Jedeme IN-LINE 1 - konečně ve škole
7.6.2020 korunka.org ŠKOLA HROU

Ano, konečně pracujeme in-line, myšleno společně ve škole. První ukázku společné práce dětí ze školy přináší paní vychovatelka Ivana Glasová. Děti ze 3.A a 3.B si ke Dni dětí pro radost vytvořily několik koláží.

Koláže ke Dni dětí



Co jsme si upekli, musíme si také spapat...
25.1.2020 korunka.org ŠKOLA HROU


Žáci několika tříd prvního stupně absolvovali tento týden další lekci angličtiny s rodilým mluvčím, tentokrát ve školní kuchyňce. Nálada byla výborná a malí kuchaříci neuvěřitelně šikovní (i v angličtině). Jeden produkt jsem osobně ochutnal, byl:
fine - jemný, vynikající, skvělý, pěkný, krásný, hezký
excellent - vynikající, výborný, skvělý, znamenitý
wonderful - vynikající, skvělý, báječný, úžasný, podivuhodný, znamenitý

Tomáš Komrska

Hodiny angličtiny s rodilým mluvčím zajišťuje v tomto školím roce paní Jana Vaňková, která tuto lekci také fotografovala.

Fotogalerie




,,MacDonaldová měla velkou fantazii“, říká paní průvodkyně Ústřední knihovny v Praze.
23.10.2019 korunka.org ŠKOLA HROU

Městská knihovna v Praze nabízí pro školy velmi zajímavé programy, například literární dílnu s knihou v ruce aneb Lekce čtenářské gramotnosti, které jsme se zúčastnili i my. A jak se dílna líbila dětem, můžete posoudit níže. Ivana Šmídová

,,MacDonaldová měla velkou fantazii“, říká paní průvodkyně Ústřední knihovny v Praze. V Ústřední knihovně v Praze jsme mohli získat mnoho vědomostí a zjistit, jak asi spisovatelka Betty MacDonaldová myslela.

Když přijdete, nejde si nevšimnout velkého tunelu vedoucího do stropu, který je postaven z knih. Poté si můžete odložit bundy a mikiny do šatny, a potom si vás vyzvedne paní průvodkyně. Vezme vás přímo do knihovny, kde se usadíte a vyčkáte na přednášku.

Betty Macdonaldová a její kniha paní Láryfáry. Paní Láryfáry lečí dětské zlozvyky a neduhy. Ze začátku paní Láryfáry nakreslíme podle popisu, který nám paní průvodkyně přečetla, např. jaké má vlasy nebo jak je vysoká. Pak napíšeme její vlastnosti, jestli je hodná nebo jaká je podle nás. Paní průvodkyně nám přečte jednu kapitolu z knížky a zeptá se, jak bychom daný zlozvyk léčili my. Potom jsme zkusili nějakou nemoc vymyslet nebo říct, jak bychom ji léčili. Potom jsme dostali do dvojic list na vypracování, který byl i s textem.

Mohli jsme si i nějakou knihu vypůjčit. Nakonec nám ukázali, jak si tu knihu můžeme vypůjčit sami, potom jsme se sbalili a šli si pro věci do šatny a nakonec odešli.

Ústřední knihovna v Praze se nachází: Mariánské nám. 98/1, Praha 1 Josefov. Je to největší knihovna v Praze. Byla založena v roce 1891 a budova, ve které nyní sídlí, byla postavena v letech 1925-1928.

Tereza Perničková

Dne 15. října jsme byli se třídou 5.B v knihovně poblíž Staroměstského náměstí . Po první vyučovací hodině třída vyrazila na zastávku Strossmayerovo náměstí a odtud jsme jeli tramvají. Když naše třída dojela, šla se podívat na 27 křížů na Staroměstském náměstí a poté jsme se šli nasvačit. Po svačině děti vyrazily do knihovny, kde nás uvítala milá paní , která nás provázela programem. Nejdříve jsme si povídali o tom, jak paní LáryFáry vypadá a jaká je. Také nám paní přečetla kousek z jejích příběhů a my potom vymýšleli vlastní diagnózy, a jak by se daly léčit. Všechny děti dostaly do dvojic papír na vyplnění.

Když jsme skončili, každý si mohl prohlížet a půjčovat knížky. Po chvíli jsme se rozloučili a odjeli zpátky do školy. Výlet se mi líbil, byla to zábava. :D

Hanka Weberová 5.B



Naše třída 5.B vyrazila na výlet do městské knihovny v Praze 1. Předtím než jsme šli do knihovny, tak jsme šli na Staroměstské náměstí a spočítali jsme, jestli je tam opravdu 27 křížů a nasvačili jsme se.

Potom jsme šli na seznámení s knihou Paní Láry Fáry, od spisovatelky Betty MacDonald. Povídali jsme si o tom, co paní Láry Fáry umí léčit. Například různé zlozvyky. Poté jsme měli chvíli čas porozhlédnout se a rozhodnout, co si vypůjčíme. Potom, co jsme si vše vypůjčili a zařídili, tak jsme si šli pro batohy a bundy a jeli jsme do školy. Výlet se mi moc líbil a doufám, že ostatním také.

Kája Petrovická


Třída 6. C v Muzeu Karla Zemana
16.9.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Jelikož v úterý 10. 9. netekla ve škole voda, šli jsme do Muzea Karla Zemana. Karel Zeman byl známým filmařem minulého století a natočil filmy, které musí znát spousta z nás, např. Vynález zkázy, Čarodějův učeň, Cesta do pravěku a další. V muzeu se krásně doplňuje minulost, kdy bylo natáčení trikových filmů ještě v plenkách a současnost, která je poznat pouze podle obrazovek a sluchátek, zachycujících útržky ze Zemanových děl. Když jsme si výstavu důkladně prohlédli, vyfotili, vyzkoušeli a okomentovali, začala honba za pokladem. Dostali jsme kartičky a hrací desku, zjišťovali jsme různé údaje o filmech, knižních předlohách a jejich autorech. Po splnění všech úkolů jsme vyluštili kód, díky kterému jsme otevřeli zámek truhly a vybrali si odměnu.

Nikola Čížkovská, 6.C

Fotogalerie


Angličtina ve 3. ročníku - projekt MY HOUSE
13.4.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Žáci 3. tříd dostali za úkol vytvořit ve skupinách jednotlivé pokoje, které podle své fantazie vybavili. Útulné obýváky, pokojíčky, krásné koupelny a vybavené kuchyně vytvářeli z kartonů a krabiček, ruliček, kousků látek či bavlnky. Své pokoje potom anglicky prezentovali spolužákům z vedlejší skupiny. Práce se většině dětí povedla, děkujeme za přípravu a snahu.

Vyučující anglického jazyka T. Richtrová a R. Frková

Fotogalerie


Výroba robotů ve 4.C
11.4.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Děti ze 4. třídy se vrhly na výrobu robotů. Měli jste je vidět! Aranžovaly krabice, stříhaly je, lepily, daly si záležet i na maličkostech. Pracovaly v menších skupinkách - nejdříve přišla na řadu burza nápadů, pak hlasováním vybraly vítězný nápad a pustily se do promýšlení. Realizace nejzajímavějších návrhů jim zabrala více než 3 vyučovací hodiny. Někteří roboti mají i dálkové ovládání a manuál! Přijďte se podívat, roboti stojí za zhlédnutí! (Jsou v přízemí vedle 4.C).

Blanka Dvořáková


VÝUKA NA PRAŽSKÉM HRADĚ
18.3.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Čtvrteční odpolední vyučování třídy 4. A, B, C s Dášou a Elou strávily vyjížďkou na Pražský hrad. Čekala nás exkurze s řízenou besedou do královských skleníků plné jarních kytiček a cibulovin. Přišlo to,"ale"… V zahradě byla kilometrová fronta a čekání by bylo na dvě hodiny. Exkurze byla předem domluvená, bohužel nás tam dříve nepustili. Nenechali jsme se tím odradit a vyrazili na prohlídku. Od hradního příkopu nešla přehlédnout věž Daliborka, prošli jsme nádvořím, zastavili se u studny Radosti a kašny Štěstí. Další pokračování směřovalo ke katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Plečnikův menhir, socha Jiřího s drakem a v podhradí učebny výukových programů. Všichni jsme vnímali staletí, která jsou na Pražském hradě zapsána. Nezapomněli jsme ani na rynek, kde pravidelně probíhají trhy, prodej staročeských dobrot a řemesel. Rozloučili jsme se pohledem na královské vinice krále Karla IV. a pomalu jsme sestupovali po zámeckých schodech na Malostranské náměstí. Věříme, že odpolední dvouhodinová výuka se nám s náhradním programem vydařila a všichni si to užili. Těšíme se na další výpravu a dobrodružství.

Bc. Dáša Mikešová, Bc. Ela Masaryková

Fotogalerie


Návštěva Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur
3.2.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Dne 29.1. jsme vyrazili do Náprstkova muzea na Praze 1. Jeli jsme z Letenského náměstí tramvají č. 12 na zastávku Malostranská, ze které jsme přestoupili na osmnáctku a vydali se směrem na Národní. Odtud už jen zbýval kousek pěšky. V muzeu jsme se dozvěděli všechno o indiánech Severní i Jižní Ameriky. Byly tam obrázky, ukázky, videa i exponáty. Provázela nás paní průvodkyně, která nám o všem pověděla a na konci ukázala, jak se plete náramek z nitek. Když jsme odcházeli, koupili jsme si suvenýry a vydali se zpět do školy. Nakonec jsme se vrátili o poslední vyučovací hodinu. Výlet se nám moc líbil.

Žáci 6.B a třídní učitelka Jana Kloučková


Montessori a Tvořivá škola ruku v ruce v angličtině
19.1.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


Od minulého školního roku máme možnost využívat pomůcky pro výuky anglického jazyka zakoupené spolkem Korunka. O většině z nich bychom mohli říci, že jsou určené pro výuku s prvky Montessori. To však neznamená, že je nelze využít v třídách bez alternativního zaměření. Tyto pomůcky se vyznačují zejména názorností a hravostí, což přitahuje pozornost většiny žáků. Tvořivá škola propaguje zapojení všech smyslů při získávání nových poznatků a také se vyznačuje aktivním zapojením žáků do výroby knížeček, skládaček, leporel … jednoduše názorných pomůcek všeho druhu.

Není tedy třeba využívané pomůcky nijak nálepkovat, stačí otevřený přístup a vše jde zkombinovat dohromady.

Mgr. Tereza Blažková, vyučující Aj


Prvňáčci na Kupkovi ve Valdštejnské jízdárně
18.1.2019 korunka.org ŠKOLA HROU


V pondělí 24.1. navštívila třída 1.B ve Valdštejnské jízdárně výstavu Františka Kupky. Nechali jsme se okouzlit barvami obrazů a děti pomocí barevných fólií vytvářely různé odstíny barev. V obrazech s vertikálními čarami objevovaly katedrály, geometrické tvary jim připomínaly vnitřky technických věcí a nejjednodušší abstrakce je ve škole inspirovala k rozpohybování obrazu.

TU


Pátek 13. ve škole?? Ano, s Andersenem...
16.4.2018 korunka.org ŠKOLA HROU


V pátek 13. 4. 2018 u nás na Korunce proběhla poslední z Nocí s Andersenem. Jistě Vás napadla otázka, zda učitelé (spal s námi ve škole i Zdeněk) neměli obavy z onoho data… představte si, neměli!

Paní učitelky Iva, Lenka, Zorka, Petra, Eva, Gábina, Líza a Beáta byly tak hodné, že si pro nás připravily skvělou, zábavnou a v neposlední řadě strašidelnou noc.

Vše jsme započali ve školní tělocvičně, kde nás přivítala světoznámá novinářka Didi Kočičková, která si jako váženého hosta pozvala samotného pana Hanse Christiana Andersena (jeho ducha den předtím paní učitelky společně vyvolávaly, pozn. redakce). Když jej dostatečně představila a nechala mu i nemalý prostor se vyjádřit, odebrali jsme se do svých tříd, kde byl pro nás připravený program. Většinou se jednalo o čtenářské dílny. Práce nás moc bavila, mimo běžnou výuku je to vždy zábavnější.

Tuto část jsme ukončili večerní hygienou a potom to přišlo…! Čekala nás "bojovka" ve sklepení školy. Vydali jsme do sklepa, šli s baterkami po šipkách, odpovídali na otázky a dostali tak čtyři čísla, která nám otevřela zámek k truhlici s pokladem. Ukázalo se, že jsme odvážní a školy se nebojíme!

Potom jsme se vydali do svých spacáků a snažili se jít spát co možná nejpozději, aby se snad paní učitelky v noci nenudily. Naopak ráno jsme všem dospělákům chtěli udělat radost, a tak jsme vstávali pod heslem "čím dřív, tím líp". Nakonec jsme uklidili třídu a čekali na naše rodiče.

Děkujeme a za rok zase na shledanou!

Za všechny odvážné Petra Marušková

...a ředitel dodává, že v sobotu po odchodů dětí a rodičů škola patřila celý den umělcům, ti měli u nás krásný workshop "Malování na porcelánu" a paní učitelky z celé Prahy měly kurz Tvořivé školy zaměřený na tvorbu individuálních vzděláváacích plánů pro děti.

Fotogalerie


3D modelování rebubliky (4.A)
25.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU

V rámci vlastivědy a poznávání geografie České republiky si žáci netradičním způsobem vyzkoušeli vytvořit 3D mapu ČR. Děti si doma připravily speciální hmotu podobnou plastelíně a mohli jsme se pustit do práce. Na začátku bylo potřeba si dle předlohy nakreslit obrys hranic České republiky. Poté již žáci modelovali hory a nížiny, vyznačili hlavní řeky na našem území a celou mapu si domalovali. Poslední hodinu pak děti umístily do svých map vlajky s některými městy a horami ČR. Děti si vyzkoušely pracovat s mapou, odhadovat vzdálenost a vytvořily si základní přehled o poloze měst, hor a řek ČR. Všechny práce bavila a výsledné mapy jsou velmi povedené.

Gabriela Gošová + 4.A

¨

Fotogalerie


Projekt POVOLÁNÍ v Montessori třídách
21.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU

V uplynulých dvou týdnech proběhl v Montessori třídách (1.C a 2.C) společný projekt POVOLÁNÍ NAŠICH RODIČŮ.

Více než 25 odvážných rodičů během několika dní představilo své povolání a čelilo zvídavým dotazům dětí: Co je na jejich práci baví, jaké jsou její výhody a nevýhody, jak dlouho a co museli studovat, kolik si svou prací mohou vydělat. Každý z rodičů si prezentaci připravil podle sebe, ať již s počítačem, či s názornými pomůckami. Děti během těchto inspirativních setkání zjistili kromě jiného, kde všude pomáhají neziskové organizace, jak interierová designérka plánuje dětský pokojíček, čím se živí advokát i soudkyně, jak se nejlépe starat o své zuby, jak sestavit zdravý finanční rozpočet, jak vzniká film a reklama, jak se nahrává a jak pomáhá hudba, jak banka hlídá praní špinavých peněz, jak pracuje lékařka, psychoterapeut, ředitelka mateřské školky či průvodkyně.

Tento způsob prezentace povolání proběhl v Montessori třídách poprvé, ale již teď se paní učitelky shodly na tom, že projekt byl velmi úspěšný a budou v něm pokračovat. Také podle zaujatých diskuzí dětí je jasné, že setkání s konkrétními lidmi a jejich příběhy pro ně byla silná a inspirující zkušenost. Mnoho lidí při debatě nad volbou povolání uvádí, že je ovlivnil nějaký zážitek v dětství. Kdo ví, jaký dopad budou jednou mít právě tyto dny věnované povolání.

Tereza Rafoth, účastnice projektu

Do Goethe Institutu za virtuální realitou
17.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU

Vážení rodiče, žáci a vůbec všichni čtenáři toto webu,

chtěla bych se s vámi podělit o zážitky ze super výletu do Goethe Institutu za virtuální realitou, na kterém jsme byli ve čtvrtek 8. 3. naší třídou. Nejenže byl výlet celý moc fajn a paní učitelka s paní asistentkou nás měly naprosto pod kontrolou a skvěle nás zvládaly, ale byl také zábavným, výjimečným doplňkem pro literární výchovu, konkrétněji k tématu Franz Kafka.
v Franz Kafka byl skutečně jedinečným spisovatelem a za jedno z jeho nejoceňovanějších děl se považuje právě Proměna, o které celý výlet byl. Proměna je příběh o tom, jak se jednoho rána hlavní postava Řehoř Samsa probudí jako brouk. Není žádné vysvětlení k tomu, jak nebo proč se to stalo, ale díky virtuální realitě v Goethe Institutu jsme si tím každý mohl na 6 minut projít také! Bylo to velmi zajímavé a doporučuji to všem - dětem, teenagerům i dospělým - a děkuji paní učitelce za fajn výlet.
Sára Comerová, 9.A

Fotogalerie


Třída 3.A na České zemědělské univerzitě
8.3.2018 korunka.org ŠKOLA HROU


Ve třídě 3.A probírají žáci učivo o neživé a živé přírodě. Je to látka těžší, ale krásná. Momentálně jsme dobrali horniny, nerosty a půdy. Hornin a nerostů je mnoho a tak jsme se na ně šli podívat na fakultu VŠ CZU, která sídlí v Městské části Praha - Suchdol. Ukázek nerostů, hornin a půd jsme viděli celé sbírky, byl zajištěn i o odborný výklad, jak k horninám tak i k půdám. Prošli jsme si krásný a protorný areál VŠ. Žáci si také vyzkoušeli odbornou učebnu. Nakonec nás čekalo velké překvapení - zvířata, která na fakultě chovají ( kozy, ovce, prasata, krávy , drůbež..). Právě tam měli čerstvě narozené kůzlátka a o zábavu bylo postaráno. Kůzlata pěkně dováděla, moc nás to potěšilo.

Hanka Větrovcová - třídní učitelka

Indiáni v přípravné třídě
11.2.2018 korunka.org ŠKOLA HROU


Naše současné téma je Indiáni a krásně navazuje na předchozí téma Les. Indiáni totiž žili v souladu s přírodou. Protože se z nás pro tuto chvíli Indiáni stali, musíme o přírodě něco vědět.

Máme svá indiánská jména, speciální indiánské knížky, kam si kreslíme, kde Indiáni žili, čím se živili, jaké používali zbraně a mnoho dalšího. Vyrobili jsme si krásné indiánské čelenky a také jsme Indiány malovali v ateliéru temperovými barvami. Ještě nás toho ale mnoho čeká. Budeme si vyrábět amulety, náramky, totemy…A také navštívíme Náprstkovo muzeum, kde právě probíhá výstava o původních obyvatelích Severní a Jižní Ameriky. Těšíme se, ale jsme trpěliví… jako Indiáni.

Irena Taterová, třídní učitelka

VÝLOV - BOŠILECKÝ RYBNÍK 14. 11. 2017
17.11.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Nejdříve něco z historie

Bošilecký rybník je považován za nejstarší z tzv. hlavních neboli kaprových rybníků na panství třeboňském. Celková plocha rybníka Bošilecký je dnes 200 ha. Je obhospodařován společností Rybářství Třeboň, a.s. Přestože již 650 let vydává své bohatství, patří spolu s níže ležícím rybníkem Horusickým k nejvýznamnějším rybníkům v majetku společnosti a je mu právem věnována maximální péče.

Úterní mrazivé ráno 14. 11. 2017 vyjížděly třídy Montessori na výlov Bošileckého rybníka. Odjezd od Sparty se nám trošinku zpozdil, neradi bychom odjeli některým opozdilcům. Cesta byla náročná kvůli hustému dopravnímu provozu. Celá expedice se nám o hodinu posunula, ale my se tím nenechali odradit. Rybáři na nás čekali a beseda začala pohádkou O ZLATÉ RYBCE. Ve skupině bylo mnoho malých rybářů, kteří se už setkali s odbornými názvy. Neušel nám ani zátah na výlov ryb, který se dělal ručně - sítě táhli rybáři zvaní hajní. Všichni jsme mohli zhlédnout vše tak, jak se ve skutečnosti odehrává při každém výlovu. Je to velmi náročná, ale i zajímavá práce. Rybáři každý rok očekávají, co rybník kromě kaprů a amurů vydá. Letos to byla i škeble cca 7 let stará. Rozloučení bylo pro nás speciální, protože rybáři ochotníci s námi zazpívali lidovou písničku NA TOM BOŠILECKÉM MOSTKU. Pozvali nás ještě na poutní místo ke kostelu sv. Martina, kde je jejich chloubou kazatelna ve tvaru obří velryby. Kolem poledního už na nás čekal tým kuchařů restaurace na Kopečku, kteří nám připravili výborný oběd. Dále následovala návštěva historického města Třeboň. Je vyhlášeno svojí tradicí, knížecím pivovarem, lázněmi plodnosti, Masarykovým náměstím, ale převážně rybníkem Svět, který založil rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Celý den jsme měli krásné a slunečné počasí a výlet jsme si užili. Domů jsme se vraceli plni dojmů a zážitků.

Těšíme se na další výpravu! Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


VÝLOV - BOŠILECKÝ RYBNÍK 15. 11. 2017
17.11.2017 korunka.org ŠKOLA HROU


Středeční ráno 15. 11. 2017 třídy 6. A, 7. B, 8. B vyjíždějí na celodenní výlet na výlov Bošileckého rybníka a za historií lázeňského města Třeboně. Naše výprava začala řízenou besedou u Bošileckého rybníka, kde se nás ujal pan Ing. Brabec, který žákům formou ukázek a kazuistických příběhů přiblížil výlov rybníka. Žáci na vlastní oči viděli třídění ryb, jemnou techniku, ale převážně fyzickou práci rybářů. Navštívili jsme také kostel sv. Martina, který se pyšní velkou zlatou velrybou, sloužící jako kazatelna pro důstojného pana faráře při mši.

Další cesta vedla do kempu u rybníka Dvořiště, který byl vypuštěný a kde se vše ukládalo ke spánku. Po dopoledním programu jsme se zastavili v jihočeské hospůdce Na Kopečku, tam se o nás postaral tým kuchařů. Na jídle jsme si všichni moc pochutnali. Měli jsme tradiční kuřecí řízek, brambor, salát, knedlíčkovou polévku a někteří boloňské špagety.

Závěrem jsme navštívili historické město Třeboň, kde jsme se seznámili s jeho historií a tradicí. Před odjezdem byl rozchod, aby žáci mohli svým blízkým přivézt drobné dárečky. Velké poděkovaní patří panu řidiči Marku Trešlovi (firma Anexia Rakovník) za šťastnou a bezpečnou cestu tam i domů. Výlet se nám vydařil a sluníčko nás provázelo celou dobu.

Těšíme se na další dobrodružství! Bc. Dáša Mikešová

Fotogalerie


VÝLOV RYBNÍKU DVOŘIŠTĚ
5.11.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Něco z historie

Rybník Dvořiště je třetím největším rybníkem na Třeboňsku a čtvrtým největším v jižních Čechách. Nachází se severozápadně od Třeboně u obce Smržov. Je to jeden z nejstarších rybníků u nás, byl založen roku 1367 v době panování Karla IV. Rybník se využívá nejen k chovu třeboňského kapra a dalších druhů sladkovodních ryb, ale i k rekreaci. Jméno dostal zřejmě po blízkém dvorci zvaném Dvořiště, jehož pozůstatky jsou patrné dodnes. Z historických pramenů víme, že na rybníce pracoval i Štěpánek Netolický a později Jakub Krčín; jeden z nejslavnějších českých rybářů. Za doby Jakuba Krčína měl rybník i jiný název - Věrný.

Poslední říjnový den brzy ráno třídy 5. B + 4. C + část dětí 2. A vyjely směr jižní Čechy na výlov rybníka Dvořiště. U rybníka nás čekal pan porybný, který nám formou řízené besedy vysvětlil, co vše se kolem výlovu rybníka děje (jaká technika je k tomu zapotřebí, sádky, kádě, které sladkovodní ryby se loví). Neloví se pouze kapr, ale v zátahu se našel sumec, amur, okoun, cejn aj. Přednáška byla velice zajímavá a pro děti poučná. Další naše cesta vedla podzimní přírodou do jihočeské restaurace Na Kopečku - Slověnice, kde nám kuchaři připravili vývarovou polévku, kuřecí řízek, bramborovou kaši a zeleninu. Zahřál nás vynikající šípkový čaj. Po výborném obědě jsme navštívili historické město Třeboň, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o Masarykově náměstí, zámecké zahradě, knížecí pivovar, radniční věž, divadlo J. K. Tyla a prošli jsme vstupními branami Třeboně. Děti si měly možnost koupit drobné dárkové předměty a lázeňské oplatky. Na zpáteční cestě z náměstí jsme se prošli po hrázi druhého největšího rybníka Svět. Náš celodenní výlet jsme zakončili s tradicí Památky zesnulých před veřejnosti přístupnou Schwarzenberskou hrobkou. Počasí nám přálo, občas se na nás usmálo i sluníčko. Velké poděkování patří dopravní společnosti Anexia Rakovník, celému týmu jihočeské restaurace Na Kopečku, ale převážně výpravě, která si tento výlet užila. Těšíme se na příště.

Bc. Dáša Mikešová, Beáta Kůdelová

Fotogalerie


NEUČÍME SE JEN V LAVICÍCH VE ŠKOLE (5.C)
8.10.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Jak je velký vesmír, je Slunce hvězda nebo kolik planet má naše sluneční soustava? Odpovědi na tyto otázky teď společně hledáme v přírodovědě, a proto jsme v půlce září navštívili Planetárium Praha, kde jsme měli hodinový program Kde začíná vesmír, kdy jsme při projekci na klenbu nad sálem spolu s průvodci odletěli kosmickou raketou do vesmíru a společně jsme našli odpovědi na mnoho zajímavých otázek.

A minulý týden jsme se vydali společně na Vyšehrad, kde naopak nám paní průvodkyně kladla otázky z naší historie a my jsme tak mohli ukázat znalosti z vlastivědy při interaktivním programu Vhled do české historie. Navštívili jsme Rotundu sv. Martina i Baziliku svatého Petra a Pavla, a teď už určitě nezapomeneme, kdo byl první český král. Všichni jsme si užili atmosféru tohoto historického místa i krásné výhledy na Prahu. Na obou akcích byli všichni aktivní a já jsem byla velmi pyšná, jaké znalosti děti ukázaly z dějin naší země.

Za 5.C, Ivana Šmídová

8.A na výletě - video
19.5.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Minulý týden jsme vyjeli na čtyřdenní školní výlet do Starého Města pod Landštejnem. Zvládli jsme 45 km na kole a 19 km pěšky, prohlédli jsme si hrad Landštejn, zahráli jsme si paintball, nevynechali jsme ani táborák s opékáním buřtů a noční bojovku. K tomu všemu nám celou dobu přálo počasí. I když se paní učitelky zpočátku trochu bály, nakonec jsme si výlet užili úplně všichni. :)

Pro ty, kteří by se chtěli podívat na video z našeho výletu, přikládáme odkaz:

Video na youtube.com



tereza Staňková

PŘÍRODOVĚDA - rozmnožování rostlin - 4.C
16.5.2017 korunka.org ŠKOLA HROU

Opravdu se dá z listu vypěstovat nová rostlina? Tak to si tedy vyzkoušíme… Děti si přinesly z domova řízky zelených rostlin, daly si je do sklenic a samy si hlídaly, aby měly dostatek vody a pozorovaly, zda jim rostlinky zakoření. Povedlo se. Tak jsme si barakrylem natřeli květináče, po týdnu jsme si vyzkoušeli ubrouskovou techniku známou též jako decoupage a každý si ozdobil svůj květináč. Do hotových květináčů jsme pak zasadili zakořeněné rostlinky a měli jsme krásný dárek pro naše maminky.
Ivana Šmídová

Fotogalerie


I mozek se musí trénovat (Informatika 8. roč.)
30.1.2017 korunka.org ŠKOLA HROU
ůvě
Od začáku ledna mají děti k dispozici v počítačové učebně speciální počítačový program, který umožňuje trénovat různé mozkové funkce (brainjogging.com).

O co vlastně jde a lze skutečně mozek trénovat jako např. svaly v posilovně??? Určitě ano, i když trénink mozku vypadá trochu jinak. Program disponuje řadou úloh, které rozvíjejí - zlepšují poznávací funkce lidského mozku. Úlohy jsou navíc docela zábavné. Skvělé je, že si může každý nastavit obtížnost úkolů, tak aby měl šanci trénovat v klidu a v plném soustředění. ...skvělá alternativa k počítačovým hrám...

Velmi často děti zápasí v oblasti učení s malou sebedůvěrou a říkají: Já si nic nepamatuji, nerozumím tomu, nechápu to atd. Tento program kromě intenzivního tréninku může v důsledku i výrazně zlepšit tzv. učební dovednosti a posílit sebevědomí dětí v této oblasti. Autoři programu říkají, že použít ho může každý od 3 do 99 let. U nás program vyzkoušela jako první třída 8.A.

Kognitivní funkce (někdy poznávací funkce) jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky, jejich centra jsou uložena v růzuných částech mozku. Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí. Kognitivní funkce rovněž zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací.

Tomáš Komrska, vyučující předmětu Informatika

Výstava pravěkých loveckých nástrojů (1.p. u ředitelny)
25.11.2016 korunka.org ŠKOLA HROU

Naši čtvrťáci se v říjnu učili o pravěku. Je to zajímavé období našich dějin a pro děti je vlastivědné vypravování o době kamenné zábavné. Vždyť způsob života byl tak odlišný a zajímavý! Škoda, že si děti nemohou mávnutím kouzelného proutku vyzkoušet například lov menších zvířat pomocí vlastnoručně vyrobených loveckých nástrojů. To by bylo jistě nezapomenutelné dobrodružství!

A tak se alespoň s chutí pustily do práce. Do jaké? Přijďte se podívat! Vedle vstupu do ředitelny školy je výstavka pravěkých sekyrek. Můžete se podílet i na hlasování o nejpovedenější exemplář.

Těší se na vás děti ze 4.A, 4.B a 4.C

info připravila Blanka Dvořáková

Předškoláci kuchaři
17.11.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Naše celotýdenní poznávání ovoce jsme zakončili návštěvou kuch. studia, kde si děti zahrály na kuchaře a připravily samy výtečný ovocný salát. Krásně se vydařila i zátiší "Mísa s ovocem".

Irena Taterová

Přípravná třída šla po stopách Karla IV.
10.6.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Ve středu 25.5. jsme se vydali tramvají na Malostranské náměstí a odtud na Karlův most. Karel IV. je stále naše hlavní téma, tak jsme chtěli shlédnout jednu z jeho významných staveb. Nejprve jsme si celý most prošli, prohlédli jsme si věže na obou stranách, sochy, Čertovku a Kampu. Pověděli jsme si pověst O Bruncvíkovi a Janu Nepomuckém. Pak jsme se projeli lodí, kochali se pohledem na Prahu a poslouchali vyprávění kapitána. Nakonec jsme navštívili Muzeum Karlova mostu, abychom se dozvěděli, jak se most stavěl, kde stál most Juditin, jaké se používalo nářadí při stavbě. Po půldenní výpravě jsme byli sice trošku zmoženi, ale spokojeni.

Irena Taterová

Pohádková vyjmenovaná slova... (3.B)
15.5.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Třída 3. B už umí všechny vyjmenovaná slova, a proto nikomu nedělalo problém si je zopakovat při psaní pohádek. Všichni jsme se u toho zasmáli a byli bychom rádi, kdybyste si vyjmenovaná slova po V, S a Z s námi mohli touto hravou formou zopakovat i Vy! Stejně skvělou práci děti odvedly při psaní básní. Jejich fantazie nás vždy ohromí a věříme, že tvorba těchto malých spisovatelů si touto cestou najde i mnoho dalších fanoušků :)

Iva Schmittová
Alžběta Tietzová

Pohádky (PDF)


Novoroční ohňostroj v Praze (2.C)
15.1.2016 korunka.org ŠKOLA HROU


Příchod nového roku lidé většinou společně slaví. Loučí se s rokem starým a vítají ten nový. V současnosti lidé často sami kupují rachejtle a ohňostroje zkoušejí. Velké ohňostroje pro své obyvatele pořádají mnohá města. Každý z nás už určitě nějaký ohňostroj zažil. V 2.C jsme se pokusili vybavit si jeho atmosféru a sdělili si svoje zážitky. Někdo se na ohňostroje dívá rád, někomu vadí velké rány, někdo se bojí. V některých velkých městech byl letos dokonce ohňostroj poprvé zakázán, protože vadí domácím mazlíčkům. Pokud ani vy nemáte z ohňostrojů „na živo“ dobrý pocit, můžete oslavit příchod nového roku s námi – ty naše jsou opravdu krásné a nikdo neděsí?

Krásný nový rok vám přeje 2.C

Fotogalerie


myši hledají na poli poslední zrníčka... (podzim ve třídě1.B)
21.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Ovoce je zavařené ve spíži, myši hledají na poli poslední zrníčka, z komínů se kouří a draci se vznášejí v oblacích. Tak vypadá podzimní čas ve třídě 1.B. Lucerny svítí dušičkám na cestu a všem dětem pro radost.

Alena Mazáčová

O Sluníčku, Měsíčku a hvězdách (1.A v planetáriu)
21.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Třída 1.B navštívila Planetárium s pořadem "O Sluníčku, Měsíčku a hvězdách". Téma vesmíru provázelo děti i v hodinách výtvarné výchovy - navštívily svá měsíční znamení i cizí planety.

Alena Mazáčová

Třída 4. A v Muzeu hlavního města Prahy
20.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Jak se lidé v pravěku oblékali, co jedli, kde bydleli a spoustu dalších zajímavých informací získali žáci 4. A během návštěvy Muzea hlavního města Prahy. Své znalosti si děti následně ověřily při vyplňování pracovních listů. Nutno dodat, že všechny děti tuto činnost bez problémů zvládly. Největším zážitkem pak pro většinu z nich představovala možnost vyzkoušet si práci archeologa při odkrývání kostrového hrobu.

Lenka Růžičková


Proč je moře slané? (miniprojekt třídy 2.B)
20.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


V hodině českého jazyka jsme v učebnici četli článek o moři. Než jsme začali, žáci už měli ruku nahoře, že by chtěli sami odpovídat. Sami by se chtěli podělit se svými spolužáky o své dosavadní vědomosti v této oblasti.

Spousta žáků byla ovlivněna pohádkou od Jana Wericha, kdy mlýnek namlel, co si člověk přál. Obdobné téma se ale objevuje i v jiných pohádkách od jiných autorů. A dokonce i v cizokrajných zemích. Pomalu jsme se ale dostávali k jiným dětským představám typu, že už slaná voda do moře prší, nebo že je slaná, protože je tam sůl. Ale jak se tam ta sůl dostala? Nakonec jsme se dopídili toho, že se tam sůl naplavuje z usazenin na březích řek. Udělali jsme si také "hokus pokus". Mořskou sůl jsme smíchali s vodou, udělali si tzv. slaný roztok a potom denně pozorovali, jak se voda vypařuje, a na dně misky zůstávají krystalky soli. Miska vypadala jako zasněžená.

Nakonec jsme si povídali o tom, co vše může být na mořském dně. Z čehož vznikly velmi zajímavé malby a naše výstava s názvem "Podmořský svět". Podívejte se sami.

Magdaléna Malá

Fotogalerie


Prvouka ve Stromovce (1.C)
19.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Z naší školy máme blízko do Stromovky a tak je škoda v krásných barevných podzimních dnech zůstávat ve třídě... Největší pražský park jsme využili několikrát, v terénu se učíme například rozeznávat stromy podle listů, zkoumáme kmeny, plody i ohromné bukové pařezy.



Fotogalerie

Hanka Větrovová

Třída 4.A V PRAŽSKÉ ZOO zdarma
18.11.2015 korunka.org ŠKOLA HROU


Dne 12. 10. 2015 využili žáci ze 4. A symbolického vstupného do zoologické zahrady a šli se přesvědčit, jak se daří jejich svěřenci papouškovi nádhernému.Musíme konstatovat, že se má čile k světu. Kromě papouška byly děti nadšené i z opiček, šelem či různých druhů plazů.

Lenka Růžičková

Vodník Pačísek pro děti v NTM - názory třeťáků
1.11.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Národní zemědělské muzeum Praha připravilo ve spolupráci s Karlovarským hudebním divadlem a společností EKO-KOM (http://www.ekokom.cz/) ekopohádku "O vodníku Pačískovi", kterou navštívily zdarma některé třídy z naší školy v pondělí 26. října. Co si o představení myslí některé děti ze 3.B se můžete dočíst právě zde:

"Moc se mi to líbilo, protože to bylo hodně vtipné, ale bylo to trochu takové ve stylu Teletubbies.:-) Ale jinak to bylo super! Líbilo se mi na tom, že ty hlasy byly takové zkombinované Také se umějí do těch rolí vžít!!! Ale vtipnost tomu nechyběla! Akorát se mi nelíbilo, že se tam hodně křičelo. Ale to chápu, bylo tam hodně dětí. Líbila se mi hodně manažerka Pepka!!!" Monika

"Mně se to líbilo, protože to bylo hodně veselé! Bylo tam hodně zpívání a taky hezká víla. Líbilo se mi, že to bylo o "normální" přírodě." Boróka (upraveno, autorka je cizinka)

"Mně se to líbilo, protože to bylo srandovní a líbila se mi víla Míla, manažerka Pepka, žabka Tonka, prostě všichni! Ale Pepka se mi líbila nejvíc. Chtěla bych to vidět ještě jednou." Natálka

Připravila Iva Schmittová

Předškoláci si hrají s kaplou
22.10.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Díky sponzorskému daru jsme v loňském roce mohli dětem z přípravné třídy zakoupit skvělou dřevěnou stavebnici "Kapla". Rodiče Sofinky V. nám do třídy zakoupili další část stavebnice. Je to jen soubor stejných dřevěných destiček. Ale co všechno z něj lze postavit! Podívejte se sami. Děti Vám představují svoje stavby.

Irena Taterová a děti z přípravné třídy

Fotogalerie


"Orchestr na kusy" slyšeli a viděli předškoláci
22.10.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Přípravná třída začala navštěvovat cyklus České filharmonie "Orchestr na kusy". V průběhu pěti návštěv se seznámí postupně s celým orchestrem. Jedná se o velmi hezké přiblížení vážné hudby dětem. V listopadu se těšíme na smyčcové sexteto.

Irena Taterová a děti z přípravné třídy


ZOO jako dárek a velké překvapení
5.6.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Třída 5.B se nečekaně podívala do ZOO 1.června a byla velmi mile překvapena.. Paní učitelka třídu docela překvapila a tak se jen ptáme: Nikomu nebylo divné, že si mají děti vzít do školy větší svačinu? V ZOO byl perfektně strávený Den dětí. Soutěže, zvířátka, občerstvení ...paráda.

Hanka Větrovcová


Veletrh vědy a dusíková zmrzlina (3.A)
3.6.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Věděli jste, že nejbližšími příbuznými dinosaurů jsou ptáci nebo že pomocí dusíku lze připravit zmrzlinu? Tyto a mnoho dalších informací získali 21. 5. na prvním ročníku Veletrhu vědy, který se konal v Letňanech, žáci 3. A. Návštěvu zahájili zajímavou přednáškou o dinosaurech, v druhé části programu si děti individuálně prohlížely jednotlivé stánky a prováděly různé pokusy.
"Nejvíc se mi líbili mnohonožka a sklípkan, se kterým jsem se mazlila."
" Na Veletrhu vědy se mi nejvíc líbilo poznávání dinosaurů."
" Na Veletrhu vědy se mi nejvíc líbily pokusy s dusíkem."
"Na Veletrhu vědy se mi líbilo úplně všechno."

Z reakcí dětí je zřejmé, že je akce skutečně zaujala a zanechala v nich hluboký dojem.

Lenka Růžičková


Den dětí v Boulder baru (3.A)
2.6.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

K Mezinárodnímu dni dětí dostali žáci 3. A netradiční dárek, navštívili totiž lezecké centrum Boulder bar v pražských Holešovicích. Některé děti už patří mezi zkušené lezce, pro jiné to byla premiéra, ale všechny dohromady prožívaly nadšení a radost z pohybu. Programem nás provázeli profesionální instruktoři, kteří zároveň dbali o bezpečnost všech zúčastněných. Dětem se nejvíce líbil hrad, nenašel se nikdo, kdo by jeho hradby nezdolal.

Lenka Růžičková


Kamarádi Otík a Čipera v přípravné třídě
29.5.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Děti z přípravné třídy mají dva kamarády, o které se starají. Jmenují se Otík a Čipera a jsou to hlemýždíci kropenatí, což je druh suchozemského plže z čeledi hlemýžďovitých.

A jak se k nám do třídy dostali? Zachránila je maminka Olivera. Bylo po dešti, hlemýždíků na chodníku mnoho, lidé po nich šlapali. Tak se rozhodla zachránit alespoň dva z nich. Připravila jim vskutku krásné obydlí, posuďte na fotografiích sami. Děti o ně pečují, krmí je, vlhčí půdu, pozorují je. Získaly o nich mnoho informací. A hlemýždíci jsou dokonce tak spokojeni, že čekají potomky. Děti si dělaly legraci, že na konci roku dostanou kromě vysvědčení každý jednoho malého "hlemýždíčka". Chce-li někdo z Vás Otíka a Čiperu navštívit, zajistíme audienci. Ale pozor, aktivnější jsou spíše v noci, přes den spí.

Připravila Irena Taterová


Výlet druháků do Techmania Science Centra
29.4.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

První dubnový den jsme se místo do školy vypravili my, žáčci druhých tříd, do plzeňského Techmania Science Centra. Své paní učitelky třídní jsme vzali s sebou, aby jim to nebylo líto. Jeli jsme raději vlakem, v autobuse člověk nemůže tolik trajdat tam a zpátky. Cesta vlakem byla také mnohem dobrodružnější.
Když se před námi začala tyčit veliká budova Science Centra, z pochodujícího špalíru se začaly ozývat nadšené výkřiky jako: „Už ji vidím!“ a „Támhle je!“ Nemohli jsme se dočkat, až se zabereme do vědeckých pokusů, které na nás čekaly. Jen co jsme si odložili bundy a batůžky, rozdělili jsme se na tři skupiny a vyrazili jsme s lektory do laboratoří ukrytých mimo běžnou expozici.
V laboratořích se nám pod profesionálním dohledem povedlo „zkrotit živly“ jako oheň a voda, prohlédli jsme si mikroskopem rostlinnou buňku a v kádince jsme jako velcí chemici namíchali limonádu. Z laboratoří jsme odcházeli s pocitem dobře vykonané vědecké práce. Museli jsme si ale pospíšit, protože nám za chvilku v planetáriu začínala 3D projekce filmů Krásy vesmíru a Jsme vetřelci!
Po návštěvě planetária nás čekala konečně prohlídka samotné expozice Techmania Science Centra. Jakmile paní učitelky zavelely, že se smíme po svačině pustit do prohlídky, nedočkavě jsme se rozprchli po obrovské hale plné zajímavých exponátů. Osahali, vyzkoušeli, přeběhli, proskočili, pocákali a prozkoumali jsme vše, na co jsme narazili. Techmania je úžasná svou interaktivitou. Největší dojem na nás udělal dětský hrad a pokusy s vodními mlýnky a hrázemi.
Už ve čtyři hodiny jsme si ale museli posbírat své batůžky a pomalu vyrazit na nádraží, abychom stihli vlak do Prahy. Cestou jsme se ještě stavili v plzeňské informační kanceláři Europe Direct, kde jsme si správnými odpověďmi na záludné otázky o vesmíru vysloužili spoustu pěkných dárečků. S hlavami plnými nových informací a dojmů jsme se po celém dni vypravili zpět ku Praze. Výlet to byl sice únavný, ale zjistili jsme toho moc a moc, viděli, slyšeli a osahali jsme si mnoho nového. Celý den se o nás neúnavně a obětavě staral pan Mgr. Milan Severa, nebýt jeho, asi bychom se poztráceli už v Plzni na Hlavním nádraží. My žáčci doufáme, že takových zajímavých výletů před sebou máme ještě hodně.

Informaci připravila Irena Eichlerová (děti doprovodily Irena Eichlerová a Iva Schmittová)

Fotogalerie


Noc s panem Andersenem (II)
4.4.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Nejenom s panem Andersenem se potkaly děti při spaní ve škole (z pátku 27.3. na sobotu 28.3.). V pátek večer se sešlo v aule školy více než 100 odvážných zachránců. Rozhodli se, že se pokusí pomoci jednomu popletenému čertovi (mistrovsky zahranému paní vychovatelkou Dášou ze ŠD) najít ztracený pergamen, který jediný může vrátit hodnou princeznu zpět na svět. Celý večer nás provázely pohádky Jana Drdy, ke kterým se vázaly jednotlivé úkoly.
Děti pracovaly ve skupinách. Nejstarší děti si vzaly pod ochranná křídla nejmenší zachránce a společnými silami získaly části kouzelné listiny. Večer skončil jako každá správná pohádka. Čert dostal všechny části kouzelné formule a propustil princeznu mezi lidi. Čtení, soutěžení, společné spaní i snídaně probíhaly v příjemné atmosféře a vzájemné pospolitosti. Kromě paní učitelek a vychovatelek k podařenému večeru přispělo i mnoho rodičů. Třeba upečenými koláči k snídani, účastí přímo ve škole v pracovních skupinách nebo báječným vytvořením spisovatele Drdy panem Vaňkem.
Všem moc děkujeme.

Fotogalerie


Alena Mazáčová

6.A , 7.A a 8.A na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované
28.3.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Velkolepá výstava je řešena jako putování tisíciletou historií českých zemí, deseti etapami reprezentovanými nejvýznamnějšími a nejkrásnějšími předměty spojenými s hrady a zámky na našem území. Žáky nejvíce zaujal relikviář sv. Maura, mříž zdobící studnu zámku v Jindřichově Hradci a automobil Benz Karla V. ze Schwarzenbergu. Dále mohli nahlédnout například do deníku Karla Hynka Máchy, Budyšínského rukopisu, Kosmovy kroniky či závěti prezidenta Masaryka.

Připravily Iva Červenková, Iva Podoláková, Veronika Novotná

Bruslili jsme na střeše (3. A a 4. B)
17.3.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Často slýcháme, že dnešní děti nerady sportují. O našich žácích to naštěstí neplatí. Důkazem toho jsou oblíbené návštěvy bruslařských areálů. V pátek 13. března vyrazili žáci 3. A a 4. B bruslit na střechu nákupní galerie Harfa. Pochvalu zaslouží všichni, především však děti, které letos bruslily poprvé ve svém životě, nenechaly se odradit pády a udělaly velké pokroky.

S dětmi bruslily Lenka Růžičková a Blanka Dvořáková

Deštný prales interaktivně i na papíře (aktivita 3.B)
15.3.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Třída 3.B uzavřela kapitolu prvouky o živé přírodě - rostlinách skupinovou prací ve výtvarné výchově. Pracovali jsme ve dvou skupinách a vytvořili dva obrazy deštného pralesa. Inspirací nám bylo i promítání fotografií na interaktivní tabuli. Hotové obrazy jsme vystavili ve třídě a na chodbě v 1. patře.
Alena Mazáčová a třída 3.B, fotografem byl náš spolužák Mikuláš Hoblík

Módní přehlídka v anglickém stylu (4.A)
13.3.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

V hodinách angličtiny se učíme ve 4. ročníku o oblečení. Co se nám líbí a co rádi nosíme? Abychom to zjistili, uspořádali jsme ve třídě malou móodní přehlídku. Jako modelky a modelové vystoupili všichni, mluvené komentáře, které známe z profesionálních přehlídek, byly samozřejmě v angličtině. Užili jsme si hodně legrace a slovní zásobu k tomuto tématu zvládli všichni.

Připravili žáci 4.A a Zdena Pertlová

Fotogalerie


"Může mít čára svůj příběh?" zeptali se 2.B v Národní galerii.
8.3.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

"Může mít čára svůj příběh?" zeptali se 2.B v Národní galerii.
Někteří žáci hned souhlasili, jiní si nebyli jistí, zbytek nesouhlasil. Během dvou hodin se však všichni přesvědčili o tom, že čára může mít mnoho příběhů (vždyť jich také spoustu v celé galerii objevili)! A nakonec každý jeden takový příběh vytvořil. Zkuste si představit, jaké příběhy se za všemi těmi čárami mohou skrývat.

Za 2.B třídní učitelka Mgr. Iva Schmittová

Třída 3.B ve Veletržním paláci
24.2.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Tajemství lesa bylo téma naší páté návštěvy Veletržního paláce. Úkol na počátku prohlídky zněl – hledejte vše, co vám les mezi vystavenými exponáty připomíná. Přibyl nám i nový kamarád Lesojan, kterému jsme v dílně měli vytvořit vhodný domov. Inspirací nám byly již vytvořené scény z nejrůznějších divadelních her. Nebyli jsme ale úplní nováčci, protože jsme se s vytvářením scény setkali již při návštěvě Státní opery. Ve výtvarné dílně jsme pracovali ve skupinách a v krabici vytvořili lesní místo pomocí přírodnin, látek, sklíček, provázků... . Scény jsme nasvítili a nafotili. Odcházeli jsme nadšeně s nahranými fotografiemi domků a s chutí, co nejdříve proměnit krabici od bot v mořské dno nebo krajinu.

Alena Mazáčová a třída 3.B

Bourání stereotypů demokracie - deváťáci v galerii DOX
24.2.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

V úterý 22.2. navštívili učitelé výtvarné výchovy na II. st. společně s deváťáky doprovodný vzdělávací program pro školy k výstavě "MODY DEMOKRACIE".
Před návštěvou výstavy jsme společně diskutovali a ptali se: Co je to demokracie? Stará se ona o nás, nebo se spíše musíme starat my o ni? Potom jsme společně vytvořili mentální mapu demokracie a zpřesňovali ji prostřednictvím diskuse a konfrontací s uměleckými projekty z celého světa. Na velmi zajímavých projektech např. z Kolumbie jsme zjistili podstatnou věc. Např. to, že demokracie není statický systém, ale naopak dynamická struktura, kterou by měl rozvíjet / může rozvíjet každý jednotlivec. Na závěr jsme zkusili "demokraticky" diskutovat nad tématem "Internet", co jsou jeho výhody a nevýhody, co rizika a co přednosti…

Z katalogu galerie DOX: Výstava Mody demokracie stojí na myšlence, že další vývoj demokracie i její samotné přežití v globálním světě závisí na vzájemném respektu sdílených hodnot i odlišných kulturních tradic v regionech, národních státech i v mezinárodním společenství. Vybraná díla a projekty představují inspirativní příběhy demokracie na jednotlivých úrovních - městské čtvrti, města, velkoměsta, autonomní oblasti, malého a velkého státu, nakonec i v globálním měřítku.

Přípravili Zdenka Špidlová a Tomáš Komrska

Fotogalerie


Z přípravné třídy přímo na ČVUT
22.2.2015 korunka@news ŠKOLA HROU

Pátek 13.2.rozhodně nebyl pro děti z přípravné třídy dnem nešťastným. Maminka Fathiho, paní Bláhová, nás pozvala na ČVUT Fakultu elektrotechnickou, kde pro celou třídu zajistila na katedře fyziky nesmírně zajímavý program. Děti měly možnost navštívit bezodrazovou komoru a podívat se na různé ukázky pokusů z akustiky, vyslechly zajímavou přednášku z astrofyziky na téma planety (o nich se právě učíme) a samy si vyzkoušely několik experimentů z fyziky. Děti byly nadšené. Fakulta elektrotechnická se může těšit na nové adepty:-)

Připravila Irena Taterová

Fotogalerie


2.B na besedě o Špicberkách
22.2.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


V pondělí 16. února jsme se třídou 2.B opět navštívili Městkou knihovnu - pobočku Sedmičku, kam od minulého roku pravidelně chodíme. Tentokráte na nás čekala "neposedná maminka" Simona Wagnerová, která napsala úchvatnou knížku Špicberský deník neposedné maminky (viz Info o knize

) o svém putování po Špicberkách, proloženém vyprávěním snů, které věnovala svému synovi Kiliánkovi. Byla totiž na Špicberkách v době, kdy její syn chodil do 1. třídy.
Vyprávění i promítané obrázky děti moc zaujaly a některé už poprosily rodiče, aby jim knížků koupili nebo půjčili. V březnu nás čeká v knihovně povídání o Velikonocích. Děti už se teď moc těší nejen na něj, ale také (a možná hlavně) na možnost listovat si v knížkách, které si samy vyberou (a některé si pak rovnou půjčí domů). Moc děkujeme knihovně za příjemné dny, které v ní (s ní) můžeme trávit.

Přípravila Iva Schmittová

Cesta do středověku, aneb "Chtěla bych být princeznou"
13.2.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


CESTA DO STŘEDOVĚKU

Díky stejnojmennému programu, který v rámci výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované pořádá NPÚ, se žáci 3. A přenesli do 13. století. Vyzkoušeli si stavbu hradu i obloukového mostu, oblékli si bohatě zdobená roucha příslušníků vyšších vrstev, prosté oděvy řeholníků i rytířskou zbroj. Součástí akce byla i možnost postavit se za psací pult středověkého skriptoria. Nutno dodat, že s husím brkem zacházely děti velmi zručně. Dejme slovo jim samotným:

„ Z programu se mi líbily převleky, potom se mi líbilo povídání o hradech a zámcích, řemesla, stavění hradu z kostek a překrásná výstava.“

„Nejvíc se mi líbilo, jak jsem byl rytíř. Byl to fajn pocit. A také se mi líbila prohlídka.“

„Mně se líbila celá výstava, ale nejvíce se mi líbily středověké převleky.“

„Nejvíc se mi líbilo, jak Kuba, Matyáš a Pepa stavěli most.“

„Nejvíc se mi líbily převleky a relikviář svatého Maura, také bylo zábavné stavět hrad z kostek.“

„Já jsem tam byla už s mámou a je to nádherná výstava.“

„Nejvíc ze všeho se mi líbilo, jak jsme stavěli most, jak jsme byli rytíři a jak jsem psal brkem.“

Připravila Lenka Růžičková

Fotogalerie




Soutěž Bláznivé účesy vyšla skvěle
29.1.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Protože prvňáčci dostávali své první vysvědčení v životě, rozhodly se čtyři šikovné čtvrťačky uspořádat nebývalou soutěž. Důkladně promyslely scénář soutěže, nakoupily ceny, vymyslely a rozvěsily plakát, podrobnosti domluvily s p. učitekami, navšvívily několikrát první třídy, vymyslely pravidla soutěže a krátký program pro děti. Protože příprava byla více než poctivá, od setkání v aule po vyhlášení vítězů, všechno vyšlo skvěle. Obdivuji podnikatelský talent Veroniky, Julinky, Aničky a Kačky a děkuji jim za všechny prvňáky.

1. místo Klára Rejmanová (1.D)

2. místo Dominika Popelíková (1.D)

3. místo Táda Hájek (1.D)

Mimořádné ocenění poroty obdrželi Adéla Šimíčková (1.A), Filip Machálek (1.B) a Jasmína Němečková (1.A).

Fotogalerie



Připravil T. Komrska

PRVNÍ POMOC PRO DEVÁTOU TŘÍDU
26.1.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Naposledy v tomto pololetí se konala dne 28.1.2015 řízená tříhodinová beseda pro deváté třídy PP pod vedením diplomované záchranářky Kláry Polívkové a lektora prevence MěP Praha 7 Ondry Hnátka. V úvodu jsme zopakovali důležitá telefonní čísla a rozdělili jsme profesní a laickou PP. Každé probrané téma bylo obohaceno fotografiemi ze zásahů a ukázkou jak poskytnout první pomoc. Žáci se zapojili jak do obvazovací techniky, tak i do diskuze, která byla velmi zajímavá. Nejvíce žáky zaujalo, jak Klára vyprávěla o návštěvě Avganistánu s Paramedicem. Na závěr jim vysvětlila, co se skrývá v batohu záchranné služby, který je vybaven jako malý operační sál.

Dáša Mikešová

Fotogalerie


Husité v tělocvičně - aneb přísahám, že nikdy nepoužiji násilí...
23.1.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


Dnes jsme společně s žáky 4. - 9. ročníků shlédli komicko-poučné představení dvou bojovníků, husity a těžkooděnce. Ti nám přiblížili dobu husitských válek, zbraně, vojenskou strategii a bojovou techniku včetně husitského vozu. Ten který byl významným vynálezem své doby a přispěl k řadě vítězství husitů. Do boje byli vtaženi i žáci, kteří rádi vystoupili na vojenský povoz a ozbrojili se. Je sympatické, že v představení byla ukázka boje muže proti muži potlačena do pozadí a celé představení skončilo společnou přísahou, že "násilí už nikdy nepoužijeme".

Kdo se zajímá o hlouběji husitství, může si přečíst například v internetovém deníku Neviditelný pes zajímavý článek z r. 2010: "Deset bludů o husitech a husitství"

Fotogalerie



Informaci připravil Tomáš Komrska

Jak na INFORMATIKU - II.díl (výběr z témat a projektů)
18.1.2015 korunka@news ŠKOLA HROU


V druhém díle zamyšlení nad výukou předmětu INFORMATIKA na II. stupni přinášíme ukázky projektů a témat, která jsme absolvovali v minulém a tomto školním roce. Žákovské výstupy jsou uvedeny do širších souvislostí.

Vyučující Informatiky na II. st. Tomáš Komrska

Projekty a témata v Informatice na II. stupni


Číro nesluší každému...
22.12.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

V hodině slohu dostali deváťáci úkol: vymyslet příběh podle zadané osnovy. Práce byly pěkné, i když u některých pravopis pokulhával. Mně se líbil příběh Ondry Mrázka. Snad se bude líbit i vám. T. Dubská, učitelka ČJ

Číro nesluší každému

Ondřej Mrázek 9.A, 7.12.2014

Vždy jsem měl rád pankáče. Vypadali velice dobře. Obarvené vlasy, šílený účes a sluneční brýle přes nos, to všechno mě velice přitahovalo. Tak jsem jednou rozbil prasátko a vydal se ke kadeřníkovi. Kadeřník se mě ptal: „Jaký účes byste rád?“ Když jsem mu řekl, že chci být pankáč, trochu se toho přání zděsil, ale nakonec se řídil pravidlem „náš zákazník – náš pán“. Na barvu mi bohužel nevystačily peníze.

v Když jsem přišel domů takto ostříhaný, moji rodiče s tím tak ostře nesouhlasili, až se mi zdálo, že se pomátli na rozumu. Hádali jsme se dál a dál, dokud nebyl večer a já musel jít spát.

Jsem uprostřed krásného snu a najednou slyším zvuk, který se mi nezdá. Jako by nevycházel z mého okolí. Je to podivný skřípot, který se dokola ozývá a zase ustává. Zanedlouho utichá nadobro a já se znovu propadám hluboko do odrazu skutečného světa.

Ráno zazvonil budík a já se probral. Zvláštní bylo, že při snídani byli moji rodiče podivně klidní. Za chvíli jsem měl pochopit proč. Když jsem se před odchodem z domova podíval do zrcadla, trochu jsem se lekl. Po nějaké době upřeného pozorování svého obrazu v zrcadle jsem si začal uvědomovat, že vypadám mnohem lépe než předtím, přestože moje číro bylo pryč.

Zjistil jsem, že mi tento nový účes sluší víc. Až mi vlasy trochu poporostou, nechám si je za zbylé peníze trochu srovnat, jelikož táta není s nůžkami moc přesný.

Ilustrační obrázek: Popartový portrét malíře Van Gogha od Geralda Hartingera na výstavě "Icons of pop art - tenkrát a nyní"

Fotografické ohlédnutí za předvánoční náladou
21.12.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

Výstava Betlémská hvězda


Mikuláš a jeho čerti - 8. a 9. ročník pro děti


Vánoční trhy



Foto Tomáš Komrska

Vánoční program v Národní galerii
8.12.2014 korunka@news ŠKOLA HROU


Národní galerie není místem, které by běžný člověk navštěvoval denně, ale děti ze 3. A zde byly již několikrát. V tomto případě byl však pro děti pracovníky NG připraven speciální vánoční program. Nejprve se děti názorně seznámily s původem vánočních svátků a okolnostmi narození Ježíše Krista, následovala výtvarná dílna. Děti vytvářely papírové postavičky z bétlému, kdo měl chuť, mohl si na závěr vybarvit vánoční přání. Děti samy hodnotí ekurzi do NG takto:

„ Výlet se mi líbil. Líbily se mi hlavně obrazy, ale i sochy a hlavně výtvarná dílna:“

„Nejvíc se mi líbilo vybarvování vánočního přání.“

„Líbilo se mi, že jsme viděli, jak vypadá myrha a kadidlo a jak jsme vytvářeli postavy z bétlému.“

Záverem bychom chtěli ještě jednou poděkovat paní Kučerové za zprostředkování celé akce a vydatnou pomoc při organizování exkurze.

Lenka Růžičková, třídní učitelka 3.A

Matematika v prvních ročnících
1.12.2014 korunka@news ŠKOLA HROU


V letošním školním roce máme 87 žáčků v prvních třídách. Matematika je vyučována tradičním českým činnostním učením - které vznikalo v Baťových školách za první republiky, kdy bylo třeba vychovat technicky vzdělané lidi, kteří mají správný úsudek, logické usuzování …. Navštěvuji hodiny matematiky a mám radost, jak jsou děti vedeny k hovoru, k přemýšlení a logice. Naše paní učitelky - Magda, Zorka a Danka vytvořily malé metodické sdružení pod vedením paní učitelky Radky Krištůfkové. Pravidelně se scházejí a zamýšlejí se nad výukou, doplňují se a plánují.

První třída je velice důležitá. Pokládají se základy vidění čísla do deseti a představa o něm. Nestačí jen vyplňovat a doplňovat sloupečky s čísly bez představ. Naši prvňáčci vymýšlí běžné situace, aby si vybudovali matematický slovník. Aby přemýšleli, pochopili a správně přiřazovali matematické operace k činnostem, které odrážejí běžný život - sčítání a odčítání a první úsudky o jednu (dvě..) méně a o jednu(dvě ..) více. Je to už velká matematika. Důležitou pomůckou je divadélko. Na špejlích jsou kytičky, jablíčka, dům, stromy… a horní podstava bonboniéry je naše pódium. Děti hovoří a trénují orientaci, vzájemně se vyvolávají. Jiřík říká slovní úlohu:" Na paloučku vidím uprostřed dům, vpravo rostou dvě kytičky, za domem jsou čtyři stromy…. Dva stromy pokácíme, kolik stromů je u domečku?" Všechny děti staví danou situaci. Jsou zaměstnány, musí přemýšlet a tvořit - rukama i hlavičkou. Dva stromy dají pryč. Jiřík se ptá:" Kolik stromů zůstalo, Natálko?" Natálka celou větou odpoví:" Za domem rostou teď dva stromy. Marečku, jaký příklad k tomu patří? Čtyři mínus dva je dva. Správně." Paní učitelka volá dalšího žáčka: "Maminka utrhla jeden tulipán a Janinka jí přinesla další dva. Kolik tulipánů má maminka…. "

Tyto běžné situace matematizujeme kolečky. Děti je drží v ruce a staví slovní úlohy." V rybníčku jsou dvě rybičky a připlují další tři rybičky. Kolik je to rybiček dohromady?" Agátka odpoví:" V rybníčku je dohromady 5 rybiček. Jaký příklad k tomu patří, Zdeňku. Tři plus dva je pět." Honzík vymyslel krásnou úlohu:" Vyšel jsem čtyři schody a pak ještě jede schod. Kolik schodů jsem vyšel?"... Děti poslouchají a dávají podle příběhů kolečka. Vyvolávají se a hovoří. Pokud řeknou jednoslovnou odpověď, jsou jemně vybízeni odpovědět celou větou. A co kouzelníček, kterým se čarují rozklady čísla. Vidíte-li první pětku, pak ta druhá jde sama. Proto nepospícháme a ještě teď počítáme do pěti. Chceme všechny děti naučit hovořit, ptát se a bezpečně počítat. I v učebnici tvoří žáci úlohy z obrázků, není to pouze tři mínus dva je jedna, ale na větvičce seděli tři ptáci a dva uletěli. Nedělitelnou součástí hodin jsou uvolňovací cviky a samohodnocení.

Počítáte-li dobře v první desítce, sama naskočí druhá desítka. Umíte-li dobře rozklady čísel do deseti, přechod přes desítku je snadný. Procvičujete-li a upevníte dobře první desítku, žák vidí i první násobky dvou a říká je. Tehdy je matematika hravá, povídavá, zábavná. Hodina utíká rychle.

Radka Václavíková, vyučující Ma II. st. a zástupkyně ředitele

Sedmáci pekli a pekli a pekli...
29.11.2014 korunka@news ŠKOLA HROU


Žáci sedmé třídy mají toto pololetí v pracovních činnostech pod vedením pana učitele Paseky vaření. Již 3x se sešli ve cvičné kuchyňce. V prvním vaření připravili pomazánky, ve druhém polévku a tentokrát pekli adventní perníky. Posuďte sami, jak se jim adventní perníkový svícen podařil. Byli moc šikovní, proto jsme vyhlásili soutěž o nejlépe nazdobený svícen. Všechny jsou moc pěkné, ale z 8 porotců 6 hlasů dostal Olda Tulis. Gratulujeme. Žáci si svícny odnesli domů. Přejeme krásné posezení u první zapálené svíčky.

Za kolektiv ZŠ: T.Komrska, P.Paseka, H.Štekrová

Fotogalerie (autoka fotografií Kristýna Štekrová)


Tvoříme, malujeme, kreslíme
29.11.2014 korunka@news ŠKOLA HROU
Navštívili jsme za Vás chodby a třídy na 1. patře a našli spoustu zajímavých obrázků, projektů a výtvorů dětí. Pojďte se s námi potěšit pohledem na opravdu krásné žákovské práce...

Fotogalerie - foto T.Komrska




"Kočka na okapu" - předškoláci kreslí a malují
25.10.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

K vytvoření těchto krásných koček nás inspirovala báseň J. Žáčka "Kočka na okapu". Prohlédněte si je, prosím. Zdraví Vás předškoláci: Mňau!

Irena Taterová

Fotogalerie


Předškoláci projektují a staví díky finačnímu daru
24.10.2014 korunka@news ŠKOLA HROU
Je to ždy velmi milé, když se rodiče rozhodnou pomoci škole, popř, "své" třídě a poskytnou finanční dar, který umožní nadstandardní vybavení, popř. nakoupení pomůcek. Nákup vždy pečlivě rozvažujeme tak, aby pomůcky přispíval k rozvoji dovedností a znalostí dětí v různých směrech. Hezkým příkladem je nákup stavebnice Kapla, kterou jsme zakoupili z finanačních prostředků manželů Vaňkových do přípravní třídy. Podívejte se sami, co všechno děti vymyslely a vytvořily: ponorka, rozhledna, garáž s mostem, kouzelný dům pro přeměnu zvířat, dálnice, schody...stačí několik dřevěných destiček, kniha s návody či vlastní fantazie:-). Možná si děti v budoucnu vyprojektují a postaví svou vlastní třídu, která by mohla být klidně uprostřed školního hřiště, co vy na to?

Irena Taterová a Tomáš Komrska

Fotogalerie


Podzimní tvoření ve 2.B
23.10.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

Letos jsme se na podzim pustili nejenom do skřítků z přírodnin, kteří nás chrání mezi okny, do sluníček, dráčků a jablíček, ale také do rybiček. Inspirací nám byl nizozemský malíř Piet Mondrian a jeho příčné čáry. Jak se nám to podařilo, můžete posoudit sami. Nám se mezi našimi skřítky, sluníčky, dráčky, jablíčky i rybičkami učí moc dobře. Přijďte se podívat.

Iva Schmittová, třídní učitelka 2.B

Pražské Vědohraní 2014 (2.6.) bylo letos plné pokusů a zábavy
5.6.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

Byl to hezký dárek dětem k Mezinárodnímu dni dětí a určitě z akce odešlo hodně těch, kteří budou o Fyzice uvažovat v budoucnu trochu jinak. Snahou organizátora akce (Matematicko-fyzikální fakulta UK) bylo naplnit dopoledne fyzikálními pokusy a experimenty a připravit program pro děti, které si rády hrají a zajímají se o to, jak funguje svět kolem nás. Viděli jsme např. show s tekutým dusíkem, úvod do bublinologie, nové roboty, pozorovali jsme Slunce a zkusili řešit zajímavé fyzikální úlohy. Koukněte se na fotogalerii (foto Petr Paseka).

Fotogalerie


Den rodiny ve 3.A
28.5.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

Na oslavu tohoto dne se děti rozhodly naučit kousek textu z Kašpárka v rohlíku Chudák Ken a písničku Pomeranč. Protože většina toto divadlo zná, velice rychle se naučily text, přidaly vodění hraček a pak "jen" už hrály.. Paní Veselá nám vyrobila krásné kulisy, pomohla s nácvikem a ve čtvrtek 15.května si děti zahrály představení dopoledne pro děti z nejbližších tříd a odpoledne pro rodiče, prarodiče, sourozence a známé. Kromě toho si připravily s Hankou Štekrovou překvapení - BOTAnickou zahradu a vlastnoručně malovanou tašku. /Botanická zahrada je i na našem školním dvoře./

Radost, kterou měly děti z krásného představení, se stala radostí nás všech..

Za 3.A Radka Krištůfková

Fotogalerie


Dějiny JAZZU - koncert plný energie
27.4.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

Krátce před velikonočními prázdninami přijel po roce do naší školy ukázat své muzikantské umění pan Václav Eichler, multiinstrumentalista a učitel hudby. Okouzlil nás výborným humorem, nadhledem a znalostmi z dějin jazzové hudby. Tento žánr mu je velmi blízký, protože je i sběratelem dechových nástrojů, které jsou v jazzu doma. Ty postupně předvedl v krátkých jazzových skladbách ve své vlastní úpravě. Paní učitelka Irena Eichlerová, která u nás letos učí prvňáčky, doprovodila svého tatínka na saxofon, zazpívala si a dokonce zahrála na dudy. Jejich skvělý koncert jsme si dokonale užili. Kdo umí, ten umí…

T. Komrska


V okolí naší planety je to zajímavé (3. B)
30.3.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

Děti ze 3.B. se v březnu v prvouce zabývaly vesmírem. Dověděly se další nové informace nejen o Sluneční soustavě nebo naší nejbližší hvězdě Slunci. Listovaly v atlasech vesmíru, v časopisu ABC, prohlédly si obrázky i na internetu. Hodně si toho pamatují a proto není divu, že měly chuť nabyté vědomosti i fantazii nejen nakreslit, ale i rukodělně ztvárnit. Vznikla z toho zajímavá nástěnka ve 2. patře naší školy. Děti sice dobře vědí, že modely jejich letadel se hluboko do vesmíru nedostanou, ale za hranice všedních dnů je spolehlivě donesou. Představa výroby vlastního stroje byla tak lákavá...

Blanka Dvořáková

Fotogalerie


UFO u předškoláků
10.3.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

V únoru jsme si povídali v přípravné třídě o vesmíru. Děti už ví, že Země je kulatá, proč se jí říká modrá planeta a také proč se střídá den a noc. Ví, které planety patří do naší sluneční soustavy. Navštívili jsme Planetárium a podívali jsme se na pořad o planetě Venuše. Přemýšleli jsme, zda jsou ve vesmíru mimozemšťané a jak asi mohou vypadat...

Irena Taterová a předškoláci

Fotogalerie


Třída 4. A na zimní olympiádě
22.2.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

V pátek 17.2. si 4.B udělala sportovní dopoledne. Šli jsme se podívat do,,Olympijského parku " na Letné. Řádili jsme na bruslích, také jsme okukovali další možné disciplíny, na které je možné se dostat. Všichni se na tento den moc těšili i sluníčko nám pěkně svítilo. Bylo to moc príma a jsme rádi, že nás paní učitelka na takovouto akci vzala.

4.B


Návštěva hvězdárny na Petříně
1.2.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

V pátek 24. ledna navštívili žáci 9.A a 9.B známou hvězdárnu na Petříně. V krásném přednáškovém sále zhlédli dokument Geologie planet. Pořad byl nabitý množstvím velmi zajímavých informací a poznatků o geologických vlastnostech planet. Na začátku programu byla i velmi poutavá pasáž o vzniku planet i dalších vesmírných těles.

Velkou pozornost žáci věnovali dalekohledům v obou kopulích hvězdárny- astronomickému čočkovému, který má světové parametry, a v menší kopuli zrcadlovému dalekohledu. Pod vedením milé průvodkyně si mohli zájemci zkusit manipulaci s dalekohledy, pozorovali blízký předmět a viděli otáčení kopule. Všechny dotazy jim byly ochotně zodpovězeny.

Výstava v prostorách hvězdárny se velmi líbila. Zaujal panel o parametrech gravitačního pole planet i Měsíce s údaji o množné hmotnosti (tíze) člověka na povrchu daných planet. Na výstavě bylo možno vidět i vyzkoušet si mnoho dalších zajímavostí z astronomie a astrofyziky. Žákům se líbila i socha Milana Rastislava Štefánika - slovenského astronoma, politika a diplomata, která je umístěna před hvězdárnou. Pohled na jemně zasněženou Prahu při zpáteční cestě lanovkou z Petřína na Újezd udělal krásnou tečku za příjemně stráveným dopolednem, ze kterého si žáci odnesli mnoho poznatků a zážitků. Někteří na téma vesmír složili i báseň.

Ivana Sujová a Petr Paseka

V detailu článku postřehy deváťáků a básnické oslava vesmíru v autorů Filipa Hechta a Báry Venclíkové.


více informací ...


Dobrá zkušenost z praxe: interaktivní tabule u prvňáčků
6.1.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

V současné době naše škola disponuje pěti interaktivními tabulemi. IT není tedy zatím něčím úplně běžným a standardním. Poslední IT byla zakoupena ÚMČ Praha 7 v listopadu 2013 a instalována v první třídě u p. učitelky Ivy Schmittové. Připomeňme také, že ÚMČ Praha 7 významně podpořil zavádění IT do výuky uspořádáním již dvou pracovních seminářů ve Znojmě, které byly spojeny s návštěvou školy, která patří mezi průkopníky v zavádění moderních výukových technologií (ZŠ JUDr. Josefa Mareše vedená p. řed. Miloslavem Hubatkou). Tady vedení škol ZŠ a MŠ Prahy 7 s vybranými pedagogy mělo možnost vidět reálnou výuku s využitím IT ve všech třídách 1. a 2. stupně. To byla mimořádně motivující zkušenost.

Dnes již zkoušíme některé postupy, metody a nápady "po kritickém zhodnocení" zavádět i v naší škole. A tak můžete právě u prvňáčků vidět např. učení v tzv. HNÍZDECH, kdy děti samostatně pracují ve skupinkách a přibližně po deseti minutách se skupinky přestěhují na další stanoviště, do dalšího hnízda. Probíhá tedy souběžně několik různých aktivit, nikdo není o žádnou ochuzen a žáci si v průběhu hodiny organizují vše sami. Pokud nepracují s IT, pracují s pracovním sešitem nebo luští kvíz, hrají didaktickou hru. Je to náročné na přípravu pro učitele, ale podle slov paní učitelky to opravdu skvěle funguje. Děti aktivity baví, nuda se nekoná a všichni se učí pracovat tiše a ohleduplně k okolí, zároveň všichni chtějí stihnout zadaný úkol, aby si mohli užít následující aktivitu. Prvňáčkům tedy přejme, aby si IT naplno užili. Na závěr jen poznámka, IT je skvělá věc, nicméně řada učitelů dokáže výborně učit i bez této technologie a to také motivačně a s maximálním efektem.

Připravil Tomáš Komrska


Popis pracovního postupu (ukázky prací dětí)
4.1.2014 korunka@news ŠKOLA HROU

V 7. ročníku si žáci v českém jazyce - slohu mimo jiné zopakovali a prohloubili dovednosti v popisu pracovního postupu. Tuto kapitolu zakončili slohovou prací. Mohli si vybrat z několika témat, po kliknutí na odkaz si můžete přešíst práce dětí ve formátu PDF:

Jak zaručeně propadnout z předmětu Český jazyk (Jolana, 7.A)

Jak zaručeně propadnout z předmětu Český jazyk (Lenka, 7.A)

Jak se sbalit na cestu (Robert, 7.A)

Jak poslat email (Štěpán, 7.A)

Příprava nápoje nesmtelnosti (Natálka, 7.A)

Příprava nápoje nesmtelnosti (Linda, 7.A)

Myslím, že většině z nich se slohová práce povedla. Mgr. Táňa Dubská - vyučující českého jazyka


Dobrá zkušenost z praxe: SENIOŘI VE ŠKOLE
3.1.2014 korunka@news ŠKOLA HROU
Asi každý ví, že Úřad městské části Praha 7 organizuje již řadu let v naší škole počítačové kurzy pro seniory. Ti využívají moderní počítačovou pracovnu s rychlým připojením na internet a dataprojekcí a podle ohlasů oceňují příjemné klima školy a např. možnost přinést si vlastní laptop a pracovat tedy v prostředí, které znají a běžně doma užívají. Kromě teoretického minima se učí hlavně praktickým dovednostem od instalace SW po např. ochranu před počítačovými viry. Po absolvování kurzu dobře ovládají textový editor, internetový prohlížeč, instalaci periferií a mají řadu dalších praktických dovedností.

V druhé polovině roku 2013 škola poskytla další prostory pro aktivní činnosti seniorů a ÚMČ Praha 7 přesunul do našeho tanečního sálu v přízemí školy dopolední přednášky, kondiční cvičení a další aktivity Akademie celoživotního vzdělávání. Asi největší ohlas zaznamenaly semináře a tématem finanční gramotnosti a před koncem roku se podařilo sál zcela zaplnit posluchači.

V dalším semestru, který bude zahájen v únoru, počítáme s pokračováním všech aktivit. Myslím, že právě toto je dobrým příkladem praxe, kdy ÚMČ Praha 7 nabízí kvalitní a smysluplný program pro seniory a škola má možnost získat přiměřený příjem z doplňkové činnosti. Největším oceněním jsou však spokojení a usměvaví senioři, "prý se jim u nás opravdu líbí".

Připravil Tomáš Komrska


Na výstavě betlémů u Panny Marie Sněžné
12.12.2013 korunka@news ŠKOLA HROU

Na Letenském náměstí jsme nastoupili do tramvaje č. 26, kterou jsme dojeli na Náměstí Republiky. Odtud jsme šli ulicí Na Příkopech ke kostelu Panny Marie Sněžné. Šli jsme se tam podívat. Potom jsme šli na výstavu betlémů. Byly tam různé druhy betlémů např.:skleněné, korálkové, látkové a papírové. Některé betlémy byly pohyblivé. Na konci výstavy jsme si mohli koupit u stánku něco na památku. Zpátky do školy jsme se vrátili tramvají č. 8. Dopoledne v Praze se mi líbilo.

Maruška Cuhrová 4.B


Třída 4.A v lesním společenstvu...
11.12.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Ve 4.B se učíme o lesním společenstvu a tak jsme jedno lesní společenstvo navštívili a poznávali. Nezapomněli jsme ani na zvěř, která je v místní oboře. Nakrmili jsme laně a jelena zeleninou a tvrdým pečivem. Nadšení bylo veliké. Také jsme poznávali stromy, zvláštnosti lesního společenstva a nakonec jsme si zahráli hry. Vycházka se nám moc líbila, i když bylo chladno.

Připravila Hana Větrovcová


U předškoláků je dobře
21.11.2013 korunka@news ŠKOLA HROU

Přípravná třída je u nás otevřena již druhým rokem. Opět je pro nás důležité, aby si děti dobře zvykly na nové prostředí, začaly si uvědomovat, že už nejsou v mateřské škole a dokázaly přijmout roli školáka. Především v rámci kolektivní logopedie se zaměřujeme na rozvoj řeči a jazykových dovedností, velký důraz klademe také na rozvoj percepčních funkcí, tedy zrakového a sluchového vnímání. Děti si cvičí paměť, pozornost a myšlení. Nezapomínáme ani na motoriku. Chodíme do tělocvičny, ven, každý den se věnujeme grafomotorickým cvičením.

Začali jsme s programem Hurá do opery navštěvovat Státní operu, podnikli jsme krásnou výpravu do Stromovky v rámci poznávání stromů, byli jsme v knihovně, kde se děti seznámily s prostředím, ale také vyslechly skvěle připravenou přednášku. S celou školou jsme se pak zúčastnili Halloweenské oslavy.

Fotogalerie

Irena Taterová - třídní učitelka


Anička píše o návštěvě ve stanici přírodovědců (5.A)
4.10.2013 korunka@news ŠKOLA HROU

10. září jsme s naší třídou 5. A jeli místo hodiny přírodovědy do Stanice přírodovědců. Byla to taková malá "zoologická zahrada". Nejdříve jsme se byli podívat s naší skupinou (jelikož nás bylo moc, rozdělili jsme se na dvě skupiny) na papoušky. Bylo tam přibližně pět papoušků kakadu a pár malých kanárků a křepelek. Potom jsme šli do místnosti, kde byli hlodavci. Tam se mi líbilo nejvíc, protože jsme si tam většinu hlodavců mohli podržet, nebo alespoň pohladit. Strašně jsem chtěla křečka zlatého, nebo alespoň morče. To mám taky dost ráda. Já a Sofí možná budeme mít morčata, brání nám v tom jenom to, že nevíme kam je dát. Bylo zvláštní, že v téhle místnosti měli také obřího šneka, který si ze všeho nejradši pochutnal na pořádné sépiové kosti. Taky tam měli malé opičky (zapomněla jsem, jak se jmenují). Pak jsme šli ven a viděli jsme další papoušky, klokana a ptáka emu. Pak jsme šli do zákoutí za kunou, velkou spoustou andulek ve voliéře a poníky. Jako poslední jsme se vydali do teraristiky. Bylo tam velké teplo a prodávali tam cizokrajné květiny (kaktusy, Moravky) a spoustu žabiček i žab, zvláštní druhy ryb (mezi nimi byli například piraně) krokodýl a spoustu druhů plazů. Jeden had měl kalné oko, to znamenalo, že se co nevidět svlékne. Pak jsme se sbalili a jeli zase do školy do Prahy 7.

Anička Kahounová

Fotogalerie

Další vyprávění dětí


Vědecký jarmark mezi kapkami deště
4.10.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Ve středu 18.září se žáci 9.A a 9. B zúčastnili velmi zajímavé akce - Vědeckého jarmarku. Kampus vysokých škol v Dejvicích byl obsazen celkem 49 stánky s přitažlivým a atraktivním programem. Žáci si prohlédli pokusy, informační panely, funkční modely, roboty a další exponáty, mohli si vše vyzkoušet, dělat pokusy, experimentovat i soutěžit o pěkné ceny. Na cokoli se mohli zeptat a vždy dostali uspokojivou odpověď a vysvětlení. Program zajišťovali pedagogové, studenti a pracovníci VŠCHT Praha, ČVUT Praha, Unipetrolu, Domu dětí a mládeže, Škody Auto, Policie ČR, Veolie, České televize ČT :D a dalších.

Naši deváťáci vyslechli na VŠCHT velmi poutavou a zajímavou přednášku o polymerech, přednášel špičkový odborník prof. Ing. František Ducháček, DrSc. Přednáška byla doplněna fotografiemi a praktickými ukázkami. Žáci se dozvěděli o vzniku a výrobě polymerů, o jejich fyzikálních vlastnostech, zpracování a využití např. v gumárenství, výrobě syntetických vláken, průmyslu fólií a obalů a v mnoha dalších odvětvích. Žáci viděli, kam směřuje vědecký a technický pokrok.

S velkým úspěchem se například setkaly programy Chemie je cool !, Hrátky s fyzikou a fyzikální chemií, Bez chemie se nepije, Paliva se zelenají, Od mléka po kosmetiku, Věda není nuda, Ochrana životního prostředí, Elektroformule studentů ČVUT, Trenažér pro autoškoly, Pasivní bezpečnost automobilů Škoda, Policie ČR a další.

Škoda, že i letos nepřálo akci počasí, tomu zatím věda neporučila. Návštěva Vědeckého jarmarku se velmi líbila, celý program zasluhuje více času na prohlídku a absolvování velkého množství akcí včetně přednášek. Mnoho žáků a studentů z celé Prahy se již těší na jeho další ročník.

Petr Paseka, vyučující fyziky

Fotogalerie


Hlavolamy a deskové hry
17.9.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Žáci 6.A ve čtvrtek 12.9. navštívili výstavu hlavolamů a deskových her v Novoměstské radnici na Karlově náměstí. Nejdříve si poslechli přednášku a dozvěděli se mnoho zajímavostí, například že Rubikova kostka je nejprodávanější hračkou na světě. Potom si zahráli deskové hry a zkusili vyřešit hlavolamy.

Zajímavosti k tématu:

- nejstarší desková hra je GO, pochází z Asie a vznikla v 2000 př. n. l.; v Číně v oblasti vzdělávání byly určeny 4 dovednosti: poezie, malířství, hudba, go

- dveře na WC jednoho z amerických sběratelů jsou hlavolam

- prodalo se 3 500 miliónů Rubikových kostek

- knihu, jak vyřešit Rubikovu kostku, napsal dvanáctiletý školák

- řešením hlavolamů trénujeme mozek, zručnost, fantazii, představivost

Úkol se zápalkami jsme našli na www.easygoing.estranky.cz

Připravila třída 6.A a Táňa Dubská


Zahrady z písku - předškoláci rádi tvoří
4.4.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Svišti už vědí, co je to zenová zahrada. Na interaktivní tabuli si prohlédli zenové zahrady, které v Japonsku začali tvořit zen buddhističtí mniši. Zahrada je utvářena třemi hlavními složkami - písek, drobný štěrk a kameny. Tyto zahrady se také někdy nazývají Johaku-no-bi, což znamená "krása prázdného místa". Písek představuje prvek vody, která je proměnlivá, kameny reprezentují naopak skály nebo hory, tedy stabilitu. Tato "prázdná zahrada" navozuje klid pro meditaci… Podívejte se ve fotogalerii, jaké zenové zahrady Svišti vytvořili.

V březnu Svišti navštívili Náprstkovo muzeum a podívali se na výstavu "Po stopách Karla Maye". Získali mnoho nových informací o Indiánech, dostali svoje indiánské jména a mohli si vyrobit krásnou indiánskou čelenku.

Fotogalerie

Připravila Irena Taterová


Tvořivé psaní ve 2. třídě
15.3.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Protože čítanka dětem předkládá mnoho zajímavých ukázek z knih pro děti a vybízí k vlastní tvorbě, hodiny čtení bývají nejen zajímavé, ale i plné překvapení. Nejvíce děti zaujalo zadání, kdy měly samy skládat básníčky a měly možnost vytvořit prezentace na dané téma. Ve fotogalerii jsou ukázky jazykových cvičení druháků, které jsme našli na nástěnce u jejich třídy.

Připravila Radka Krištůfková, třídní učitelka 2.A

Fotogalerie


Kreslíme gotiku (výtvarný klub)
15.3.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Ve výtvarném klubu pro žáky II. stupně se věnujeme kresbě, zároveň hledáme inspirace v různých uměleckých směrech a slohových obdobích. Letos jsme se zaměřili na středověké gotické umění. Seznámili jsme se s některými díly malíře Hieronyma Boshe. Prohlédli jsme si také podrobně některé stavební prvky gotických katedrál, na kterých jsme našli např. chrliče dešťové vody, jejichž účel byl chrlit vodu co nejdál od stavby. Zároveň jsme na gotických katedrálách našli spoustu strašidel, skřítků, draků a nestvůr. Řekli jsme si, proč byla katedrála zvnějšku tak strašidelná i proč většina katedrál není dostavěna. Jestli jsou naše gotická strašidla dostatečně strašidelná, posuďte sami. Kreslili jsme je na formáty 100x 70 cm, většinou dokonce v životní velikosti.

Připravil T. Komrska

Fotogalerie


Angličtina ve 2. třídě
29.1.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Již v druhém ročníku se v naší škole učí anglický jazyk. Výuka však probíhá netradiční formou. Pracujeme s učebnicí "Happy House", která je plná her, písniček, kreslení i tancování. Děti si pomocí hudby a pohybu dokážou velmi rychle zapamatovat slovíčka, fráze i větné celky. Naše angličtina není o "drilu" a gramatice, ale o přirozených situacích ze života dětí, divadelních scének, hraní si a přirozeném učení. Jako učitel se snažím většinu věcí říkat anglicky a díky pohybům, manipulaci s předměty, gestikulaci a pantomimě děti zcela zřetelně vědí, co po nich chci. Je to tedy učení naprosto přirozené, děti v podstatě netuší, že se za hodinu nenaučí pouze šest základních slovíček, ale i další, která naposlouchávají a význam si již sami dokážou dotvořit. Využíváme hodně dramatizaci, zpěv a tvořivost dětí. Kromě výuky jazyka jako takového se dozvídáme i o různých reáliích spojených s anglicky mluvícími zeměmi.

Moje motto zní:"Hrát si a nebát se mluvit!".

Tak tedy: "Good-bye and next lesson Hi " Karolina Körberová


Laboratorní práce očima dětí (Chemie 8.roč.)
11.1.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Laboratorní práce

Ráda dělám laboratorní práce, protože látku, kterou zrovna probíráme si ukážeme na pokusech a lépe ji pochopím. Plno se z toho dozvím. Například ve 3 LP jsme pozorovali, jak se částice pohybují a difúzi. Smíchání látek bylo velmi pěkné - barevné.

Tereza Vlasáková 8.A

Laboratorní práce 8. ročník - dokumentace

Další hodnocení laboratorních prací po kliknutí na:
více informací ...


Vypravování, popis děje nebo úvaha (Čj v 9. ročníku)
11.1.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
V devátém ročníku se v Českém jazyce učivo mluvnice a slohu převážně opakuje a prohlubuje. V prosinci jsem této skutečnosti využila a při zadávání kontrolní slohové práce jsem žákům umožnila výběr ze tří slohových útvarů (vypravování, popis děje a úvaha) a ze tří témat (Vánoční příběh, Advent, Mikuláš ve škole). Každý si tak mohl vybrat, co mu nejlépe vyhovovalo. Některé práce byly zajímavé. Posuďte sami.

Mgr. T. Dubská

Ukázky žákovských prací po kliknutí na:
více informací ...


Jak se dělá tanečnice... (výtvarný klub)
10.1.2013 korunka@news ŠKOLA HROU
Pojďte s námi na návštěvu do našeho atelieru. Nechali jsme se tentokrát inspirovat tancem, přesněji řečeno tanečnicí, která tančí divoký latinsko-americký tanec a vzala si na sebe ty nejkrásnější a nejbarevněší šaty. Použili jsme super svítivé barevné papíry, které jsme jenom trhali a lepili na barevný podklad. Šlo nám o vyjádření tanečního pohybu, při kterém je postava často rozevlátá, pokroucená a rychle sviští vzduchem... V klubu tvořili předškoláci, prvňáci pod vedením Libušky, Alžběty a p. ředitele.

Fotogalerie


Matylda říká… (Matematika v 5.A)
26.10.2012 korunka@news ŠKOLA HROU

V pátek 5.10. jsem zavítala první hodinu do 5.A na matematiku. Byla jsem překvapena milým přivítáním paní učitelky Ivy Schmittové a dětí. "Martin Kos! Dobrý den, paní učitelko, dobrý den Martine…………" Paní učitelka se na každého žáka podívala, mrkla, usmála, byla to chvilička, každý byl osloven, přivítán, všichni tu byli jako jednotlivé osobnosti, ale i parta. (POKRAČOVÁNÍ V DETAILU ČLÁNKU)

Matylda říká:"Dotkněte se deseti červených věcí." Děti se v tichosti zvedly a po třídě doslova kmitaly a dotýkaly se. Žasnu nad tím hemžením. Matylda říká:"Dotkněte se sedmi žlutých věcí." Mám na klíčích žluté srdíčko, jen ho zvedám a už vidím, jak se prstíky jemně střídají. Matylda říká:"Sedněte si a dotkněte se školního sešitu, učebnice, pera." Matylda říká:"Hodina matematiky začíná." Teda to je nápad s Matyldou, paní učitelko. Páťáci jsou někdy trochu "živější" a takhle je zklidnit!?!

(POKRAČOVÁNÍ V DETAILU ČLÁNKU - klikni na odkaz -více informací-)
více informací ...


Na první návštěvě v 1.A (20.9.)
8.10.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
Paní učitelka Jiřina popřála dětem dobré ráno a už jim otevírá tabuli se šesti obrázky, které mají společnou vlastnost. Všechna začínají na písmenko M. Děti nikdy nezklamou, jejich paměť je úžasná. Přišly i na společnou vlastnost. Pak se měly rozhlédnout a najít ve třídě mezi všemi různými písmenky písmenka m a M. Všechny děti se vystřídaly a přinesly své písmenko paní učitelce.

"Děti, probudí vás písmenko M na začátku slova", říká paní učitelka dětem. Jsou to šikulky, zvedají hlavičky jak kytičky za sluníčkem. M slyší uprostřed i na konci slova. Pak děti vyskočí z lavice a s kašpárkem se uvolňují. Zpět do lavic a už se studuje obrázek domeček v Živé abecedě. Děti hezky krátce o obrázku vypráví a paní učitelka zároveň kontroluje domácí cvičení, děti dostávají za správnost razítko. Pak uvolňovací cviky, správné posezení a držení tužky a už se trénuje tvar písmenka M. Zatímco děti psaly písmenko M, paní učitelka s asistentkou Zuzkou "schovala" písmenko M ve třídě na viditelných místech.

"Děti, ve třídě se nám schovala písmenka M, až je uvidíte, neberte je a přijďte mi pošeptat, kdepak jsou?" A už všechny děti v tichosti hledají písmenka a uvolňují se po psaní. Všem se alespoň jedno objevit. Konec hodiny je věnován pochvalám a hodnocení.

Můj závěr??? Žáci jsou vedeni ke kultivovanému projevu. Maximálně dostávají pozitivní zpětnou vazbu i jemnou korekci při chybě. Děti jsou vedeny ke kamarádským vztahům, k trpělivosti. Paní učitelka Jiřka má pro každého úsměv, radu i pochvalu. Velmi pohodová hodina. Váša, který přišel na konci hodiny byl smutný. Asi věděl, že přišel o spoustu hezkých činností.

Radka Václavíková - zástupkyně ředitele


Copak umí za měsíc naši prvňáci v 1.B?
8.10.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
"Dobrý den děti", přivítala ráno ve středu 20.9. paní učitelka Alena děti v 1.B. Malá kontrola pomůcek a už děti běží z lavic na koberec do kruhu. Pohladí se či poškrabkají po zádech či ruce s přáním hezkého dne. A už paní učitelka říká slova L-E-S, M-Á-M-A … a vyvolává děti, které jednotlivá písmena spojují do slov. Hlásí se a všechny bystře odpovídají. Na závěr básnička na písmeno A a už se běží do lavic.

Paní učitelka ukazuje na interaktivní tabuli různé typy písmena A. Děti čtou samy či po řadách, všichni dohromady. Děti jsou šikovné, daří se jim, paní učitelka Alena chválou nešetří. Na řadu přichází písmenka A a M v deskách. Děti vysunují podle pokynu paní učitelky písmenko A.Á,a, á, M,m a čtou. Pak uklidit desky a už se hraje didaktická hra " Probudí nás písmenko A" - na začátku, pak uprostřed i na konci slova. Na interaktivní tabuli se objevila stránka z živé abecedy."Čtenáři čtou", dává paní učitelka příležitost dětem, které již znají celou abecedu. Pak všichni v textu hledají opět písmenko A a dávají je do kroužku. Vybrat barvu a tužku na interaktivní není pro nikoho žádný problém. Krátká přestávka na pití a protažení - říkanka o medvědovi . Na konec je každé dítko paní učitelka probouzeno a už se uvolňují ručky ve vzduchu a připravují ke psaní. Kontrola správného posazení a držení tužky a už se trénují základní tahy samozřejmě s říkankou. Konec hodiny je věnován hodnocení a pokynům, co děti čeká příští hodinu.

Mé hodnocení?? Mezi žáky jsou budovány pěkné sociální vztahy, jsou vedeni k pracovním návykům, pořádku a k dodržování společných pravidel. Informace byly předávány jasně, výstižně. Děti nejsou přetěžovány, vše trvá chvilku, soustředí se prakticky všichni. Kdo nestíhá, nemá, už je u něj paní učitelka a pomáhá. Respektuje každého človíčka. Jeden žáček nechtěl popřát sousedovi hezký den(zrovna mu ráno sluníčko nevyšlo), popřáli hned jiní. Paní učitelka malého zvládla profesionálně a vtáhla ho díky činnostem brzy do děje. Po tolika aktivitách se nedá dlouho trucovat. Vyučovací hodina proběhla velmi rychle a děti se těšily na další hodinu.

Radka Václavíková - zástupkyně ředitele


Rodiče - odborníci ve svém oboru učí s námi
5.10.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
Součástí našeho vzdělávacího programu je účast odborníků z praxe ve vyučování. Nejraději zveme rodiče dětí, ti jsou i před osmáky, deváťáky 100% úspěšní a jejich návštěva je vždy zajímavá. Chceme tak žáky seznámit se zajímavými osobnostmi, jejich profesemi a přístupy.

"Radko, máte ve středu první hodinu chvilku?", zeptal se mě pan ředitel. "Pozval jsem pana Miroslava Holuba - projektového manažera k osmákům. Řídí velké stavební projekty pomocí myšlenkových map. Dělám s dětmi právě myšlenkové mapy, rád se také přiučím."

Celou hodinu 8.A pozorně poslouchala, byli zaskočení, mile překvapeni, nečekali, že tatínek je takový profík. Pan Holub je projektový manažer. Řídí někdy i 100 - 200 lidí, koordinuje jejich práci. Má za sebou mnoho různorodých projektů (řízení stavby fotovoltaické elektrárny, Zlatý anděl ...).

"Co je vlastně projekt z vašeho pohledu?", zeptali jsme se. Pan Holub odpověděl: "Nejjednodušší a zároveň nejsložitější projekt je ...jak úspěšně zvládnout celý den... V případě dětí vstát, nasnídat se, dávat ve škole pozor, trénink, kamarádi, příprava do školy a jít včas spát. Já mám to samé a řídím k tomu většinou 2-3 projekty. Váš projekt je ZŠ, SŠ … pak se uvidí. Myšlenkové mapy mi usnadňují mou práci, mám nadhled a mohu najednou proniknout do více věcí. Díky myšlenkovým mapám otevřete svou mysl, oči … Vidíte věci jinak, osvobodíte se od maličkostí. Podstata věci neví v "sezení" u počítače, ale trénovat svou mysl, ruku, tělo … Mapa ti otevře mysl a pomůže řídit život v různých situacích. Na každý problém je možno vytvořit mapu a tím se zdokonalovat."

S panem Holubem jsme zkusili myšlenkovou mapu pro děvčata. Klíčovým slovem bylo slovo MAKE UP. Myslím, že jsme byli všichni překvapeni, jaká slova jsme vygenerovali a jaké prostory se nám otevřely.

Rada pro 8.A: "Pamatuj si, že žijeme nejen přítomností. Říkám si - jsem OK pro dnešní večer, ale druhým pohledem vidím, co se na mě valí. Stanov si priority a na ně se připrav, nemůže jich být víc než prstů na jedné ruce. Do školy půjdeš v pohodě, naučíš se, aby mozek působil uvolněně. Všichni jsme stejní a dokonalí. Každý máme svou šanci a prostředkem k úspěchu mohou být například myšlenkové mapy."

Na závěr panu Holubovi blýsklo v očích: "Pane řediteli, co kdybychom vyhlásili soutěž "Tvoříme myšlenkové mapy", cenou pro vítěze by mohl být např. iPad." Tak to je opravdová výzva...

Byla jsem jmenována do hodnotící komise, tak se těším na naše osmáky, jak se s problémem poperou. Všem držím palce. Cena je jedna, ale zkušenost může mít každý.

Připravila Radka Václavíková


Noc na hradě, koně a střelba černým prachem (výlet 5.A)
4.10.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
Ke konci září jsme jeli na hrad Střekov. Byl to třídní výlet. Přijeli jsme vlakem do Ústí nad Labem a pak jsme šli až na hrad pěšky. Pak jsme si odložili a najedli se v restauraci. Pan kastelán nám ukázal hrad Střekov, který je nejzachovalejší zříceninou v Čechách. Kdo prošel celý hrad, mohl si zazvonit na zvonek. Byli jsme také na koních a všichni jsme si to užili. Na zahradě pod hradem jsme hráli hru, ve které jsme se drželi za nohy a měli jsme se srazit na zem. Bylo to divné. Dělali jsme souboj o svůj balonek a šli jsme na ukázku pistolí, tu jsme si mohli vyzkoušet (dávalo to velké šlupky). Škoda, že tam nebyla kulka, ale byl tam jenom střelný prach. Hodně pozdě večer jsme si opékali buřty a hráli jsme různé hry. Měli jsme bojovku, ale báli se jen někteří... Nikdo z nás kamarádů se nebál (až na Dana). Vyspali jsme se na hradě ve velké místnosti, kde byla jen kachlová kamna a židle. Spali jsme ve spacácích. Já jsem se celou dobu nepřevlékl. Spal jsem v tom,v čem jsem přijel. Zpátky jsme jeli vlakem a jednou jsme přestupovali. Byl to dobrý výlet až na tu jednu hru. Jinak všechno bylo dokonalé. Pavel Jíša (třída 5.A)

Je Ferda nejlepší mravenec??? (výlet 2.A,2.B)
17.6.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
V 8 hodin jsme vyrazili směr Roztoky u Prahy vláčkem na FERDU MRAVENCE.

Výstavou pořadatelé připomněli tvorbu malíře a spisovatele Ondřeje Sekory, jehož knihy většinu z nás provázely celým dětstvím. Nejvíce prostoru dostal jeho Ferda Mravenec, se kterým oslavíme 85. výročí prvního uveřejnění v kresleném seriálu. Na výstavě jsme také viděli opravdové mravence, dokonce i ty živé, abychom je lépe poznali a naučili se je v přírodě chránit.

Své místo zde ovšem má také brouk Pytlík, Beruška, čmelák Aninka, kuře Napipi a ptačí hrdinové z Uprchlíka na ptačím stromě.

Výstava i cesta vlakem se nám moc líbila.

Připravily děti ze 2.A a 2.B


Ohlédnutí za prvním školním rokem našich prvňáků
17.6.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
Blíží se konec školního roku. Pro prvňáky to byl neobyčejný rok, plný nových zážitků, zkušeností, povinností. V září si sedli do lavic se smíšenými pocity. Mnozí byli nedočkaví a těšili se do školy, jiní se obávali toho, co přijde. Tak už to bývá. Většina ale zvládla přestup do nového prostředí i nový denní režim velmi dobře. Z počátku byla na dětech vidět ve druhé části dopoledne zvýšená únava. Krátké tělovýchovné chvilky nebo relaxace na koberci vždycky pomohly. Nyní již vydrží být soustředění a aktivní delší dobu.

Děti se naučily novým pracovním návykům. Umějí si například na lavici vytvořit místo pro práci, přebytečné věci už samy uklízejí do lavic nebo aktovek. Protože už znají dny v týdnu i hodiny, orientují se i ve svém rozvrhu, samy si připravují podle něj pomůcky. Ohromně se osamostatnily. Po přízemí a prvním patře se pohybují s jistotou samy, nebojí se zajít za kamarády do jiných tříd. Znají již osobně i mnohé učitele i pana ředitele, který se u nich občas zastaví s veselou zdravicí.

A co samo učení? Čteme, píšeme, počítáme do dvaceti, zatím bez přechodu desítky. Snažíme se číst správně, textu porozumět a jednoduše ho komentovat. Pracujeme na plynulosti a výraznosti. Před psaním si umíme rozcvičit a uvolnit ruku. Všichni už píšeme perem. Dovedeme krátký text opsat i přepsat. Píšeme rádi! Na hodiny psaní se všechny děti těší. Učíme se vyjadřovat vlastní názor, sami pozorovat a přemýšlet. Pomáhá nám to i při řešení matematických úloh. Víme již, jak vznikne zbytečná chyba a učíme se ji opravit. Také trénujeme vůli a překonávání překážek. Naši prvňáci už prostě dobře vědí, že bez práce nejsou koláče. A děti si jich, za celý první rok, napekly plnou mísu.

Všechno má svůj čas - tak teď užívejme prázdnin všemi smysly! Zasloužíme si je!

Připravila Blanka Dvořáková


Japonské zahrady u nás ve třídě (4.A)
16.6.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
V rámci předmětu Ateliéová tvorba, který v sobě integruje Výtvarnou výchocu a Pracovní činnosti jsme letos se čtvrťáky hodně cestovali. Do dalekého Japonska dokonce dvakrát. Jednou, když jsme skládali malé ORIGAMI podle návodu japonského profesora, který před lety navštívil Prahu a na svých přednáškách učil české učitele origami skládat.

Druhá návštěva Japonska byla dobrodružnější. Zkusili jsme do třídy vytvořit několik tzv. suchých zahrad. V Japonsku je totiž zahrada významý prvek architektury a našli byste tam docela hodně druhů zahrad. Zajímávé povídání o tomto tématu je na http://www.japonske-zahrady.com/japonske-zahrady-rozdeleni.html .

Suchá zahrada, co to vlastně je??? Suché zahrady se začaly objevovat v době 2. vlny výrazného vlivu Číny na Japonsko, přibližně v období (12. století), které s sebou mimo jiné přineslo zenový buddhismus. Suché zahrady, japonsky kare-sansui sloužily především meditaci, nevstupovalo se do nich a a pohledu na ně sloužilo jediné, pečlivě vybrané místo. Naše zahrady jsou spíše "kapesní" velikosti, ale vytvářet třeba i velmi malou tzv. suchou zahradu bylo velké dobrodružství.

Připravl Tomáš Komrska a Iva Schmittová

Fotogalerie SUCHÉ ZAHRADY


Subjektivně zabarvený popis jako výzva (Čj 8.A)
2.6.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
V 8. ročníku jsme se v českém jazyce ve slohu zabývali subjektivně zabarveným popisem - líčením. Po rozborech ukázek, stylistických a mluvních cvičeních žáci psali slohovou práci. Mohli si vybrat ze tří témat: Sněží, Vánoce a Pohled na svět z ptačí perspektivy. Tak jak už to v životě chodí, některé práce byly zajímavé, některé pěkné a pár také nepromyšlených, odbytých. Vybrala jsem několik ukázek, dle mého názoru těch zdařilých. Práce si otevřete v přiloženém dokumetu.

Připravila Táňa Dubská

Úkázky zdařilých prací žáků


Proč je zebra pruhovaná? (literární práce žáků 9.A)
2.6.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
Dnes přinášíme dvě ukázky literárních prací žáků 9.A. Lucie Čermáková a Adam Šliperski prokázali, že píší rádi a že s jazykem zacházejí skvěle. Přečtě te si vypravování o zebře v přiloženém dokumentu.

Připravila Táňa Dubská (vyučující Čj v 9.A)

Proč je zebra pruhovaná


Na výstavě Krištofa Kintery (7.AB)
19.5.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
Do 13. května byla instalována v Městské knihovně V Praze výstava "Výsledky analýzy" Krištofa Kintery (1973), který patří k nejúspěšnějším a nejvýraznějším českým umělcům mladší generace. Společně s oběma třídami sedmého ročníku jsme tuto výstavu navštívili 9. května. Krištof Kintera reflektuje a analyzuje svět kolem sebe a neustále klade svému okolí i sobě otázky, které vycházejí z každodenní zkušenosti, reagují na společenské problémy. Z této okolnosti také vycházel název výstavy, na které autor představil výsledky své patnáctileté analýzy světa. Kintera ojedinělé objekty, nenechávající diváka v klidu. Pohybovaly se, byly ozvučeny, světélkovaly, vyrušovaly a vzbuzovaly pochybnosti o nás samých. Každý žák si našel podle plánku z více jak třiceti objektů svůj a přemýšlel, jakou myšlenku objekt vyjadřuje a jak asi vznikal. Výstava byla netradiční, žáci byli zpočátku zaskočeni, ale s moderním uměním K.K. se spřátelili hned. Pochopit a naladit se na vlnu K.K. myslím bylo pro sedmáky složitější, přesto přečtěte si několik postřehů v detailu článku, jsou to zajímavá zamyšlení.

Připravila Radka Václavíková, zástupkyně ředitele
více informací ...



Starší články