KONEČNÉM BODOVÁNÍ ZVÍTĚZILO S VELKÝM NÁSKOKEM DRUŽSTVO ROBOTA / ODPADNÍHO KOŠE/ A VŠICHNI JEHO ČLENOVÉ PO ZÁSLUZE OBDRŽELI CD S POHÁDKOU, KTERÉ NÁM PRO TUTO AKCI VĚNOVALA P.NAFATI, ZA COŽ JÍ MOC DĚKUJEME! NAKONEC SE VŠICHNI PUSTILI DO MASOPUSNÍCH KOBLIH A KOLÁČKŮ, KTERÝCH NÁM DÁŠA OBSTARALA DVA VELIKÁNSKÉ KOŠÍKY.

DĚKUJEME HAMISCHOVI, PEPOVI, VOJTOVI, HANČÍ, ANČÍ A APOLENĚ Z TÁBOROVÉHO SDRUŽENÍ JEDEM ZA POMOC A PODPORU, PETROVI ZA FOTOGRAFICKOU DOKUMENTACI, HAMISCHOVI ZVLÁŠTNÍ DÍK ZA OBĚTAVÝ KYTAROVÝ DOPROVOD.

NA PŘÍŠTÍ ROK SE NA VÁS TĚŠÍME

ZA ŠKOLNÍ DRUŽINU ELENA MASARYKOVÁ

Fotogalerie


Muzeum Kampa a výstava Emil Filla
28.1.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Emil Filla - významný český kubistický malíř, grafik a malíř. Výstava v muzeu Kampa prezentuje surrealistické umělecké období výše zmíněného malíře. Jedná se o období 1931 až 1939, tedy předválečnou tvorbu. Jeho tvorbu lze přirovnat k Picassovi. Na vystavovaných plátnech jsme spatřili autorův tzv. biomorfní kubismus, prvky antické mytologie a časté zvířecí zápasy. Jako bychom se ocitli v jiném světě, světě snů a fantazie. Mimořádné používání barev nás nezanechalo v pozici pasivního příjemce pocitů a emocí. Naopak, děti se významně zapojovaly do diskuze s místní lektorkou. Byli jsme velmi mile překvapeni nápaditostí dětských postřehů, otázek a konstruktivní kritikou. V samotném závěru návštěvy byla pro žáky připravena tvořivá dílna odkazující na prvky umělecké tvorby Emila Filly. Děti vystřihovaly různé nafocené postavy a předměty. Následně z nalepených částí vznikly zvláštní surrealistické bytosti. Těšíme se na další návštěvu.

FotogalerieBc. Dáša Mikešová, Zdeněk Bláha

Kreativ 4 - zdobení textilu (aktivita ŠD)
27.1.2018 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Tento rok projevily žáci prvního stupně enormní zájem o barvení triček, plátěných tašek, sukní a povlaků na polštáře. Děti si mohly zvolit zdobení pomocí plastových šablon, nebo si mohly vyrobit své vlastní. Nejoblíbenější byla šablona s motivem mandaly a hudební šablony. Objevily se však i autorské šablony. Hlavně chlapci se nespokojili s hotovou předlohou a rozhodli se znázornit třeba i celý vesmír. Od 29. 1. do 9. 2. proběhne výroba krabiček ve tvaru srdce.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková

Fotogalerie


CO BY SE STALO, KDYBY (ŠD ve Ville Pellé)
26.12.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V listopadu navštívila naše družina opět Villu Pellé. Děti tentokrát navštívily výstavu autorky a ilustrátorky dětských knížek Daisy Mrázkové a poté pro ně byl připravený workshop na motivy její známé knihy CO BY SE STALO, KDYBY… Pro většinu dětí se jednalo o známou autorku a mnohé z nich mají tuto knihu i doma. Na úvod děti s paní lektorkou hledaly v zahradě náležící k Ville Pellé zajíčka a jeho pelíšek. Děti pozorovaly své okolí, které pak ukazovaly také zajíčkovi. Poté následovala krátká prohlídka vystavených obrazů v prostorách galerie.

Hlavním bodem programu bylo společné tvoření v podkrovních prostorách Villy. Děti společně vytvořily krásný obraz, který si můžete prohlédnout ve škole na nástěnce. Při společné tvorbě jsme se skvěle bavily a také paní lektorka si spolupráci s nimi velmi pochvalovala. Již teď se všichni těšíme na další návštěvu Villy Pellé v příštím roce!

Mgr. Kamila Jakubů, Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


Kreativ 3 (aktivita ŠD)
25.12.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V posledních dvou předvánočních týdnech probíhala výroba sněžítek v rámci kreativních projektů. Děti tentokrát překvapily svou kreativitou, protože si nepřinesly jen plastové figurky, ale i kamínky a mušličky. Pokud si někdo nestihl sněžítko ve škole vyrobit, zvládne to snadno i doma. Stačí jen sklenička se šroubovacím víčkem, nastříhané kousky alobalu/sypké třpytky, figurka k přilepení do víčka, vteřinové lepidlo. 3. 1. 2018 - 26. 1. 2016 bude probíhat zdobení textilu (kombinace sprejů, barev a fix na textil). Je nutné přinést si tričko/tašku/povlak na polštář světlé barvy.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková

Fotogalerie


Kreativ 2 - aktivita školní družiny
1.12.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Během listopadu si děti mohly vyrobit náušnice, na které už se minulý školní rok kvůli nedostatku času nedostalo. Této příležitosti využilo velké množství dětí a všechny šperky jsou velmi podařené. Dobrou zprávou je, že se kreativních projektů účastní čím dál více chlapců. Dalším projektem jsou sněžítka, která si děti mohou vyrobit od 11. 12. do 22. 12. Podrobné instrukce byly již rozeslány emailem.

Za ŠD Mgr. Tereza Blažková

Fotogalerie


Drakiáda se povedla
28.10.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Dne 19. října 2017 školní družina uspořádala každoroční podzimní drakiádu. I když povětrnostní podmínky nebyly ideální, účastníci se nevzdávali a razili heslo "co neudělá vítr, doběhnou nohy". Celkem se nás na Letenské pláni sešlo přes čtyřicet. Děti soutěžili ve dvou kategoriích a to o nejhezčího draka a nejlépe létajícího draka. Za své výkony si děti odnesly výherní balíčky a diplomy. Samozřejmě jsme se nevyhnuli ani menším kolizím, kdy se pár draků střetlo. Nicméně jsme lidé vynalézaví, a kde nepomohli šikovné ruce, zabraly nůžky a lepicí páska. Tímto bychom také chtěli poděkovat rodičům, kteří se akce zúčastnili. Vše tedy dopadlo ku spokojenosti pořadatelů i samotných účastníků. Budeme se těšit na příští rok, drakům zdar!

Beáta Kůdelová, Bc. Kristýna Valentová, Bc. Elena Masaryková a DDM Praha 7

Fotogalerie


KROUŽEK SPORTOVNÍCH HER A PROJEKT SPORTUJEME SE ŠKOLOU ZA ŠKOLOU
28.10.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA
> Jako každý rok, jsme i letos v říjnu úspěšně zahájili v rámci naší školní družiny kroužek sportovních her. Kroužek se koná každou středu v tělocvičně ve dvou skupinách pro mladší a starší děti. Děti se učí nové sportovní a míčové hry či soutěže v týmech. V rámci tohoto kroužku dbáme na to, aby si děti zábavnou formou rozvíjely kladný vztah ke sportu a smysl pro fair play. Pokud by byl zájem se ještě do kroužku přihlásit, stále máme pár volných míst (valentova@korunka.org).

Současně letos v říjnu začal na naší škole projekt ve spolupráci s organizací Dům dětí a mládeže Prahy 7 Sportujeme se školou za školou. Celý měsíc každý týden od pondělí do čtvrtka se lektoři z DDM podíleli na přípravě sportovního programu pro děti naší školní družiny. Děti tak měly možnost vyzkoušet nové netradiční sportovní vybavení a spoustu zajímavých her jako například softball, chůze na chůdách, závody na koloběžkách či různé opičí dráhy atd. Tento projekt bude pro děti pokračovat dále od jara 2018.

Bc. Kristýna Valentová, Beáta Kůdelová a DDM Praha 7

DEN DĚTÍ A MELOUNOVO- ANANASOVÁ NAROZENINOVÁ PÁRTY (ŠD)
19.8.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Den dětí jsme spojili s narozeninovou párty všech oddělení, kde na děti čekala melounovo-ananasová dobrota. Slavily všechny děti, ale drobný dárek obdržely děti narozené v květnu, červnu a červenci. Každé oddělení si svoji oslavu naplánovalo podle svého. Někdo šel na Kaštánek, Letenskou pláň, Stromovku, jiný zase využil školní hřiště a vodní radovánky. Užili jsme si to, zahráli hry, povídali o tom, jak ten školní rok rychle utekl, co se nám povedlo a v čem bychom měli přidat. Přejeme všem krásné léto a klidné prázdniny.

Bc. Dáša Mikešová

POSLEDNÍ SETKÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ NA KORUNCE
19.8.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V polovině června se konalo poslední setkání předškoláků na Korunce, které bylo zároveň i pro rodiče, kteří byli informováni o novém školním roce 2017/2018. Pro děti byl připraven bohatý sportovní program na školním hřišti, který zajistila školní družina. Děti si zde mohly procvičit jemnou motoriku, logické myšlení, relaxační a sportovní činnost. Sluníčko nám přálo a my jsme nezapomněli dodržovat pitný režim a malé volno jsme využili ke svačince. Budoucí předškoláci a prvňáčci se sešli v hojném počtu a těší se na začátek školního roku. My se budeme těšit a přejeme jim úspěšný školní rok.

Bc. Dáša Mikešová

OSLAVA NAROZENIN A ČARODĚJNICKÝ REJ
15.5.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Uplynuly nám tři další měsíce a my 27. 4. oslavili s žáky z přípravné třídy, 2. A, 2. B a 5. B narozeniny spolu s čarodějnickým rejem. Děti si připravily krásné čarodějnické masky, protože na pálení čarodějnic a tradici, která je s tím spojená jsme nemohli zapomenout. Nechyběla ani písnička "Pět ježibab", kterou děti si zazpívaly. Pro všechny bylo přichystané občerstvení formou zdravé výživy, ovoce a zeleniny. Děti narozené v měsíci únoru, březnu a dubnu dostaly drobný dárek a všichni žáci si společně zahráli různé hry a nechyběla ani taneční zábava.

Bc. Lucja Czudek Bc. Kristýna Valentová


POZNÁVÁME SVĚT - DUBEN (ŠD)
29.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V dubnu jsme se s naší výpravou Poznáváme svět, vydali do daleké země vycházejícího slunce, a to do Japonska. Navštívili jsme hlavní město Tokio, palác v Osace i svatyni Icukušimu. Dozvěděli jsme se také něco o historii, navštívili jsme Hirošimu a Nagasaki, kde jsme litovali osudu místních, který je stihl během druhé světové války. Viděli jsme zdejší hory, moře a ochutnali oblíbená japonská jídla. Například sushi nebo wasabi. Nakonec jsme se projeli v šinkanzenu a obdivovali krásu zdejších gejš. V květnu se vrátíme do naší vlasti a budeme si povídat o České republice. Poslední hodina nás čeká koncem května, kdy se vrátíme na všechna místa, která jsme za rok společně procestovali.

Bc. Veronika Novotná, Mgr. Růženka Svatoňová

VELIKONOČNÍ BAREVNÉ DNY (ŠD)
29.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dubnové svátky jara a Velikonoce jsou v plném proudu. S dětmi jsme zdobili herny, chodby, školní jídelnu, dělali jsme různé výrobky, přáníčka, v kroužku KREATIV jarní kytičky. Každá kraslice má svojí barvičku a my jsme se jim chtěli přizpůsobit. V pondělí se děti oblékly do modré barvičky - MODRÉ PONDĚLÍ, v úterý jsme zářili jako sluníčka ve žluté - ŽLUTÉ ÚTERÝ a ŠKAREDÁ STŘEDA, my jsme ji trošinku pozměnili na STRAKATOU STŘEDU - hráli jsme všemi barvami. Byly to krásné tři dny. Dětem to moc slušelo, ale vychovatelé se zapojili také. Můžete se přesvědčit v naší fotogalerii.

Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


Pátý kreativ (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Tento týden skončil již pátý z řady kreativních projektů, ve kterém jsme se tentokrát věnovali výrobě plastických květin a motýlů z drátků a barev na sklo. Domnívám se, že si děti výrobu velmi užily a všechny jejich výtvory jsou opravdu podařené. Svými výtvory udělaly radost maminkám a dalším příbuzným. Příští projekt se bude týkat drátování kamínků.

Bc. Tereza Blažková

Egypt (březen) (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci březnu jsme dvakrát na chvíli opustili Egypt a vrátili se do Československa. Tento měsíc si také připomínáme narození TGM a okupaci ČSR nacistickým Německem. V egyptologii jsme shrnuli naše dosavadní vědomosti o nejvyšším bohu - Reovi. Úkolem účastníků kroužku bylo vytvoření nadživotní velikost slunečního boha. Na pruh čtvrtky jsme nejdříve nakreslili obrys těla a následně použili techniku - malba temperou. Po dostatečném zaschnutí barev jsme boha vysvobodili ze zajetí čtvrtky. Druhý krok spočíval ve vytvoření sluneční lodi - bárky, na které každý den Re pluje po obloze od východu k západu. Na lodi bedlivě střeží slunce. Každý večer je nucen bojovat s démonem Apopem, který se snaží slunce sežrat. Pokud by Re prohrál svůj odvěký boj, slunce by zaniklo a spolu s ním i Egypt.

Bárka byla vystřižena z pevného kartonu a natřena temperou - červená, oranžová a žlutá barva symbolizující život a požehnání slunce. Poslední krok představoval umístění Rea na tuto loď. Děti byly překvapeny velikostí této instalace. V závěru jsme zhodnotili naší práci. Jak se nám pracovalo, jak se nám to líbí/nelíbí, jak se nám spolupracovalo s ostatními kamarády. Práce byla náročná, ale úspěšně jsme ji zvládli. Doporučuji návštěvu našeho malého muzea egyptologie nad schody u hlavní družiny směrem k ředitelně. V následujících měsících se pokusíme vytvořit ještě jeden trůn a postavy faraona a královny.

Zdeněk Bláha

MORANA (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Jaro se nám blíží a školní družina se v úterý 14. 3. rozloučila s paní Zimou Moranou. Žáci 3. A tuto zimní dámu vyrobili. O této postavě bylo napsáno mnoho pověstí a bájí. Je to jedna z tradic, která je proslavená svojí historii.

"V ten čas sněhů a ledu, dlouhých soumraků a nocí vládla Mořena, až bůh slunce počal déle, vlídněji a tepleji hleděti na tvář země. I rozbíhala se vodou ledová pouta; veselili se po všech dědinách, po všem plemeni. Za zpěvu brali se k vodám, k volným teď potokům, řekám, házeli do nich obraz zimy a smrti a radostným hlaholem vítali Vesnu, líbeznou bohyni jara.

Alois Jirásek, Staré pověsti české

Děti z Korunky vhodily Moranu do řeky Vltavy, kde se s ní rozloučily a přivítaly jaro tím, že ozdobili keř barevnou pentlí. Na zpáteční cestě jsme si zahráli hry a pozorovali změnu přírody. Všichni jsme si to užili a těšíme se na další rok.

Bc. Natalia Hasan, Bc. Anna Stránská

Fotogalerie


Staré pražské pověsti - březen (ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Při našich březnových setkáních jsme si nejprve povídali o pověstech spojených se svatovítskou katedrálou. Především jsme si povídali o historii tohoto významného chrámu, o jeho založení až po současnost. Ukázali jsme si několik obrázků interiéru katedrály a povídali jsme si o tom, co všechno je v katedrále uložené. Některé děti již s rodiči katedrálu navštívily a dokonce si prohlédly i korunovační klenoty, bylo si tedy o čem povídat. Pak jsme si přečetli pověst O posledním zvonění pro krále Karla a na závěr se děti pokusily katedrálu namalovat. Pro naše další setkání jsme si vybrali pověst O dívčí válce. Tato pověst se dětem samozřejmě líbila, zejména její část o Ctiradovi a Šárce. Děti se poté podívaly na její pohádkové zpracování a pak bylo jejich úkolem nakreslit komiks podle tohoto příběhu. Tvorba vlastního komiksu se dětem moc líbila a budeme v ní pokračovat i při našem příštím setkání.

Bc. Kamila Jakubů

POZNÁVÁME SVĚT - BŘEZEN 2017 ŠD)
7.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci březnu s projektem Poznáváme svět, naše výprava navštívila tři destinace. Jako první jsme navštívili zemí zalitou sluncem, a to Tunis. Poznali jsme zdejší kuchyni, zvyky a tradice. Vykoupali jsme se v tyrkysově modrém moři a s velbloudy jsme prošli část Sahary. Nakonec jsme se podívali do Římem zničeného města, Kartága.

Abychom se trošku zchladili, vydali jsme se o 14 dní později do krásné Kanady. Obdivovali jsme Niagarské vodopády, zdejší modrá jezera a barevný podzim. Uznávali jsme úspěchy hokejistů, zdejší faunu a měli jsme moc velkou chuť na lívance s javorovým sirupem.

O dalších 14 dní později jsme se toužili kochat vyhlídkou na město. A tak jsme sbalili batůžky a vydali se do Francie. Běželi jsme rovnou k Eiffelově věži. Má 300 metrů a tak jsme viděli daleko, naskytl se pohled na krásné památky i řeku Seinu. Viděli jsme Invalidovnu, Sacre Coeur, muzeum Louvre, chrám Notre Dame i slavný obraz obraz, Monu Lisu. Prošli jsme se místními parky a obdivovali apetit Francouzů, na šneky a žabí stehýnka jsme chuť neměli, ale bagety byli skvělé. Paříž se nám líbila nejvíce. Těšíme se na duben, chystáme se do Japonska.

Bc. Veronika Novotná

Elena Masaryková (ŠD) nabízí letní tábor "JEDEM"
2.4.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Letní dětský tábor JEDEM - plakátek


MASOPUST 2017 (akce ŠD)
12.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

MASOPUSTNÍ ÚTERÝ 28. ÚNORA JSME SI TENTOKRÁT POŘÁDNĚ UŽILI, POČASÍ NÁM PŘÁLO. PRŮVOD VÍCE NEŽ PADESÁTI MASEK VYRAZIL ZE ŠKOLY ZA ZPĚVU PÍSNĚ "MOROVÁ RÁNA" DO STROMOVKY, NA DOLNÍM HŘIŠTI POROTA VYBRALA ČTYŘI NEJPOVEDENĚJŠÍ, KTERÉ V NÁSLEDUJÍCÍCH SOUTĚŽÍCH VEDLY SVÉ TÝMY.

VÍTĚZNÉ MASKY, KTERÉ VYBOJOVALY KRABICE S PUZZLE :
PROSTŘENÝ STŮL
OREL
AUSTRALSKÝ DUCH
SLEČNA SMRT

SOUTĚŽILO SE V PÁROVÉ ČMUCHANÉ, ŠTAFETĚ DRUŽSTEV S MÍČKY A SKLÁDÁNÍ PUZZLE S TAJEMNOU ŠIFROU. V KONEČNÉM BODOVÁNÍ ZVÍTĚZILO S VELKÝM NÁSKOKEM DRUŽSTVO PROSTŘENÉHO STOLU A PO ZÁSLUZE OBDRŽELO MALÉ VĚCNÉ CENY. NAKONEC SE VŠICHNI PUSTILI DO MASOPUSNÍCH KOBLIH A KOLÁČKŮ, KTERÝCH JSME MĚLI DVA VELIKÁNSKÉ KOŠÍKY. MŇAM! DĚKUJEME VLÁĎOVI, HAMISCHOVI, PEPOVI, KAČCE, APOLENĚ Z TÁBOROVÉHO SDRUŽENÍ JEDEM ZA POMOC A PODPORU, PETROVI ZA FOTOGRAFICKOU DOKUMENTACI, IVĚ ZA CHRASTÍTKA A ČINELY. HAMISCHOVI ZVLÁŠTNÍ DÍK ZA OBĚTAVÝ KYTAROVÝ DOPROVOD. NA PŘÍŠTÍ ROK SE NA VÁS TĚŠÍME.

ZA ŠKOLNÍ DRUŽINU ELENA MASARYKOVÁ

Fotogalerie


Školní družina ve VILLE PELLÉ
5.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Školní družina navštívila galerii Villy Pellé, která si pro nás připravila bohatý program s výtvarnou dílnou. Villa Pellé neboli Pelléova vila je novorenesanční objekt v rezidenční části Prahy 6, obklopený unikátní historickou zástavbou, umístěný v klidové zóně. Villa Pellé je ideálním prostorem pro kulturní a společenské události rozmanitého charakteru. Vilu postavil v letech 1889-1890 architekt Rudolf Koukola na zakázku, pro Marii Knoblochovou. Objekt s bohatou sgrafitovou výzdobou fasády a se zbytky zachované štukové dekorace vnitřních prostor, patří mezi nejznámější vily v rezidenční oblasti, která se rozkládá od křižovatky Špejchar až ke Královské oboře. Vila vystřídala množství majitelů a nájemců, mezi nímž byl bezesporu nejznámějším obyvatelem francouzský generál Maurice César Joseph Pellé, náčelník francouzské vojenské mise v ČSR, který zde žil v letech 1919-1920. V roce 1995 byl dům opatřen pamětní deskou věnovanou M. C. Pellému.

Program, který nás čekal, měl téma: MILAN CAIS - DVEŘE DOVNITŘ
Mile nás přivítaly lektorky Villy Pellé, včetně s paní Voskovcovou, které nám po celou dobu vytvářely tu nejlepší atmosféru. Děti odhalily tajemství různorodých dveří a světů ukrytých za nimi. Společně jsme se nechali unášet díly Milana Caise. Pomocí průsvitného papíru si děti vytvořily nové dveře do našeho společného prostoru. Za těmito dveřmi pracovaly s perforací, vrypy, prosvěcováním a do hry zapojily i barevná světýlka. S různými materiály, povrchy a efekty si pohrávaly výtvarně i dramaticky. Vytvořily společně objekt z nejrůznějších materiálů a předmětů denní potřeby. Společně si pak prohlížely vyrobená díla jako v muzeu. Moc se jim to všem povedlo. Zahrály si na opravdové umělce. Závěrem paní Voskovcová předávala naší žákyni Marince Peterkové knihu jako cenu, kterou získala v soutěži za nakreslené leporelo hub. Byl to pro všechny pěkný zážitek a těšíme se na příště.

Bc. Dáša Mikešová Bc. Lucja Czudek

Fotogalerie


POZNÁVÁME SVĚT - VIETNAM A SKANDINÁVIE (ŠD)
4.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Během měsíce února jsme se společně s kroužkem POZNÁVÁME SVĚT, vydali do dalekého Vietnamu. Povídali jsme si o tamní přírodě, zvycích, lidech i národním pěstování rýže. Viděli jsme, jaké škody zde dokáže napáchat tajfun, a také jsme nahlédli do největší jeskyně světa. Na závěr nám dvě žačky z 2. a 5. třídy, které pocházejí z Vietnamu, přeložily některá slova do vietnamštiny.
Naše další kroky vedly do chladné, ale malebné Skandinávie. Za pomocí interaktivní tabule jsme navštívili krásy Norska, Finska, Švédska a Dánska. Moc se nám líbila polární záře a nejraději bychom se hned vydali za modří skandinávských fjordů. Nakonec jsme si pustili dokument o skandinávské fauně a nakreslili jsme si rozmanitá zvířata, která jsou ve Skandinávii doma. Příště už se těšíme na zemi zalitou sluncem - Tunis.

Bc. Veronika Novotná, Mgr. Růženka Svatoňová

Kreativ ŠD - únor
3.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Kreativní tvoření pokračuje i v roce 2017. Třetí projekt, který se týká výroby ozdobných krabiček, začal dne 23. ledna a v případě zájmu mohou děti stále vyrábět. Zatím se zúčastnili převážně žáci a žákyně prvních a druhých tříd a každá krabička byla velice originální. Další kreativ se bude konat od 3. března, kdy se budeme věnovat výrobě ozdobných 3D květů z barev na sklo.

Bc. Tereza Blažková

VALENTÝNSKÝ KREATIV ŠD
3.3.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Valentýnské tvoření probíhalo ve dnech 13. a 14. února, kdy si děti mohly vyrobit různobarevné knížečky ve tvaru srdíček, které následovně ozdobily vlastními ornamenty a obrázky. Nakonec doplnily nějaké přání a dárek k Valentýnu byl hotový. Děti si výrobu velice užily.

Bc. Tereza Blažková

Staré pražské pověsti (aktivita ŠD)
24.2.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci únoru pokračoval náš kroužek Staré pražské pověsti. Tentokrát byly naším tématem pověsti spojené s králem Václavem IV. O jeho otci, Karlu IV., jsme si povídali již v některém z minulých kroužků. Na úvod jsme si pověděli něco o samotném Václavovi a o jeho významných činech. Pak jsme si přečetli dvě pověsti spojené právě s tímto králem - O kouzelníku Žitovi a O lazebnici Zuzaně. Zejména příběhy o Žitovi se dětem moc líbily a jeho povedené kousky děti pobavily.

Také příběh o krásné lazebnici Zuzaně, která pomohla králi uprchnout z vězení, děti zaujal. Děti se pak pokusily králův útěk z lázní namalovat. Na závěr jsme si jako vždy pustili krátké kreslené pohádky zachycující právě tuto pověst. Při našem posledním únorovém setkání si budeme povídat o pověstech spojených se svatovítskou katedrálou.

Bc. Kamila Jakubů

EGYPTOLOGIE (leden) - aktivita ŠD
30.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Dvě setkání v měsíci leden 2017 bylo ve znamení připomenutí smutných událostí našich novodobých dějin. Egypt jsme tedy na chvíli opustili, ale opět se k této problematice samozřejmě vrátíme. Během Palachova týdne jsem děti seznámil s postavou Jana Palacha. Na základě dobových rozhovorů jsem poukázal na statečný čin, který měl národ probudit a povzbudit. Je smutné, že mladý student obětoval svůj život takovým způsobem. Dále jsme u této příležitosti poznali paní doktorku Miladu Horákovou a její statečný boj proti totalitnímu režimu. Její odvahu čelit nestranné justici i za cenu nejvyšší. Později jsme se posunuli do roku 1968. Dětem jsem demonstroval nespravedlivý zásah vojsk okolních států, které obsadili území Československa. I když jsme na chvíli opustili Egypt, myslím si, že je nezbytné tyto události neustále připomínat. Nové generace nesmí zapomenout na dva totalitní režimy, kterými národ musel projít.

Další hodina byla věnována památce holocaustu, který připadá na 27.1.2017. Dětem na základě dokumentu představím tábor Osvětim. Je nutné v dětech pěstovat lásku a respekt k druhému. Nikdo nesmí být trestán za svůj původ či názory. Teprve v pestrosti a individualitě lidstva je jeho úspěch. Druhá světová válka přinesla veliké utrpení. Tato situace se nesmí již opakovat. Jedinou možností jak se poučit z vlastních chyb je pečlivé studium historie lidstva.

Poslední dvě hodiny našeho kroužku byly věnovány problematice období vlády 18. dynastie. Postava Achnatona, faraóna kacíře, a Nefertiti je natolik výrazná, že si zaslouží podrobné probrání. Jedná o první období dějin lidstva, kdy se prosadilo monoteistické pojetí náboženství. Kultura, umění v této době dosahuje nových rozměrů. Bohužel moc Egypta se začíná hroutit. Achnaton preferoval mírové postavení říše proti ostatním státům. Po jeho smrti vládne na chvilku Nefertiti. V rámci poslední hodiny egyptologie v měsíci leden navštívíme slavný chrámový komplex Karnak. Seznámíme se s jeho architekturou a faraóny, kteří přispěli k výstavbě centra vzdělanosti, náboženství, lékařství apod. Představíme si roli velekněze, postavy, která jako jediná mohla soupeřit o moc s králem. Těším se na měsíc únor.

Zdeněk Bláha

STARÉ PRAŽSKÉ POVĚSTI (leden) - aktivita ŠD
29.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V lednu jsme se s dětmi po delší době sešli na kroužku o starých pražských pověstech. Protože jsme se s dětmi dlouho neviděli, připomněli jsme si nejdříve pověsti, kterým jsme se věnovali v předvánoční době. Povídali jsme si o Faustově domě a o pověstech spojených s Karlovým mostem a orlojem. Poté jsme si společně přečetli pověst O Daliborce a povídali jsme si o Pražském hradě a Zlaté uličce. Mnohé z dětí tyto památky již navštívily a mohly vyprávět ostatním, jak to tam vypadá. Společně jsme si také vysvětlili přísloví "nouze naučila Dalibora housti". Dětem bylo vězně Dalibora moc líto, ale pověst se jim moc líbila. Poté jsme si promítli obrázky Pražského hradu a Daliborky a děti věž namalovaly. Na závěr jsme si jako vždy pustili krátkou pohádku.

Bc. Kamila Jakubů

AUTORSKÉ ČTENÍ NA KORUNCE - leden (ŠD)
29.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Školní družina pořádala dne 19. 1. 2017 autorské čtení se spisovatelkou Helenou Beránkovou pro přípravnou třídu a první třídy. Děti se zaposlouchaly do příběhu o Pavlíkovi Nezbedovi, který netrpělivě čeká, až se mamince narodí miminko. Paní Beránkova si s dětmi během příběhu povídala a vysvětlovala jim různá slovíčka, která byla pro školáky i předškoláky nová. Po přečtení příběhu měly děti za úkol nakreslit to, co slyšely. Všichni se s nadšením pustili do malování a paní spisovatelka si s radostí prohlížela obrázky hlavního hrdiny, sanitky nebo celé rodiny. Na konci autorského čtení si děti mohly zakoupit knihy z dílny Heleny Beránkové s věnováním.

Bc. Lucja Czudek

NAROZENINOVÁ OSLAVA - leden (ŠD)
29.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V novém roce 2017 v měsíci lednu ve ŠD probíhaly dle oddělení narozeninové oslavy, které se na Korunce tradují už mnoho let. Oslavy probíhaly ve spojení dvou oddělení dohromady. Slavily všechny děti, ale drobný dárek dostaly ty, které slavily narozeniny v listopadu, prosinci a lednu. Je to pro všechny velká událost. Děti se těší na různé činnosti, např. kvízy, puzzle, soutěže, hry, diskotéka dětských písniček a občerstvení bylo obohaceno zeleninou, ovocem, laskominkou. Rádi bychom poděkovali všem rodičům, kteří přispěli nějakou tou dobrůtkou na narozeninovou oslavu. Těšíme se na příští narozeninovou oslavu, která proběhne v měsíci dubnu a malý dárek od nás dostanou děti, narozené v měsících únor, březen a duben.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Lucja Czudek

Poznáváme svět - Švýcarsko a Rusko (aktivita ŠD)
5.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V prosinci jsme společně s dětmi procestovali Rusko a Švýcarsko. V Rusku jsme si užili tu pravou ruskou zimu, ukázali jsme si úchvatnou přírodu a dokázali si, jak je naše země oproti Rusku malinká. Ochutnali jsme místní speciality, divili jsme se nad tím, že Rusové i v mrazu jedí zmrzlinu a shlédli jsme dva typicky ruské seriály, Jen počkej, zajíci! Mášu a medvěda. Jako další zemi jsme navštívili Švýcarsko, malou, ale významnou evropskou zemi. Nejvíce se nám líbily Alpy a horská jezera. Zjistili jsme, že jsou zde i české stopy. Jan Hus byl upálen v Kostnici, na břehu Bodamského jezera. Ochutnali jsme švýcarskou čokoládu a sýry. Taky jsme se zasmáli nad němými filmy s Charliem Chaplinem, který tuto zemi miloval a je zde pohřben.

V lednu se společně podíváme do Skandinávie a Vietnamu.

Bc. Veronika Novotná Bc. Růženka Svatoňová

KAMPA A PŘÁTELÉ Z PAŘÍŽE: Boštík, Moucha, Kolář, Zeithamml (ŠD)
5.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Školní družina opět navštívila Muzeum Kampa. Pro děti byl připravený bohatý program. Výstava představovala čtveřici významných českých umělců, kteří se v normalizačním období 80. let 20. století setkali ve Francii, kde poté také společně tvořili a diskutovali o umění.

Toto období bylo velmi těžké pro umělce. Jejich společné zájmy a přátelství je podporovaly v malování a tvoření. Nahlédli jsme do soukromí jednoho pařížského ateliéru, ale děti se také skrze konkrétní osudy umělců seznámily s historickými a politickými souvislostmi dané doby. Všechny aktivity byly pro děti srozumitelné a probíhaly formou workshopů. Společně jsme si také s dětmi zahráli hry a velice se jim líbila hra "DIKTÁTOR".

Bc. Mikešová Dáša, Bc. Czudek Lucja

KREATIV 2 - informace o aktivitě ŠD
3.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Na začátku listopadu probíhala výroba sněžítek v rámci projektu Kreativ, který končil před začátkem vánočních prázdnin. Tato sněžítka se vyráběla z materiálu, který je lehce dostupný a děti si je tedy nyní mohou vyrobit i doma. Využili jsme různý a pestrý materiál. Výrobek byl připravený jako malý dáreček pro jejich blízké. Děti byly z výrobku unešené a všichni jsme si to užili.

Dalším projektem tohoto typu bude výroba ozdobných dárkových krabiček. S výrobou začneme na konci ledna.

Bc. Tereza Blažková

PEČENÍ VÁNOČNÍHO CUKROVÍ (ŠD)
3.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve čtvrtek 8. 12. 2016 se rozlila vůně vanilky, perníku a ořechů po celé škole. Přípravná třída a třída 2. A společně s vychovatelkami pekly vánoční cukroví, vanilkové rohlíčky a medové perníčky. Malí kuchaři a kuchařinky se svého poslání zhostili s velkým nasazením. Práce jim šla od ruky a vykrajované cukroví jenom přibývalo. Upečené cukroví jsme obalovali ve vanilce a moučkovém cukru. Aby nám práce rychle utekla, zazpívali jsme si tradiční české koledy, které zpříjemnily předvánoční atmosféru. Vánoční cukroví se nám povedlo a ještě lépe chutnalo. Těšíme se na další dobrodružství.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Lucja Czudek

Poznáváme svět - Polsko a Srbsko (ŠD)
3.1.2017 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V listopadu jsme se na dvou lekcích kroužku "Poznáváme svět" podívali hned do dvou evropských zemí, a to do Srbska a Polska. Ve středu 2. 11. 2016 jsme v Srbsku obdivovali krásu národních parků i rozmanitost tamních pokrmů, stejně jako odvahu Srbů oddělit se a založit vlastní stát. Zastavili jsme se v Bělehradě a obdivovali soutok Dunaje.

Ve středu 16. 11. 2016 se nám v Polsku zase líbilo hlavní město Varšava s moderními i historickými budovami, se smutkem jsme se pozastavili nad osudem lidí v Osvětimi a obdivovat jsme museli i světoznámého hudebníka Fryderyka Chopina. Prošli jsme se po Wavelu, místě, kde je pohřbeno mnoho polských státníků, králů a osobností. Velice se nám zamlouvala i polská kuchyně.

Bc. Novotná Veronika, Bc. Svatoňová Růženka

Muzeum Kampa (školní družina)
9.12.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Školní družina opět po roce navštívila Muzeum Kampa, kde si pro nás zaměstnanci připravili výstavu Ra Josefa Istlera s výtvarnou dílnou. Ra JOSEF ISTLER jako slavný malíř a grafik se za 2. světové války stal členem neoficiální Skupiny Ra, propojující výtvarníky a literáty patřící k pozdnímu českému surrealismu. Každý z návštěvníků si najde umění podle svého.

Pro mladší žáky se z obrazů vynoří přízraky, které se schovávají v bažinách nebo ve spleti pavučin, jiné se vznášejí nad záhadnými pláněmi a další pomrkávají zpoza hustých větví. Starší žáci si mohou vytvořit svoji vlastní uměleckou skupinu a poznat záhadnou atmosféru Istlerových obrazů. Uvidí také, že tomuto umělci nestačily k tvorbě jen štětce a rydla, ale vymýšlel si i všemožné výtvarné techniky a experimenty. Zažili jsme s dětmi tajemnou atmosféru. Těšíme se na další setkání.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Elena Masaryková

Fotogalerie


Kroužek egyptologie - listopad
7.12.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Na prvním listopadovém setkání jsme si připomněli, jakým způsobem Egypťané zaopatřovali mrtvá těla svých blízkých. Mumifikace neboli balzamování představovalo záruku dosažení posmrtného života mezi bohy. Duše člověka prochází v podsvětí jednotlivými zkouškami. Poslední zkouškou je vážení srdce s pštrosím pírkem. Pokud je srdce lehčí než pírko, bůh Usiref propouští duši na Onen svět. Jestliže je těžší, srdce propadá Velké požíračce a Egypťan umírá po druhé, tentokrát definitivně. Již nikdy se nezrodí. Další dvě hodiny kroužku jsme věnovali filmu Bohové Egypta. Film je postaven na mýtu o první vládě nad Egyptem. Prvním faraónem byl bůh Usiref, který vládl společně s bratrem Sethem. Žárlivý Seth svého bratra odstraní a zmocní se vlády nad zemí. Bůh Horus, syn Usirefa, zde vystupuje jako mstitel.
Na posledním listopadovém setkání tento film společně probereme a vystavíme kritickému myšlení v konfrontaci se známým mýtem. Poukážeme tak na různé nesrovnalosti a přehnanosti americké filmové produkce. Film totiž v mnoha situacích pokřivuje skutečný obsah a význam jednoho z nejstarších mýtů. Očekávaným výstupem bude potěšení z toho, že jsme se již o Egyptě něco dozvěděli a máme tedy právo filmové dílo kritizovat. Na poslední hodině probereme jednotlivá období historie Egypta. Starou říši, Střední říši, Novou říši a Římsko-řecké období. Jednotlivá stádia tentokrát pouze uvedeme. V příštích hodinách tyto etapy probereme do hloubky. V měsíci prosinec se začneme seznamovat i s architekturou a uměním této mimořádné civilizace.

"Discas oportet, quamdiu est, quod nescias" - "Je třeba, aby ses učil tak dlouho, dokud trvá tvoje neznalost"

Zdeněk Bláha

Poznáváme svět - listopad (ŠD)
7.12.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Srbsko a Polsko

V listopadu jsme se na dvou lekcích kroužku "Poznáváme svět", podívali hned do dvou evropských zemí, a to do Srbska a Polska. Ve středu 2. 11. 2016 jsme v Srbsku obdivovali krásu národních parků i rozmanitost tamních pokrmů, stejně jako odvahu Srbů oddělit se a založit vlastní stát.

Zastavili jsme se v Bělehradě a obdivovali soutok Dunaje. Ve středu 16. 11. 2016 se nám v Polsku zase líbilo hlavní město Varšava s moderními i historickými budovami, se smutkem jsme se pozastavili nad osudem lidí v Osvětimi a obdivovat jsme museli i světoznámého hudebníka Fryderyka Chopina. Prošli jsme se po Wavelu, místě, kde je pohřbeno mnoho polských státníků, králů a osobností. Velice se nám zamlouvala i polská kuchyně.Bc. Novotná Veronika

Bc. Svatoňová Růženka

Den ředitele školy v ŠD
20.11.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Den řeitele školy je den, kdy neprobíhá v celé škole řádné vyuřování. Školní družina ale v tento den tradičně zajištuje program pro děti, jejich řodiče o to požádají. Letos byla otevřena od 6.30 - 18.00. Pro děti byl připraven pestrý program. Po svačince v devět hodin děti odcházely s vychovatelkami na dopolední procházku, směr Kampa, Karlův most, Malostranské náměstí, Staroměstské náměstí, Staré Město. Děti si prohlédly památky, Čertovku, hastrmana, Kampu, kde se točily Chobotničky, obří miminka u Muzea Kampa a další. Po tříhodinové výpravě se děti vrátily zpět do ŠD, kde je čekala pohádka, odpočinek a oběd. Poté následovala volná hra. Všichni jsme si to moc užili.

Školní družina

DRAKIÁDA
16.11.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Jako každý rok, i letos pořádala školní družina Drakiádu na Letenské pláni. Drakiáda se konala 13. října 2016 se od 13:30 do 15:00 hodin a zúčastnilo se jí přes 40 dětí z prvního stupně. Všechny děti si přinesly krásné draky. Počasí nám přálo, nepršelo a i vítr foukal, takže téměř všem dětem draci vysoko létali. Byla jich plná obloha. Součástí programu byla také soutěž o nejhezčího draka a nejlépe létajícího draka. Oceněni byli především draci ručně vyrobení, na kterých bylo vidět nadšení dětí pro věc a jejich kreativita.

Bc. Anička Stránská
Bc. Růženka Svatoňová

Kreativ 1 - (aktivita ŠD)
16.11.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V průběhu měsíce října proběhl první kreativní projekt tohoto roku.
Jednalo se o kombinaci kresby, malby na textil a také zdobení pomocí vlastnoručně vyrobených šablon a barvy ve spreji. Tohoto tvoření se zúčastnily děti ze všech oddělení ŠD. V dětské tvorbě převládly podzimní a zvířecí motivy.
Dalším projektem bude výroba sněžítek, která se bude konat od 7. listopadu. Nutné vybavení pro jejich výrobu: sklenička od přesnídávky (pouze hello), marmelády, apod. + malá figurka, např. z kindervajíčka. Plakát je přiložen.

Bc. Tereza Blažková

Egyptologie - co jsme se dozvěděli v říjnu
16.11.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci říjen jsme podnikli exkurzi do zlatého věku Egypta. Toto období je známo jako Nová říše, která nastupuje po přechodném období chaosu a pádu faraónské moci. Egyptu začne vládnout Sluneční dynastie. Nilská kultura dosahuje svého absolutního vrcholu. První setkání v měsíci bylo věnováno královně Haštepsovet. Mocná panovnice, dcera významného faraóna, nastupuje na zlatý trůn jako spoluvladařka velmi mladého Thutmose III. Egypt do této chvíle neoperoval s pojmem královna. Královna po zbytek života vystupovala jako faraón - muž. Nástěnné malby a především kolosální sochy znázorňují královnu s obřadní bradkou, korunou spojeného království a s typicky zkříženýma rukama na hrudi. Haštepsovet jako první vladař nechal vytesat skalní hrobku v lokalitě Údolí králů. Známé jsou také její ohromné obelisky v chrámovém komplexu - Karnak. Samozřejmě nesmíme zapomenout na její zádušní chrám v blízkosti Údolí králů a na opačném břehu Nilu (než se nachází proslulý Karnak).
Dalším potomkem zlatého období byl Tutanchamon. Určitě nejznámější faraón novodobých dějin. Přesto se jedná o poměrně nevýznamného krále z hlediska egyptských dějin. Král nastupuje na trůn jako devítiletý chlapec a dožije se pouze 19 let. Příčinu smrti v tak mladém věku lze vypozorovat z nejnovějšího zkoumání jeho mumifikovaného těla. Podle CT snímků král podlehl komplikacím, které se manifestovaly po špatně zhojené fraktuře stehenní kosti. V hrobce bylo objeveno přibližně 130 kusů holí. Tutanchamon vládl v bouřlivém období po smrti svého otce Achnatona, kacířského faraóna. Achnaton posílil faraónskou moc tím, že zrušil všechny bohy Egypta (především mocného Amona). Nastolil vládu jediného boha - Atona. Zde můžeme pozorovat první monoteistické náboženství v dějinách lidstva. Po náhlé smrti Tutanchamona Egypt začne postupně upadat a nikdy již nedosáhne úspěchů Nové říše.
Poslední téma měsíce je věnováno mumifikačnímu procesu a pohřebním rituálům, které neodmyslitelně patří mezi zásadní charakteristiky nilské kultury. Představili jsme si zvláštní společenské postavení balzamovačů v Domech smrti, kde probíhala příprava těla na věčnost. Popsali jsme rituály a procedury procesu mumifikace. Zachování těla na věčnost byla pro Egypťany nesmírně důležitá. Mrtvý se totiž zrodí do nového (posmrtného) života mezi bohy. Nejdříve musí ovšem složit zkoušku čistoty před vznešeným tribunálem bohů. Srdce každého smrtelníka (kromě faraóna) je váženo na váze s pštrosím pírkem. Pokud je srdce těžší než pírko, propadá Velké požíračce. Mrtvý je odsouzen k druhé a definitivní smrti. Jestliže je srdce lehčí než pírko, mrtvý projde bránou do posmrtného života mezi bohy Egypta.
Měsíc listopad začneme úvodem do mytologie Egypta. Těším se na další setkání.

Zdeněk Bláha

POZNÁVÁME SVĚT v ŠD
5.11.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

V měsíci říjnu se uskutečnily první hodiny kroužku "Poznáváme svět". Prvními zeměmi, se kterými jsme se letos seznámili, byly Chorvatsko a Řecko. Spousta dětí zde byla na dovolené, a tak o zemích nějaké informace znaly. Určili jsme polohu obou států, nejvyšší body, počet obyvatel, pověděli jsme si o nejvýznamnějších městech, národních parcích a osobnostech obou zemí. Dozvěděli jsme se také něco o národní kuchyni Chorvatů a Řeků. Děti se dozvěděly, jak se připravuje chorvatská peka či řecké tzatziki. Na závěr měly děti možnost shlédnout dokumenty o některých významných chorvatských a řeckých místech, jako jsou národní parky Krka a Plitvice v Chorvatsku či Atény a přilehlé ostrovy v Řecku. Také jsme se učili základní řecké bohy a přečetli jsme si báji o bozích na Olympu.
Těšíme se na další země, v listopadu to bude Polsko a následovat bude Švýcarsko.

Bc. Růžena Svatoňová
Bc. Veronika Novotná

Narozeninová oslava na Korunce
1.11.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA

Celý měsíc říjen ve ŠD probíhaly v jednotlivých odděleních narozeninové oslavy, které se na Korunce tradují už mnoho let. Většinou oslava probíhá ve spojení dvou oddělení dohromady. Slaví všechny děti, ale drobný dárek dostaly ty, které slavily narozeniny v měsících srpen, září a říjen. Je to pro všechny velká událost. Děti se těší na různé činnosti, např. kvízy, puzzle, soutěže, hry, diskotéka (Jede, jede mašinka) a občerstvení obohaceno zeleninou, ovocem, laskominkou. Rádi bychom poděkovali všem rodičům, kteří přispěli nějakou tou dobrůtkou na narozeninovou oslavu. Těšíme se na příští narozeninovou oslavu, která proběhne v měsíci lednu a malý dárek od nás dostanou děti, narozené v měsících listopad, prosinec a leden.

Bc. Dáša Mikešová

Bc. Lucja Czudek


Kroužek Egyptologie
9.10.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Na prvním setkání našeho kroužku 20. 9. 2016, který se věnuje základnímu filosofickému pohledu na problematiku dějin Egypta, jsme se seznámili s pojmem Civilizace. Definovali jsme tento termín i okolnosti, které stáli u zrodu starověkých společností. Významnou přírodní podmínkou úsvitu prvních států byl často mohutný vodní tok, nejčastěji řeka či přímořská oblast. Prvotní pokusy o ustanovení státního zřízení byly mnohdy chaotické a nejasné. Až po delší době došlo k vytvoření prosperující kultury. Příklady těchto úspěchů lze pozorovat v oblastech Afriky, Řecka, Říma, Malé Asie, Indie, Číny či Střední a Jižní Ameriky atd. První setkání bylo věnováno především lokalitě Středomoří. Dějiny antického světa a Malé Asie jsou důležité pro pochopení vzájemných vztahů Egypta s nejbližšími sousedy. Těším se na další setkání. Příští týden se vrátíme do hluboké minulosti a navštívíme bájnou Atlantidu. Některé teorie poukazují na možnost, že někteří Atlanťané zkázu svého světa přežili a svými znalostmi ovlivnili rozkvět starověkých států.

Marcus Tullius Cicero: "Historia magistra vitae" (Historie je učitelkou života)

Zdeněk Bláha

KROUŽEK SPORTOVNÍCH HER
9.10.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dne 19. 9. 2016 se uskutečnily první sportovní hry. Sešli jsme se v hojném počtu. Jelikož to bylo naše první setkání, seznámili jsme se nejprve s pravidly bezpečnosti při sportovních hrách a poté už jsme se téměř celou hodinu nezastavili. Po poctivé rozcvičce následovalo plno her od oblíbeného mrazíka a žahavek přes náročnější vybíjenou či fotbal a spoustu dalších. Všichni se dobře bavili a hlavně zapotili a již teď se těšíme na příště, kdy si vyzkoušíme spoustu dalších nových her.

Bc. Kristýna Valentová

Bc. Natalia Hasan

PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA A ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU NA KORUNCE
8.10.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Děti z přípravné třídy poprvé usedly do školních lavic a seznámily se se školou, novými kamarády a pedagogy. Nový školní režim úspěšně zvládají a odpoledne si rády odpočinou při čtení pohádky. Odpolední čas nejčastěji tráví s knihou pohádek "Povídání o pejskovi a kočičce" od Josefa Čapka, která je inspirovala k výrobě pejska a kočičky z papíru. Jemnou motoriku děti rozvíjely pomocí dřevěné stavebnice, ze které postavily nádherné stavby. Díky této činnosti děti dokáží lépe koordinovat pohyby. Protože byl tento měsíc velmi slunečný, trávili jsme čas na čerstvém vzduchu na dětském hřišti - Letenská pláň, kde si děti užily skluzavek.

Bc. Lucja Czudek

Slovanská epopej je monumentální (ŠD)
30.5.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V ÚTERÝ 24.KVĚTNA JSME SE VYDALI DO GALERIE VE VELETRŽNÍM PALÁCI NA KOMENTOVANOU PROHLÍDKU SLAVNÉ SLOVANSKÉ EPOPEJE ALFONSE MUCHY.

ZPRVU VŠECHNY NÁS OHROMIL ROZMĚR OBRAZŮ, KTERÉ MALÍŘ MALOVAL NA PLÁTNA Z LODNÍCH PLACHET . SLEČNA KURÁTOTKA S NÁMI PUTOVALA OD OBRAZU K OBRAZU A VYPRÁVĚLA O JEHO VÝZNAMU I HISTORII TVORBY. CESTOU JSME NARAZILI NA STUDENTY VÝTVARNÝCH ŠKOL, KTEŘÍ DO GALERIE CHODÍ KRESLIT. OBORNÝ VÝKLAD TAKÉ ZAUJAL NĚKOLIK STARŠÍCH DAM, KTERÉ POŽÁDALY, ZDA SE SMÍ PŘIPOJIT. Z ČEHOŽ PLYNE, ŽE DĚTI NAŠÍ ŠKOLY JSOU ZKUŠENÝMI NÁVŠTĚVNÍKY GALERIÍ, KTEŘÍ VĚDÍ, JAK SE NA TAKOVÝCH MÍSTECH CHOVAT.

PO SPOLEČNÉ KOMENTOVANÉ PROHLÍDCE CELÉ EPOPEJE BYL ČAS NA OTÁZKY A VYHLEDÁVACÍ ÚKOL. DĚTI SI MOHLY VYBRAT Z ŘADY VÝŘEZŮ Z OBRAZŮ A HLEDALY, KAM KTERÝ PATŘÍ. TÍM SE S OBRAZY SEZNÁMILY Z VLASTNÍHO ÚHLU POHLEDU A PROŽITEK Z DÍLA SE MOHL ODEHRÁT V DALEKO OSOBNĚJŠÍ ROVINĚ. JAKO MILÝ BONUS JSME PŘIVÍTALI JEŠTĚ VÝSTAVU ZVĚROKRUH ČÍNSKÉHO SOCHAŘE AJ-WEJ-WEJE, KTERÁ JE K VIDĚNÍ PŘED VELETRŽNÍM PALÁCEM.

ELA+ZDENEK Fotogalerie (Elena Masaryková)


Školní družina v Bílkově vile
29.5.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dne 17.5. SKUPINA DĚTÍ Z DRUŽINY NAVŠTÍVILA BÍLKOVU VILU. DĚTI SE SEZNÁMILY S HISTORIÍ BUDOVY, DOZVĚDĚLY SE NĚCO MÁLO O PANU FRANTIŠKU BÍLKOVI, JEHO RODINĚ A O ZPŮSOBU, JAKÝM TVOŘIL SVÁ DÍLA. PROHLÉDLY SI CELOU BUDOVU A VYSTAVENÉ EXPONÁTY, PŘEDEVŠÍM SOCHY ZE DŘEVA. NAKONEC SE SAMY PŘEVTĚLILY DO UMĚLCŮ A VYZKOUŠELY SI KRESBU UHLEM.

ANNA STRÁNSKÁ, VERONIKA KUBÁNKOVÁ

Fotogalerie


POZNÁVÁME SVĚT VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ- HOLANDSKO
12.5.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dne 27. 4. jsme se s kroužkem "Poznáváme svět" podívali do Holandska. Povídali jsme si o různých zajímavostech a zvyklostech, ukázali jsme si, kde se Holandsko i jeho hlavní město Amsterodam nachází. Ochutnali jsme velké množství holandských sýrů a shlédli dvě krátké animované pohádky. Další destinací bude Německo 11. 5.

Těšíme se Verča Kubánková a Verča Novotná

Školní družina malovala s jízdní policií
5.5.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


VE ČTVRTEK 21. 4. SE CELÁ DRUŽINA VYDALA MALOVAT KŘÍDAMI DO STROMOVKY. KAŽDÁ TŘÍDA SI VYLOSOVALA TÉMA OBRAZU A MOHLO SE ZAČÍT. SLUNÍČKO PĚKNĚ SVÍTILO, TAKŽE PRÁCE ŠLA OD RUKY. DVĚ DÁMY Z JÍZDNÍ POLICIE PŘIJELY ZA NÁMI NA NÁVŠTĚVU A POMOHLY VYBRAT VÍTĚZNÉ DÍLO. TENTOKRÁT ZVÍTĚZILA 2.B. S TÉMATEM "MOŘŠTÍ SAVCI". VĚDĚLI JSTE, ŽE K NIM PATŘÍ LEDNÍ MEDVĚD? I OSTATNÍ OBRAZY BYLY MOC POVEDENÉ. K VIDĚNÍ BYLI PTÁCI, PLAZI, DOMÁCÍ ZVĚŘ, RYBY, MOŘSKÁ HAVĚŤ, BROUCI I TROPICKÝ PRALES, TAKŽE SI VŠICHNI VYSLOUŽILI MALOU ODMĚNU.

A PAK JSME ODMĚNILI I KONĚ JÍZDNÍ POLICIE, KTEŘÍ NÁM CELOU DOBU ZPŮSOBNĚ DĚLALI SPOLEČNOST. PŘINESLI JSME JIM JABLÍČKA A MRKEV. NĚKTEŘÍ Z NÁS SI I KONÍKY POHLADILI. JEN NÁS VŠECHNY PŘEKVAPILO, JAK TAKOVÝ KŮŇ U SVAČINY SLINTÁ…ALE HLAVNĚ, ŽE JIM CHUTNALO.VŠEM ZÚČASTNĚNÝM DĚKUJEME A TĚŠÍME SE NA PŘÍŠTĚ!

ELENA MASARYKOVÁ
Fotogalerie


Projekt školní družiny "POZNÁVÁME SVĚT" Maďarsko
5.5.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve středu 13. 4. 2016 proběhlo pokračování projektu "Poznáváme svět". Tentokrát se děti dozvěděly zajímavosti o Maďarsku. Děti dostaly jako vždy mapu probírané země a pracovní list s obrázky, které vystihují danou zemi. Byla promítnuta prezentace s údaji o Maďarsku, s fotografiemi Balatonu, Budapešti, národních jídel, maďarských vynálezů, osobností a zajímavých míst. Proběhla ochutnávka tradičních maďarských jídel, červených paprik, chilli papriček, čabajské klobásy a budapešťské pomazánky. Jedna z žákyň pocházející z Maďarska, Boróka Bölöniy, přečetla část maďarského článku z maďarského časopisu a donesla česko - maďarský slovník. Akce se všem líbila a těšíme se na další zemi, a to je Holandsko. Další pokračování "Poznáváme svět" se uskuteční ve středu 27. 4. 2016.

Veronika Kubanková a Veronika Novotná

NAROZENINOVÁ OSLAVA NA KORUNCE (ŠD)
4.5.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V měsíci dubnu probíhaly na Korunce v ŠD narozeninové oslavy dle oddělení. Byla spojena vždy dvě oddělení, která si společně užila dvouhodinové odpoledne. Slavili všichni, děti, které byly narozené v měsíci únor, březen, duben dostaly malý dárek. Vychovatelky si pro děti připravily pestrý program hry, soutěže, ale také i rytmus tance. Nechybělo ani malé občerstvení ve stylu zdravé výživy, ovoce, zeleniny, baget, pomazánek a dalších dobrůtek. Společně jsme si oslav užili a těšíme se na další, která se uskuteční v měsíci červnu.

Dáša Mikešová
Fotogalerie


MORANA V ŠD
26.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V úterý 23. 3. 2016 jsme byli vynášet Moranu, abychom letošní zimu zahnali nadobro. Naše Morana byla metr a půl vysoká s fialovou sukní a vytvořili ji žáci druhých tříd. Rozloučili jsme se se zimou na Čechově mostě, kam jsme prošli Letenskou plání. Cestou zpátky jsme si zahráli několik her a našli poklad od Velikonočního zajíčka, o který jsme se spravedlivě rozdělili. Déšť nás vyhnal z procházky zpět do školy. Dětem i nám se celá akce moc líbila a už se těšíme na další.

FotogalerieKateřina Metelková a Natalia Hasan

KREATIV - JAŘENKY V ŠD
26.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Během uplynulého a současného týdne měly děti možnost zapojit se do druhého kreativního projektu organizovaného ŠD. První projekt se týkal malby na textil, tentokrát jsme se s dětmi pustily do výroby plastických květin a motýlů s využitím barev na sklo. Mezi dalšími projekty bude drátování kamínků a květináčů, drátovaný prsten pro větší děti, zdobení skla a porcelánu aj.

Tereza Blažková (ŠD)

Projekt Rok před školou (školní družina pro předškoláky)
26.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Už za několik málo měsíců nastoupí děti z přípravné třídy do prvních tříd. Aby se jim jako "velkým školákům" lépe dařilo, učí se i v rámci školní družiny, dovednostem pro to potřebným. Ze začátku bylo potřeba se nejprve zorientovat v prostředí školy a naučit se novým pravidlům, poznat spolužáky a vytvořit si k nim přátelský vztah, zvládnout sebeobslužné činnosti přiměřené věku. Později jsme se začali věnovat cvičením na orientaci v tělesném schématu i v prostoru, hrubou a jemnou motoriku i grafomotoriku, rozvoj smyslového vnímání. Dále se učíme zvládat potenciálně konfliktních situací. K tomu nám nedávno začal pomáhat "pan Židlička", s nímž děti řeší situace, které mohou nastat. Co nejvíce se snažíme v odpoledních aktivitách navazovat na dopolední výuku. Ale nebojte, času na hraní nám zbývá stále dost.

Anna Stránská

BAREVNÉ VELIKONOČNÍ DNY (ŠD)
25.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Rok s rokem se sešel a ve školní družině jsme opět přivítali svátky jara a barevné velikonoční dny. Dny jsme trošičku pomíchali a barvičky jsme na každý den rozdělili jinak. První jarní barvička byla červená, druhý den žlutá a třetí den jsme zakončili zelenou. Děti přišly každý den oblečeny v jiné barvě a my udělali společné fotografie. Do akce se zapojili i vychovatelé školní družiny. Třešničkou na dortu byla spolupráce školní jídelny pod vedením paní hospodářky Hanky Štekrové, která sestavila jídelníček na barevné velikonoční dny. Moc jsme si pochutnali.

FotogalerieDáša Mikešová

Poznáváme svět - VELKÁ BRITÁNIE A FRANCIE (ŠD)
15.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dne 2. 3. 2016 jsme se posunuli z jižní Evropy do Evropy západní, přesněji do Velké Británie. Popovídali jsme si o anglických památkách a zvyklostech. Ochutnali jsme anglické potraviny a podívali jsme se na Harryho Pottera a kámen mudrců. Dne 16. 3. 2016 jsme navštívili Francii. Ukázali jsme si, kde se Francie nachází, jaké tam mají památky a zajímavosti. Zkusili jsme francouzské potraviny (hlavně sýry) a podívali se na pohádku Ratatouille.

Veronika Kubanková

PUFI A DĚTI NA KORUNCE (ŠD)
3.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V pátek 5. 2. 2016 odpoledne nás přišla navštívit na Korunku klaunka Pufi. Přišla děti naučit jak se mít rád, najít si nové kamarády, mít dobrou náladu, ale především jak být šťastný a oslavovat každý den narozeniny. Protože jsou na celém světě děti, kterým chybí láska a Pufi se stará o nemocné děti po celém světě a učí se je smát a radovat se ze života. Děti se s Pufi vstřícně zapojily do programu a naučily jí zpívat českou písničku "Hodně štěstí zdraví". Pufi pochází z Turecka a český jazyk jí dělá malinko problém. Děti byly tak šikovné, že zvládly konverzaci v anglickém jazyce. Nakreslily Pufi na rozloučenou pěkné obrázky a vyrobily jí skládačky. Těšíme se na další setkání.

Dáša Mikešová

MASOPUST se školní družinou
3.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V ÚTERÝ 9.2.2016 JSME, JAKO KAŽDÝ ROK, OSLAVILI VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ MASOPUST. POČASÍ NÁM BOHUŽEL LETOS NEPŘÁLO A SLUNÍČKO SE PŘED NÁMI SCHOVALO, POTVORA, DOKONCE PRŠET ZAČALO. MY JSME SE ALE NEVZDALI. KOSTÝMOVANÝ PRŮVOD POD VEDENÍM ELENY, VLADIMÍRA A OSTATNÍCH OBĚTAVÝCH POMOCNÍKŮ OBEŠEL ZA ZPĚVU PÍSNÍ ASPOŇ PŘILEHLÉ ULICE OKOLO ŠKOLY A ZAMÍŘIL DO AULY ŠKOLY, KDE CHODSKÝ KOLÁČ A VĚCNOU CENU TENTOKRÁT ZÍSKALI:

MOROVÝ DOKTOR SL.JELÍNKOVÁ
MUMIE-MLADÝ PÁN Z VRBÍKŮ
TAJEMNÁ ŽÁBA
OZDOBNÝ BALÍČEK BOROKA BOLONIY

Cena poroty-ŠACHOVÉ FIGURY RODINA CODROVIC
VÍTĚZOVÉ PAK SVOJE DRUŽSTVA VEDLI DO SOUTĚŽÍ O NEJEDLÉ I JEDLÉ CENY. SOUTĚŽILO SE V PÁROVÉ VYHLEDÁVÁCÍ SKLÁDAČCE A SKLÁDÁNÍ OBRAZU S ŠIFROU JMÉNA ZVÍŘETE. VYHRÁL TĚSNĚ NA STŘIHÁNÍ KAPITÁNŮ TÝM MOROVÉHO DOKTORA!

DĚKUJEME BÝVALÝM ŽÁKŮM NAŠÍ ŠKOLY: ANIČCE BREINDLOVÉ, APOLENĚ ZOUNAROVÉ, JULII KRAVÁRIKOVÉ, KÁČE ČERNÉ, PEPOVI ŠKRABALOVI A VOJTOVI MUŽÍKOVI. DÍK TAKÉ PATŘÍ VLÁĎOVI, ONDŘEJOVI A FERDINANDOVI Z TÁBOROVÉHO SDRUŽENÍ JEDEM ZA POMOC A POSILU.

FotogalerieVAŠE VYCHOVATELKY - ELENA, ANIČKA A RŮŽENKA


POZNÁVÁME SVĚT
3.3.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dne 3. 2. 2016 jsme se s naším kroužkem Poznáváme svět přesunuli ze Španělska do Itálie. Povídali jsme si o tom, kde se Itálie nachází, jaké tam můžeme najít památky a různé zajímavosti, které jsme si ukázali na obrázcích a fotografiích. Také jsme si poslechli italskou hudbu, ochutnali italské delikatesy a podívali se na italskou pohádku Pinocchio. Naší příští zastávkou na cestě po Evropě bude Řecko. Těšíme se na další návštěvu.

Veronika Kubanková a Veronika Novotná

PROJEKT POZNÁVÁME SVĚT ve školní družině
24.1.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve středu 20.1 od 14:00 se uskutečnil první díl projektu "Poznáváme svět" v družině 2. D. První zastávkou na naší poznávací cestě bylo Španělsko. Povídali jsme si o španělských reáliích, zvyklostech a tradicích, podívali jsme se na ukázku tance flamenco a býčí zápas. Dále děti ochutnaly některé ze španělských specialit a podívaly se na španělskou pohádku Don Quijote de la Mancha.

Naše příští setkání se uskuteční 3. 2. 2016 opět od 14:00 v 2.D, tématem bude Itálie.

Veronika Kubanková a Veronika Novotná


Staré legendy a bajky v Praze
24.1.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve dnech 21. 1. a 22. 1. proběhlo ve třetích třídách čtení pražských pověstí a legend, z knih "WENIG, A. Staré pověsti pražské" a "JEŽKOVÁ, A. 77 pražských legend". Výběr pověsti a legend nebyl náhodný, protože se s dětmi brzy vypravíme na Pražský hrad do staré Prahy. Během příštího týdne budou děti kreslit obrázky s touto tématikou: Pražský hrad, Karel IV., Rudolf II., Golem, středověké město a středověká bitva. Jako inspirace dětem budou sloužit i historické obrázky staré Prahy, podobizny císařů a promítneme film o Golemovi.

Za ŠD Tereza Blažková

Další autorské čtení v družině
24.1.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve čtvrtek 21. ledna nás navštívila spisovatelka Helena Beránková, která dětem přišla přečíst úryvek své knihy KOUZELNÝ MĚSÍC. Děti s nadšením poslouchaly a doplňovaly paní spisovatelku svými názory a postřehy. V závěru děti nakreslily postavičky, věci, které se v příběhu vyskytovaly. Paní spisovatelka nechala pro děti k zakoupení její vydané knihy v ŠD. Beseda byla určena dětem prvních tříd a přípravné třídy.

Těšíme se na další dobrodružství.

Dáša Mikešová

STAR WARS - výtvarná soutěž v družině
23.1.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V týdnu od 11. do 15. ledna byla pro děti ze třetích tříd vyhlášena soutěž s tématem hvězdných válek. Jako inspirace sloužil dětem animovaný film Clone Wars, který měly možnost shlédnout v družině. Nejpovedenější obrázky byly oceněny malým dárkem.

1. místo: Johana Pešková 3. A
2. místo: Jonáš Vránek 3. B
3. místo: Vilma Klanicová 3. C

Za ŠD Tereza Blažková

Fotogalerie


Hodný dinosaurus (ŠD)
20.1.2016 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dne 8.1. 2016 jsme se školní družinou navštívili představení Hodný dinosaurus v Bio Oku. Pohádka byla velmi zajímavá, dojemná, a také poučná. Po promítání jsme ještě měli možnost si vyzkoušet na vlastní kůži, jakým způsobem se provádí animace prostřednictvím plyšového dinosaura. Sedli jsme si blízko k sobě a hračku jsme si navzájem podávali. Paní na podiu nás během toho natáčela na kameru a nahrávku v počítači upravila tak, aby vznikla animace - pohyb dinosaura. Výsledná animace byla krátká, ale výsledek byl velmi zajímavý. Těšíme se na další spolupráci s Bio Okem.

Veronika Kubanková a Anna Stránská


Pohádka o smutné továrně v DOX (školní družina)
5.12.2015 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve čtvrtek 12.11 jsme opět navštívili galerii DOX, 25 dětí ze školní družiny si s námi prohlédlo výstavu TOTALITA . Děti plnily zadané výzkumné úkoly, pak už se věnovalo tvoření v ateliéru galerie. V rámci vzdělávacího programu POHÁDKA O SMUTNÉ TOVÁRNĚ se dozvěděly i něco z historie, zbyl i čas na hru TAJNÉ PLÁNY PANA TOVÁRNÍKA. Už se moc těšíme na další návštěvu.

Elena Masaryková, Anička Stránská

Fotogalerie
HALLOWEENSKÁ PÁRTY (ŠD)
22.11.2015 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


V úterý dne 3. 11. 2015 ŠD pořádala na školním hřišti "HALLOWENSKOU PÁRTY". S dětmi jsme si připomněli, proč, kde a jak se slaví svátky " Památka zesnulých a Halloween. Děti měly na sobě krásné masky, které jsme mohli shlédnout na malé promenádě. Pro děti jsme si připravili bohatý program, formou soutěží, her, štafet. Za svoje výkony byly odměněny razítkem a sladkostí. Párty se nám vydařila a sluníčko nám přálo. Těšíme se na další.

Dáša MikešováFotogalerie
(NA DUŠIČKY MÁME LEBKY (jihoamerická tradice)
21.11.2015 korunka.org ŠKOLNÍ DRUŽINA


DÍKY DOROTCE ZEMANOVÉ A JEJÍM KAMARÁDKÁM Z 5. A SI MOHLY DĚTI U DÁŠI A ELENY NAZDOBIT OPRAVDOVÉ CUKROVÉ LEBKY. TAKOVÉ, CO SE NA DUŠIČKY TRADIČNĚ VYRÁBĚJÍ V CELÉ JIŽNÍ AMERICE, KDE JE DUŠIČKOVÁ TRADICE DALEKO ŽIVĚJŠÍ A BAREVNĚJŠÍ NEŽ V EVROPĚ. A TAKÉ SLADŠÍ. NĚKTERÉ DĚTI NEODOLALY A VÝROBEK NAKONEC SNĚDLY. ŠPATNĚ NEBYLO NIKOMU A DOZVĚDĚLI JSME SE NĚCO O TRADICÍCH JINÝCH ZEMÍ.

Za ŠD Elena Masaryková

Fotogalerie
Prvňáčci tradičně v Muzeu JAK
16.10.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA


Jako každý rok, tak i letos dostala naše škola Korunka pozvání pro první třídy k návštěvě Pedagogického muzea J. A. Komenského. Pozvání přijaly dvě první třídy 1. A + 1. C, pro které byl připraven bohatý program za asistence lektorek muzea. Název programu byl z Babiččiny a maminčiny aktovky. Děti si prohlédly celé muzeum, vyzkoušely si psát neviditelným inkoustem, husím brkem, starodávným perem a další zajímavosti, které byly z dob našich prababiček a babiček. Na závěr si pro nás lektorky připravily překvapení, byla to třída z roku 1930, kde děti zasedly do dřevěných lavic a mohly prolistovat starým slabikářem. Dětem se výstava moc líbila. Celá akce proběhla ve středu 23. 9. 2015 a byla v režii školní družiny.

Dáša MikešováFotogalerie


Večerníčku bylo 50 let (ŠD na výstavě)
15.10.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA


Dne 25. 9. 2015 školní družina navštívila výstavu Večerníčku ve Valdštejnské jízdárně. Tato výstava byla uspořádána pro děti a rodiče k významnému kulatému 50. jubileu. Děti mohly shlédnout skoro všechny večerníčky, které se promítaly za doby jejich prarodičů. Upravené interiéry dětem připomenuly některé momenty a postavy z večerníčkových pohádek. Výstava byla obohacena tvůrčí dílnou a dabingovým studiem. Celou výstavu si děti moc užily a závěrem dostaly omalovánky různých večerníčku.

Kateřina Metelková a Natalia Hasan

Fotogalerie


BEZPEČNOSTNÍ A DOPRAVNÍ VÝCHOVA ŠD
14.10.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA


Ve čtvrtek 1. října odpoledne ŠD pro žáky Korunky zajistila za asistence PČR Fr. Křížka preventivní akci "BEZPEČNOSTNÍ A DOPRAVNÍ VÝCHOVA". Akce měla formu přednášky a besedy a vedli ji policisté z oddělení prevence. Přednáška zahrnovala témata: chování dětí ve škole, mimo ni, na ulici, kontakt s cizím člověkem a další.

Děti byly rozděleny do tří skupin dle věkové kategorie, aby témata byla lépe přizpůsobena věku dětí. Policisté také připravili pro děti mnoho zajímavých materiálů a na ukázku přinesli reflexní oblečení a pomůcky, které potřebují ke své každodenní práci. Beseda byla velmi zajímavá a pro děti poučná. V diskuzi děti vyprávěly své příběhy, které se jim kdy staly nebo jichž byly svědkem. Na závěr děti obdržely drobné upomínkové předměty s logem Policie České republiky.

Dáša Mikešová

Vítězové obvodního kola ve vybíjené (ŠD)
21.6.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA

ŽÁCI M.ŠKARDA, R.DRBA, B.PETRŮ, J.PUNSALAN, A.POLÁŠEK, M.JURÁČKOVÁ, M.SOUKUPOVÁ, P.PIVOŇKA, D.DOBROTKA, Š.VOZNIČKOVÁ A G.HALPERIN ZE 4. TŘÍD ZVÍTĚZILI V TURNAJI ŠKOLNÍCH DRUŽIN VE VYBÍJENÉ NA ZŠ PLAMÍNKOVÉ POD VEDENÍM E. MASARYKOVÉ A H. KLASOVÉ. ZÍSKALI PUTOVNÍ POHÁR PRAHY 7 + POHÁR TOHOTO UTKÁNÍ. Z PUTOVNÍHO POHÁRU SE BUDEME TĚŠIT CELÝ ROK, NEŽ SE OPĚT ZÚČASTNÍME DALŠÍ SOUTĚŽE VE VYBÍJENÉ. GRATULUJEME!

ELENA MASARYKOVÁ

Fotogalerie


MALÝ CYKLISTA ve školní družině
20.6.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA

Ve čtvrtek 28. 5. 2015 odpoledne ŠD pořádala akci s názvem MALÝ CYKLISTA. Školní dvůr se zaplnil malými cyklisty. Za asistence strážníků pod vedení p. Treška, Ondry Hnátka, Mirka Šprýsla a dalších kolegů mohla řízena beseda začít. Strážnici dětem vysvětlili, jak se mají chovat na chodníku, silnici a v cizím okolí. Beseda byla obohacena o názornou ukázku kola, vybavení a celkové bezpečnosti. Na závěr si mohly děti vyzkoušet svoje vědomosti na testech, které si pro nás připravila Prevence MěP. Akce se nám všem líbila a těšíme se na další.

Dáša Mikešová

Fotogalerie


Na akvaristické výstavě (akce ŠD)
20.6.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA

V pondělí 18. 5. jsme se školní družinou navštívili akvaristickou výstavu. Výstavou nás skvěle provedl František Machalík z 3. A, který zde navštěvuje přírodovědný kroužek. Děti se dozvěděly spoustu informací o zde chovaných zvířatech. Měly možnost si prohlídnout ryby, žáby, hady, chameleony, želvy a další zvířata. Paní, která zde pracuje, nechala děti, aby si pohladily leguána, což byl pro děti velký a nezapomenutelný zážitek. Děti si z výstavy odnášely spoustu zážitků, ale i plakáty zvířat na památku.

Růžena Svatoňová

Fotogalerie


Celostátní soutěž v první pomoci HELPÍK (účast školní družiny)
20.6.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA

Dne 12. 5. 2015 na Vypichu - Obora Hvězda se konalo krajské kolo celostátníá soutěže v první pomoci HELPÍK. Zúčastnily se jí posádky z Prahy a Středočeského kraje. Za Prahu startovalo celkem třicet posádek. ZŠ Korunovační reprezentovaly posádky: V. Vaňková, J. Marková, A. Kotrbáčková, B. Kolářová, A. Jiříčková, M. Juráčková. Děvčata se na soutěž velmi dobře připravovala pod vedením lektorky první pomoci Kláry Polívkové. Program celé akce byl velmi bohatý, ale hlavním bodem byla záchrana lidských životů. Posádky z Korunky se umístily do první patnáctky. Získaly jsme 13., 10. a 4. místo, které obsadily V. Vaňková a Julie Marková. Tato posádka postoupila do finálového kola Helpíka, které se konalo 30. 5. 2015 v Koutech u Desné. Tady nás zastupovaly V.Vaňková a A.Kotrbáčková. Rodičům Veroniky moc děkujeme za podporu a dopravu žákyň do zdálených Koutů.

Dáša Mikešová

Fotogalerie


Narozeninová oslava velmi zdravě (akce školní družiny)
19.6.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA

V úterý 21. 4. proběhla narozeninová oslava pro přípravnou třídu a pro žáky 1. a 2. tříd, tentokrát ve stylu "ZDRAVÉ VÝŽIVY." Pro děti bylo připraveno občerstvení, formou švédských stolů, kde byly zdravé jednohubky, talíře s ovocem a zeleninou, citrusové koktejly a další mňamky. Tímto patří velký dík vedoucí ŠJ paní Štekrové a jejímu týmu za možnost připravit občerstvení pro děti ve cvičné kuchyňce a zajištění čerstvé zeleniny a ovoce. Na školním dvoře mezitím proběhlo několik her a disciplín na téma zdravá výživa. Na vítěze pak čekala sladká odměna. Pro děti, které měly narozeniny v únoru, v březnu a v dubnu byl připraven malý dáreček. Poté, co si děti zasoutěžily, šly si do jídelny pro občerstvení. Moc jim chutnalo a dobrůtky si pochvalovaly. Jelikož nám přálo počasí, děti si vzaly jídlo a pití na dvůr. Po chvíli na stolech nezůstal ani drobeček. Děti si narozeninovou oslavu moc užily a my také.

Už se těšíme na další akci.

Růženka Svatoňová a Dáša Mikešová

Fotogalerie


Čarodějnický rej ve školní družině
30.4.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA

Dnes nám začíná Jakubská noc. Malí čarodějové a čarodějnice jsou připraveni se svým posláním doletět k čarovnému hradu čarodějnice Belzeby. Ta si pro ně připravila nelehké úkoly formou her a soutěží. Na svém hradě je všechny přivítala v černém taláru. Všichni jí museli přesvědčit, že mají plnou hlavu vědomostí, aby jim mohla za splněné úkoly rozdat kouzelné pergameny a předat malý dárek k nezapomnění. Akce se vydařila a my se těšíme na další.

Dáša Mikešová

Fotogalerie


PIKNIKOVÁ NAROZENINOVÁ PÁRTY (slunce a ovoce)
28.4.2015 korunka@news ŠKOLNÍ DRUŽINA


VE ČTVRTEK 23. DUBNA DĚTRI Z ODDĚLENÍ ŠKOLNÍ DRUŽINY 3.AB + 4.AB + 5AB OSLAVILY BŘEZNOVÉ A DUBNOVÉ NAROZENINY, TENTOKRÁT PIKNIKEM VE STROMOVCE. POČASÍ NÁM PŘÁLO A NEZAPOMNĚLI JSME ANI NA ZDRAVOU VÝŽIVU, ZELENINOU A OVOCEM JSME JARNÍ ÚNAVU URČITĚ ZAHNALI.
NAKONEC DOŠLO I NA SOUTĚŽ DRUŽSTEV-ZNALOSTNÍ KVÍZ. S TĚSNÝM NÁSKOKEM JEDNOHO BODU ZVÍTĚZILO DRUŽSTVO LEONTÝNY ZOUNAROVÉ.

NA DALŠÍ AKCI SE TĚŠÍ GITA+ELA - VYCHVATELKY ŠD


Starší články